खुम्जुङ्ग अर्थात् ‘ग्रिन भ्याली’ जहाँ भेटिन्छन् हरिया घरहरु

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


काठमाडौंबाट करिब १ साता लामो ट्रेकिङ्ग गर्ने सुरमा हुनुहुन्छ भने तपाईँको लागि उपयुक्त गन्तव्य बन्नसक्छ, सोलुखुम्बुको खुम्जुङ्ग भ्याली । सोलुखुम्बुको खुम्जुङ्ग भ्याली नेपालकै उत्कृष्ट पर्यटकीय गन्तव्यमध्येमा पर्दछ । सगरमाथा आधार शिविरतर्फ लम्किँदा बाटोमा पर्ने यो खुम्जुङ्ग भ्यालीका लगभग सबै घरहरु हरियो जस्ता पाताले छाइएका छन्, त्यसैले यसलाई ‘ग्रीन भ्याली’ भन्ने गरिएको हो । यहाँका शेर्पा समुदाय जसले अहिले पनि यो विकट गाउँमा बसेर देश विदेशका पर्यटकहरुलाई आत्मिय स्वागत र सत्कार गरिरहेका छन् । भौगोलिक रुपमा अत्यन्तै विकट यो ठाउँमा तत्काल सडक मार्ग पुग्ने कुनै सम्भावना देखिँदैन । तरपनि खुम्जुङ्ग र खुम्जुङ्गबासीको माया, प्रेम र पर्यटकप्रति देखाउने सद्भावले यहाँ पुग्ने जो सुकैलाई पनि यो ठाउँ छोड्न मन लाग्दैन । त्यसैले कठिन यात्रा गरेर यहाँ पुग्ने पर्यटकले यसलाई स्वर्ग समान ठान्ने गरेका छन् । यहाँ पुग्दा आफ्ना सबै दुःखहरु हराएको महशुस पर्यटकले गर्दछन् ।

कसरी पुग्ने खुम्जुङ्ग ?
काठमाडौंबाट मुख्य गरेर २ वटा बाटो भएर खुम्जुङ्ग भ्याली पुग्न सकिन्छ । पहिलो बाटो काठमाडौंबाट सडकमार्ग हुँदै सोलखुम्बुको सल्लेरी बजारसम्म गाडीमा जान सकिन्छ । त्यहाँबाट हिँडेर लुक्ला विमानस्थल हुँदै खुम्जुङ्ग पुगिन्छ । अर्को काठमाडौंबाट हवाईजहाजमा रामेछापको मन्थली विमानस्थल हुँदै लुक्ला विमानस्थलसम्म जाने र त्यसपछि लुक्लाबाट हिँडेर खुम्जुङ्ग पुग्न सकिन्छ । विस्तारै हिँड्नेहरुले ३ दिनमा आरामसँग खुम्जुङ्ग पुग्न सक्छन् भने फटाफट हिँड्ने करिब साढे २ दिनमै खुम्जुङ्ग पुग्छन् ।

लुक्लाबाट सगरमाथा आधार शिविरतर्फ लम्कने पदयात्रामा विस्तारै अघि बढ्दै जाँदा स्थानीय शेर्पा समुदायको बस्तीबाट, जंगलको बाटो हिँड्दै, खोला तर्दै, पहाड चढ्दै स्थानीय फाग्दिङ्ग बजार पुगिन्छ । यसबीचमा भेटिने विदेशी तथा स्वदेशी पर्यटक, भारी बोकेर अघि बढेका खच्चड तथा स्थानीय भेषभूषामा सजिएका स्थानीय वासिन्दा । वातावरण नै लोभलाग्दो देखिन्छ । पहाडका साँघुरा बाटोमा होसियारी पूर्वक विस्तारै अघि बढ्दै जाँदा स्थानीय स्तरमा चर्चित रहेको फागदिङ्ग बजार पुगिन्छ, जहाँ सुविधा सम्पन्न होटल तथा लजहरु छन् । त्यही आराम गरेर स्थानीय स्तरमा उत्पादन हुने लोकल परिकारको स्वाद लिन सकिन्छ ।

