नेपालमा चिनियाँ प्रभाव बढेको अमेरिकी ठहर (प्रतिवेदनसहित)

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२४ अक्टोबर, २०१९
वासिङ्गटन डिसी । चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिङ्पिङ्ले नेपालको औपचारिक भ्रमण पुरा गरी स्वदेश फर्केको १ साता वित्न नपाउँदै अमेरिकाले नेपालमाथि चिनियाँ प्रभाव बढ्दै गएको निष्कर्ष निकालेको छ । हालै अमेरिकाको उपसंसदमा अमेरिकी दक्षिण तथा मध्य एसिया मामिलासम्बन्धी प्रतिवेदन पेश गर्दै चिनियाँ प्रभाव बढ्दै गएको निष्कर्ष निकालिएको हो । दक्षिण तथा मध्य एसिया मामिलासम्बन्धी अमेरिकी सहायक विदेशमन्त्री एलिस जी वेल्सले पेश गरेको प्रतिवेदनमा तिब्बती समुदायमाथि नेपाल सरकारले प्रतिबन्ध लगाएको उल्लेख छ ।

उपसंसदमा पेश नेपाल सम्बन्धी प्रतिवदेन

तिब्बती बौद्धमार्गी समुदाय र उनका गतिविधिमाथि चिनियाँ सरकारकै निर्देशनमा प्रतिबन्ध लगाइएको प्रतिवेदनमा जनाइएको छ । यस्तै, दलाई लामाको जन्मोत्सव मनाउने देखि उनका सबै गतिविधिमाथि नेपालले पूर्णरुपमा प्रतिवन्ध लगाइएकोतर्फ प्रतिवेदनले सबैको ध्यानाकर्षण गराएको छ । यसका अलावा हालैका वर्षमा जारी फौजदारी अपराध संहिताले जबर्जस्ती धर्म परिवर्तनलाई अपराध मानेकोले धार्मिक अल्पसंख्यक समुदाय जोखिममा परेको उल्लेख छ । नेपालको नेपालको संविधान र अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिबद्धतामा धार्मिक स्वतन्त्रता सुनिश्चित गरिएपनि यसको कार्यान्वयन पक्ष अत्यन्तै चुनौतीपूर्ण रहेको उल्लेख छ ।

धार्मिक स्वतन्त्रताको अधिकार व्यवहारमा लागू हुन नसेको उल्लेख गरेकी छन् । यसका अलावा प्रेश स्वतन्त्रतामाथि पनि सरकारले अंकुश लगाउन खोजिएको बताइएको छ । चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिनपिङ्गको नेपाल भ्रमणको १० दिनपनि अमेरिकी संसदमा यो प्रतिवेदन पेश भएको हो ।
प्रComment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
ललितपुरबाट सुनपसल लुट्ने ३ भारतीय सतुंगलमा समातिए ललितपुरबाट सुनपसल लुट्ने ३ भारतीय सतुंगलमा समातिए

२०७७ मंशिर १७ गते बुधबार

१२ फेब्रुअरी, २०२० काठमाडौं । प्रहरीले ललितपुरस्थित एक सुनपसलबाट...

अमेरिकाले पायो कोरोना भ्याक्सिन प्रयोगमा ‘आपत्कालीन अनुमति’ अमेरिकाले पायो कोरोना भ्याक्सिन प्रयोगमा ‘आपत्कालीन अनुमति’

२०७७ मंशिर २७ गते शनिबार

१२ डिसेम्बर, २०२०न्यूर्योक, अमेरिका । कोरोना भाइरस विरुद्ध आफ्नै...

‘मोबाइलमा भुलिँदै’ राष्ट्रपति सडकतर्फ अघि बढ्दा साइकल यात्रीले गरे खबरदारी ! ‘मोबाइलमा भुलिँदै’ राष्ट्रपति सडकतर्फ अघि बढ्दा साइकल यात्रीले गरे खबरदारी !

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

युरोपेली मुलुक पोर्चुगल, अनि यहाँका राष्ट्रपति मार्सेलो रिबेलो दि...

New Height of Mount Everest 8848.68 metres New Height of Mount Everest 8848.68 metres

२०७७ श्रावण २८ गते बुधबार

08, December, 2020 THE HIGHEST POINT on Earth has a...

Top