नेपालमा चिनियाँ प्रभाव बढेको अमेरिकी ठहर (प्रतिवेदनसहित)

Best Khabar Team | २०७६ कार्तिक ७ गते बिहिबार


२४ अक्टोबर, २०१९
वासिङ्गटन डिसी । चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिङ्पिङ्ले नेपालको औपचारिक भ्रमण पुरा गरी स्वदेश फर्केको १ साता वित्न नपाउँदै अमेरिकाले नेपालमाथि चिनियाँ प्रभाव बढ्दै गएको निष्कर्ष निकालेको छ । हालै अमेरिकाको उपसंसदमा अमेरिकी दक्षिण तथा मध्य एसिया मामिलासम्बन्धी प्रतिवेदन पेश गर्दै चिनियाँ प्रभाव बढ्दै गएको निष्कर्ष निकालिएको हो । दक्षिण तथा मध्य एसिया मामिलासम्बन्धी अमेरिकी सहायक विदेशमन्त्री एलिस जी वेल्सले पेश गरेको प्रतिवेदनमा तिब्बती समुदायमाथि नेपाल सरकारले प्रतिबन्ध लगाएको उल्लेख छ ।

उपसंसदमा पेश नेपाल सम्बन्धी प्रतिवदेन

तिब्बती बौद्धमार्गी समुदाय र उनका गतिविधिमाथि चिनियाँ सरकारकै निर्देशनमा प्रतिबन्ध लगाइएको प्रतिवेदनमा जनाइएको छ । यस्तै, दलाई लामाको जन्मोत्सव मनाउने देखि उनका सबै गतिविधिमाथि नेपालले पूर्णरुपमा प्रतिवन्ध लगाइएकोतर्फ प्रतिवेदनले सबैको ध्यानाकर्षण गराएको छ । यसका अलावा हालैका वर्षमा जारी फौजदारी अपराध संहिताले जबर्जस्ती धर्म परिवर्तनलाई अपराध मानेकोले धार्मिक अल्पसंख्यक समुदाय जोखिममा परेको उल्लेख छ । नेपालको नेपालको संविधान र अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिबद्धतामा धार्मिक स्वतन्त्रता सुनिश्चित गरिएपनि यसको कार्यान्वयन पक्ष अत्यन्तै चुनौतीपूर्ण रहेको उल्लेख छ ।

धार्मिक स्वतन्त्रताको अधिकार व्यवहारमा लागू हुन नसेको उल्लेख गरेकी छन् । यसका अलावा प्रेश स्वतन्त्रतामाथि पनि सरकारले अंकुश लगाउन खोजिएको बताइएको छ । चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिनपिङ्गको नेपाल भ्रमणको १० दिनपनि अमेरिकी संसदमा यो प्रतिवेदन पेश भएको हो ।
प्रComment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
पोखरामा सडक महोत्सवको रौनकता पोखरामा सडक महोत्सवको रौनकता

२०७६ पुष १६ गते बुधबार

०१ डिसेम्बर, २०१९ पोखरा । नयाँवर्ष २०२० को अवसर...

५ दिन भारी वर्षाको सम्भावना, सर्तकता अपनाउन आग्रह ५ दिन भारी वर्षाको सम्भावना, सर्तकता अपनाउन आग्रह

२०७७ श्रावण २ गते शुक्रबार

१७ जुलाई, २०२०काठमाडौं । वर्षायाम शुरुभएसँगै देशका विभिन्न भागमा...

लकडाउन खुलेसँगै केही जिल्लामा समुदायमा कोरोना फैलिएको आशंका   : सावधानी अपनाउन विज्ञहरुको सुझाव लकडाउन खुलेसँगै केही जिल्लामा समुदायमा कोरोना फैलिएको आशंका : सावधानी अपनाउन विज्ञहरुको सुझाव

२०७७ श्रावण ११ गते आइतबार

२६ जुलाई, २०२०काठमाडौं । सरकारले गएको साउन ७ गतेदेखि...

कालीकोट दुर्घटना : २ को मृत्यु, ६ वेपत्ता, ३१ को जीवितै उद्दार कालीकोट दुर्घटना : २ को मृत्यु, ६ वेपत्ता, ३१ को जीवितै उद्दार

२०७७ जेठ २८ गते बुधबार

१० जुन, २०२०मान्मा । कालीकोटको लालीघाटमा आज भएको टिप्पर...

Top