सर्वोच्चले भन्यो : विषादी परिक्षण रोक्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगराउनु

Best Khabar Team | २०७६ आश्विन २० गते सोमबार


१० जुलाई, २०१९
काठमाडौं । भारतबाट आयातित तरकारी तथा फलफूलमा विषादी परिक्षणको काम रोक्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न सर्वोच्च अदालतले सरकारको नाममा अन्तरिम आदेश जारी गरेको छ । न्यायाधीश आनन्दमोहन भट्टराईको इजलासले विषादी परीक्षण गर्ने कार्य जारी राख्न आज अन्तरिम आदेश जारी गरेको हो ।

केही महिना यता भारतबाट आयातित तरकारी तथा फलफूलमा मानव स्वास्थ्यलाई नै गम्भीर असर गर्ने केमिकल तथा विषादी प्रयोग भएको पाइएपछि सरकारले तरकारी तथा फलफूल निर्यातमा रोक लगाएको थियो । तर भारतीय दुतावासको पत्रपछि सरकारले केहीदिन अघि विषादी जाँच्ने पर्याप्त उपकरण नभएको बहानामा तत्कालका लागि विषादी परिक्षण कार्य रोक्ने र निर्वाध रुपमा भारतीय तरकारी तथा फलफूललाई नेपाल भित्रन दिने जनाएको थियो ।

सरकारको यो निर्णयको विरोधमा परेको रिटमा सुनुवाई गर्दै सर्वोच्चले यो आदेश दिएको हो । सर्वोच्चको आजको आदेशसँगै अब उप्रान्त भारतलगायत तेश्रो मुलुकबाट आयत हुने तरकारी तथा फलफूको चेकजाँच गर्नेपर्ने हुन्छ । अधिवक्ताहरु कञ्चनकृष्ण न्यौपाने स्वागत नेपाल र उपभोक्ता हित संरक्षण मञ्चले फरक फरक रिट सर्वोच्चमा दायर गरेका थिए । रिटमा सुनुवाई गर्दै सर्वोच्चले असार २ गतेको राजपत्रमा जारी भएको सुचना, त्यसपछि सरकारले गरेको निर्णयलगायतका विषयमा छलफलका लागि भन्दै दुबै पक्षलाई असार ३० गते सोमबार अदालत बोलाइएको छ ।

यस्तै, कुनै परीक्षण गरिएको भए सोसम्बन्धी तथ्यांक एवं फलफूल र तरकारीको नेपालमा आयात गर्नुपूर्व परीक्षण गरिएको भए सो सम्बन्धित तथ्यांक एवं फलफूल र तरकारीको नेपालमा आयात गर्नुपूर्व परीक्षण गरिएको विषय खुल्ने कागजातसमेत अदालतमा झिकाउन सर्वोच्चले आदेश दिएको छ । सरकारी पक्षले भने आफूलाई विषादी परिक्षण रोक्न भारतबाट कुनै दबाब नआएको बताउँदै आएका छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
भारतमा तेश्रोपटक फेरि थपियो ‘लकडाउन’ भारतमा तेश्रोपटक फेरि थपियो ‘लकडाउन’

२०७६ पुष २० गते आइतबार

०१ मे, २०२०उत्तरप्रदेश । भारतमा पछिल्ला दिनमा कोरोना संक्रमितको...

‘साइबर क्राइम’ को अभियोगमा पूर्व सचिव उपाध्याय पक्राउ ‘साइबर क्राइम’ को अभियोगमा पूर्व सचिव उपाध्याय पक्राउ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ अप्रिल, २०२०काठमाडौं । नेपाल सरकारका पूर्व सचिव भीम...

विमान दुर्घटनामा पर्नेमा वीर अस्पतालका चिकित्सकदेखि लोकदोहोरी कलाकारसमेत (नामावलीसहित) विमान दुर्घटनामा पर्नेमा वीर अस्पतालका चिकित्सकदेखि लोकदोहोरी कलाकारसमेत (नामावलीसहित)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१५ जनवरी, २०१५चिप्लेढुंगा, पोखरा । पोखरामा आज बिहान भएको...

सरोकारवाला भन्छन् : गुठी विधेयक खारेज नभएसम्म आन्दोलन जारी रहन्छ सरोकारवाला भन्छन् : गुठी विधेयक खारेज नभएसम्म आन्दोलन जारी रहन्छ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१८ जुन, २०१९ काठमाडौं । सम्पदा अभियन्ता पवित्र बज्राचार्य...

Top