लोकल ढिँडो, लोकल कुखुराको मासु तथा स्थानीय स्तरमा उत्पादन हुने लोकल तरकारीको स्वाद जिब्रोमै झुण्डने खालको हुन्छ । त्यो रात त्यहि सुतेर भोलिपल्ट बिहान फागदिङ्गबाट विस्तारै अघि बढ्दा स्थानीय मोञ्जु बजारमा पुगिन्छ । बिहानको खाजा (बेक्रफास्ट) यही बजारमा गर्दा उपयुक्त हुन्छ । किनभने मोन्चुबाट माथि लागेपछि नाम्चे नपुगुञ्जेल खासै बजार भेटिँदैन । त्यसपछि सगरमाथा राष्ट्रिय निकुञ्ज हुँदै अघिबढ्दा करिब ४ घण्टामा सोलुखुम्बुको चर्चित नाम्चे बजार पुगिन्छ । पहाडको काखमा रमेर बसेको नाम्चेबजारको सुन्दरतालाई शब्दमा वर्णन गर्न सकिँदैन । कुनै चित्रकारले कोरेको चित्रजस्तो लाग्ने नाम्चेबजारका अधिकांश घरहरु एउटै बनोटका देखिन्छन् ।

त्यहाँबाट विश्वको सर्वोच्च शिखर सगरमाथा लगायतका हिमालहरु देख्न पाईने भएकोले यो ठाउँमा पुगेपछि मन अझ बढी आनन्दित हुन्छ । सुन्दर बस्ती तथा यहाँका गुरुङ्ग, तामाङ् तथा शेर्पा समुदायको आ–आफ्नो संस्कृति, पहिचान र भेषभुषा । पर्यटकहरु यसैमा लठ्ठ पर्दछन् । नाम्चे बजारमा अक्सर गरेर चिसो हुने गर्दछ । विशेषतः सगरमाथा आधारशिविर जानेहरु यो बजारहुँदै अघिबढ्छन् । बैशाख जेठदेखि वर्खायाम शुरु नहुञ्जेल यो ठाउँमा पुग्ने उपयुक्त मौसम हो । तर पर्यटकहरु भदौ असोजताका पनि यो ठाउँमा जाने गर्दछन् । तर तिहार पछि चिसो बढेपछि भने यो ठाउँमा पुग्न कठिन हुन्छ ।

नाम्चेमा सुविधासम्पन्न देखि सामान्य होटलहरु पनि छन् । तुलनात्मक रुपमा नाम्चे नेपाली पर्यटकहरुका लागि केही महंगो छ । भौगोलिक विकटका कारण यहाँ पु¥याउने सामग्री कि भरियालाई बोकाएर, कि खच्चडमा राखेर वा हेलिकोप्टरबाट पु¥याईने भएकोले यहाँ खानेकुरादेखि अन्य सामानको मूल्य बढी छ । नाम्चेमा रात विताएर भोलिपल्ट नाम्चेबजारबाट करिब डेढ घण्टाको ठाडो उकालो हिँडेपछि आइपुग्छ खुम्जुङ्ग बजार । बाटोमा भेटिने खच्चड, बटुवा तथा पर्यटकका कारण बाटो काटेको पत्तै पाईँदैन । पहिलो सगरमाथा आरोही सर एडमण्ड हिलारीले बनाइएदिएको विद्यालय, बौद्ध चैत्य, गुम्बालगायतको बीचमा रहेको खुम्जुङ्ग भ्याली नै ‘ग्रिन भ्याली’ को रुपमा परिचित छ ।

