युरोपको अर्थव्यवस्था पुरानै अवस्थामा फर्काउन ७५० अर्ब युरोको कोष खडा गर्न ईयु सम्बद्ध राष्ट्रहरु सहमत

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२१ जुलाई, २०२०
लिंकरोभर, बेल्जियम । कोरोना भाइरसका कारण प्रभावित भएको युरोपेली युनियनसम्बद्ध राष्ट्रको अर्थव्यवस्थालाई पुरानै लयमा फर्काउनका लागि युरोपेली युनियनले तत्काल ७ सय ५० अर्ब युरो बराबरको कोष खडा गर्ने निर्णय गरेको छ । यो कोषमा जम्मा भएको रकमको केही हिस्सा ईयु अन्र्तगतका राष्ट्रहरुका व्यवसायीको राहत प्याकेजमा खर्च हुने युरोपेली युनियनले जनाएको छ ।

विशेष गरी कोरोना भाइरसको प्रभावका कारण सबैभन्दा बढी प्रभावित राष्ट्रलाई अनुदानका रुपममा ३ सय ९० अर्ब रुपैयाँ खर्च गर्ने निर्णय युरोपेली युनियन सम्बद्ध नेताहरुहरुले सोमबार गरेका छन् । यस्तै बाँकी रकम भने कोभिड १९ बाट आर्थिक नोक्सानी बेहोरेका मुलुकहरुलाई अनुदान एवं ऋणको रुपमा उपलब्ध गराउने सहमति पनि बैठकमा भएको अन्र्तराष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुले जनाएका छन् ।

कोष खडा गर्नका लागि युरोपेली युनियन सम्बद्ध नेताहरुबीच गएको शुक्रबारदेखि करिब ९० घण्टा छलफल चलेको थियो । युरोपेली युनियनसम्बद्ध २७ देश मध्ये कतिपय देशले यो कोष खडा गर्ने विषयमा असहमति जनाएको भएपनि पछि अधिकांश देशहरु कोष खडा गरेर अर्थव्यवस्थालाई उकास्नु पर्नेमा सहमत बनेका थिए ।

विशेष गरी कोरोना भाइरसका कारण प्रभावित भै चरम आर्थिक घाटा बेहोर्नुपरेको इटली, स्पेन, बेल्जियम, फ्रान्सलगायतका केही देशहरुले कोष खडा गरेर राहत पाउनुपर्नेमा जोड दिएका थिए । कोरोनाबाट बढी प्रभावित राष्ट्र र युरोपेली युनियन आवद्ध भैकन पनि कम आर्थिक हैसियत भएका देशहरुले आर्थिक प्याकेज मार्फत् आफूहरुलाई बचाउनका लागि ईयु सम्बद्ध राष्ट्रको ध्यानाकर्षण गराएका थिए ।

युरोपेली युनियनको इतिहाँसमा विरलै हुने यति धेरै रकमको कोषले युरोपको अर्थव्यवस्थालाई मजबुत बनाउने भन्दै विभिन्न देशका सरकार तथा राष्ट्रप्रमुखहरुले खुसी व्यक्त गरेका छन् । कोष खडा गर्ने विषयमा सहमति जनाउनका लागि पहिलो पटक युरोपेली युनियनको इतिहाँसमा सम्भवत यतिलामो बैठक बसेको अन्र्तराष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुले बताएका छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
क्यानडामा कोरोना संक्रमित दैनिक बढ्दै, झण्डै २५ हजार संक्रमित पुग्दा ७ सय ३५ को मृत्यु क्यानडामा कोरोना संक्रमित दैनिक बढ्दै, झण्डै २५ हजार संक्रमित पुग्दा ७ सय ३५ को मृत्यु

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१३ अप्रिल, २०२० टोरन्टो । पछिल्ला दिनहरुमा क्यानडामा कोरोना...

बिकट हिमाली जिल्ला बाजुरामा एकै परिवारका ५ जना वेपत्ता बिकट हिमाली जिल्ला बाजुरामा एकै परिवारका ५ जना वेपत्ता

२०७७ बैशाख २८ गते आइतबार

०५ अक्टोबर, २०२०मार्तडी, बाजुरा । विगत ४ दिनदेखि वेपत्ता...

ललितपुर दुर्घटना : एक पत्रकार र एक कलाकारको ज्यान गयो ललितपुर दुर्घटना : एक पत्रकार र एक कलाकारको ज्यान गयो

२०७५ माघ २३ गते बुधबार

०२ जुन, २०१९ काठमाडौं । उपत्यकाको ललितपुरमा आज भएको...

उखु किसानको आँसु मिसिएको गुलियो चिनी बेच्दै सरकार उखु किसानको आँसु मिसिएको गुलियो चिनी बेच्दै सरकार

२०७६ फाल्गुन १८ गते आइतबार

३ जनवरी, २०२०काठमाडौंमा उखु किसानले आन्दोलन गरेको करिब २...

Top