यहाँ पुगेपछि यहाँबाट देखिने हिमाल तथा अन्य पहाडको दृष्यले मन नै शान्त बनिदिन्छ । हिमाली भूभाग भएका कारण यहाँ हरियाली कमै देखिन्छ । तै पनि खुम्जुङ्गीको आत्मिय माया, प्रेम तथा सद्भावले त्यहाँ पुग्ने जो सुकैलाई पनि मोहनी लगाईदिन्छ । खुम्जुङ्गमा सुविधासम्पन्न होटल नभएपनि रात विताउन राम्रै होटलमा कोठाहरु पाईन्छ । खुम्जुङ्ग पुगेपछि त्यहाँबाट सगरमाथा आधार शिविरतर्फ पनि अघि बढ्न सकिन्छ । यहाँबाट आधार शिविर पुग्न करिब ५ दिन समय लाग्दछ । आधारशिविर तर्फ अघि नबढ्ने हो भने पुनः सोही बाटो भएर फर्कन सकिन्छ ।

के के लैजाने ?
खुम्जुङ्ग जानको लागि हिमाली क्षेत्रमा यात्रा गर्दा चाहिने लत्ताकपडा तथा अन्य दैनिक उपभोग्य बस्तु बोक्नुपर्दछ । राम्रो खालको ट्रेकिङ्ग सुज, ज्याकेट, टोपी, सन्स क्रिम, पानी, चकलेट, केही प्याकेट विस्कुट तथा चाउचाउलगायत बोक्दा राम्रो हुन्छ । यस्तै हिमाली क्षेत्र भएकोल लेकसमेत लाग्न सक्ने हुनाले केही पोटी लसुन तथा अन्य औषधीहरु बोक्नु बुद्धिमानी हुनेछ ।

कति लाग्छ खर्च ?
काठमाडौंबाट विभिन्न ट्रेकिङ्ग कम्पनीले सो ठाउँमा जानका लागि ट्रेकिङ्ग प्याकेज पनि बेच्ने गरेका छन् । जुन समय अनुसार फरक हुन्छ । यस्तै गाडीमा जाने वा हवाईजहाज, त्यसले पनि त्यसको खर्च निर्धारण गर्दछ । तर सामान्यतया एक व्यक्तिको लागि १५ देखि २० हजारसम्म रकम लिएर जाँदा गाडीबाट खुम्जुङ्ग पुग्न सकिन्छ । हिमाली क्षेत्र त्यसमा पनि बहुचर्चित सगरमाथा आधार शिविर जाने बाटो भएकोले यस क्षेत्रमा खाना तथा बस्न महंगो छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
गैरआवासीय  नेपाली  संघको अध्यक्षमा डा. बद्री केसी बिजयी गैरआवासीय नेपाली संघको अध्यक्षमा डा. बद्री केसी बिजयी

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ अक्टोबर, २०२३लिंकरोभर, बेल्जियम । काठमाडौंमा जारी गैरआवासीय नेपाली...

नुवाकोट ककनीका एक पुरुषमा कोरोना संक्रमण, संक्रमितको संख्या ६ सय नाघ्यो नुवाकोट ककनीका एक पुरुषमा कोरोना संक्रमण, संक्रमितको संख्या ६ सय नाघ्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२४ मे, २०२०काठमाडौं । ३ नम्बर प्रदेश अर्थात् बाग्मती...

जेठ २० सम्मलाई थपियो उपत्यकामा निषेधाज्ञा : यसअघि जारी गरिएका सबै सवारी पास खारेज, खाद्यान्न पसल पनि खोल्न नपाईने जेठ २० सम्मलाई थपियो उपत्यकामा निषेधाज्ञा : यसअघि जारी गरिएका सबै सवारी पास खारेज, खाद्यान्न पसल पनि खोल्न नपाईने

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२५ मे, २०२१काठमाडौं । काठमाडौं उपत्यकामा आगामी जेठ २०...

नाटक देखाउन आएका ४ कलाकार युरोपमै लुकेपछि… नाटक देखाउन आएका ४ कलाकार युरोपमै लुकेपछि…

२०७६ आश्विन २० गते सोमबार

१० जुलाई, २०१९ बर्लिन । नेपाली नाटक ‘घेरो’ देखाउनका...

Top