कोरोना महामारीकैबीच पहिलोपटक युरोपेली देश डेनमार्कले यसरी खोल्यो ‘प्राइमरी स्कुल’

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१४ मार्च, २०२०
कोपनहेगन, डेनमार्क । डेनमार्क युरोपको यस्तो एउटा देश हो, जहाँ आजसम्म पनि कोरोनाका कारण मानिसहरुले ज्यान गुमाईरहेका छन् । संसारका अधिकांश देशहरुले हवाई, स्थलमार्ग तथा सिमानाका बन्द गरेर कोरोनासँग लड्नका लागि सिँगो देशलाई लकडाउन गरिरहेका छन् । तर महामारी जारी रहेकै बेला युरोपेली मुलुक डेनमार्कले भने प्राथमिक तहका विद्यार्थीहरुको लागि विद्यालय खुल्ला गरिदिएको छ ।
कोरोना महामारीकै बीच विद्यालय सञ्चालन गर्ने पहिलो युरोपेली मुलुक बनेको डेनमार्कले सरोकारवालाहरुसँग प्रयाप्त छलफल गरी विद्यालयको प्राथमिक तह पुनः सञ्चालन गर्ने निर्णय गरेको थियो । डेनमार्कमा गत फेब्रुअरी २७ तारिखका दिन पहिलो पटक कोरोना संक्रमित भेटिएको थियो ।

त्यो सँगै मार्चको दोश्रो सातादेखि यहाँका विद्यालयहरु बन्द गरिएको थियो । तर कोरोना भाइरस पूर्णरुपमा नियन्त्रणमा नआउँदै डेनमार्कले विभिन्न सुरक्षा साबधानी अपनाएर साना उमेर समूहका बालबालिका अध्ययन गर्ने विद्यालयहरु पुनः सञ्चालनमा ल्याएको हो । यसरी विद्यालय सञ्चालन गरिएका बालबालिकामा १२ वर्ष उमेरभन्दा मुनिका विद्यार्थीहरु रहेका छन् । यसको प्रभावकारितार्लाइ हेरेर भोलिका दिनमा अन्य तह पनि सञ्चालनमा ल्याउने तयारी सरकारको छ । कसरी सञ्चालन गरिरहेको छ त डेनमार्कले कोरोनाकै बीच प्राथमिक तहको विद्यालय ? यहाँ हामीले बिबिसीले उल्लेख गरेको सामग्री र अन्य केही इन्टरनेट खोजबाट तथ्य प्रस्तुत गरेका छन् ।

 • विद्यालयमा प्रवेश गर्दा विद्यार्थीहरुले एक अर्कामा अंकमाल गर्न पाउने छैनन् । यसका लागि विद्यालयले बैकल्पिक व्यवस्था गरेको छ ।
  विद्यालयले एक आपसमा अंकमाल गर्ने विद्यार्थीहरुको पुरानो बानीलाई परिवर्तन गर्दै आफैंमा अंकमाल गर्नका लागि प्रोत्साहित गरिरहेको छ । नयाँ परिस्थितिमा नयाँ नियम लागू गर्नुपरेको भन्दै यसलाई सहज रुपमा लिन विद्यार्थीहरुलाई विद्यालयले आग्रह गरिरहेको छ ।
  विद्यार्थीहरुले भने आफ्ना साथीहरुसँग अंकमाल गर्न नपाउँदा खल्लो महशुस भएको प्रतिक्रिया दिएका छन् ।
 • विद्यालय प्रवेश गरिसकेपछि कक्षाकोठामा छिर्नु अघि अनिवार्य रुपमा साबुन पानीले हात धुनुपर्नेछ ।
 • शुरुमा पहिलो चरणमा सञ्चालनमा ल्याइएको प्राथमिक तहमा अध्ययन गर्ने बालबालिकाहरु बस्ने कक्षा कोठामा कम्तीमा दुई मिटरको दुरीमा टेबलहरु राखिएको छ । एउटा टेवल एकजना मात्रै विद्यार्थीको लागि छुट्टयाइएको छ जहाँ एउटा मात्रै कुर्सी लगाइएको छ ।
  सामान्यतया एउटा कक्षामा २० जना विद्यालय रहने गरेको भएपनि हाल कोरोनाको संक्रमणपछि उत्पन्न परिस्थितिलाई मध्यनजर गर्दै त्यसर्लाइ घटाएर १० मा सिमित गरिएको छ ।
 • बीचमा रातो फित्ता (बार) लगाईएको छ । जसले विद्यार्थीहरुबीचको सम्पर्कलाई पनि टाढा गराईदिएको छ । यसरी फित्ता लगाइएको कक्षा कोठा भित्रका दुई समूहका विद्यार्थीहरु एक आपसमा मिसिन पाउने छैनन् । जसले गर्दा विद्यार्थीहरुमा कोरोना संक्रमणको त्रास कम हुने देखिएको छ ।
 • टिफिनको समयमा सानो सानो समूहमा मात्रै बालबालिकाहरु एक आपसमा खेल्न पाउनेछन् । यसको लागि एउटा समूहमा ४ जना विद्यार्थीहरुलाई सहभागी गराईने छन् । उनीहरु एउटै ग्रुपका हुनेछन् ।उनीहरुका लागि खेल्नका लागि चौरको छुट्टाछुट्टै भाग तोकिएको छ ।
 • विद्यार्थीहरुले एक आपसमा समातेर वा छोएर कुनै खेल खेल्न पाउने छैनन्
  शुरुमा उनीहरुले केही अप्ठेरो महशुस गरेको भएपनि उनीहरु पनि कोरोनाको विषयमा सचेत रहेको शिक्षकहरु बताउँछन् ।
 • हरेक पटक कक्षाकोठाबाट बाहिर जाँदा र भित्र आउँदा उनीहरुले साबुनपानीले राम्रोसँग हात अनिवार्य रुपमा हुनुपर्ने हुन्छ ।
  विद्यालयका शिक्षिकाहरु ससाना बालबालिकाहरु भाइरसको बारेमा चिन्तित नभएको बताउँछन्, विद्यालयमा उनीहरुका लागि धेरै गतिविधि र समय खर्च गर्न सकिने गरी अतिरिक्त क्रियाकलाप गर्ने व्यवस्था गरिएको छ ।
 • कक्षा कोठामा थोरै विद्यार्थी हुँदा आफूहरुलाई पनि सजिलो महशुस भएको शिक्षिकाहरु बताउँछन् । तर विगतमा एउटै समूहमा एकैपटक पढाउने विद्यार्थीहरुलाई अहिले दुई समूहमा विभाजन गरिँदा दुईपटक पढाउनुपर्दा भने अलिक असहज अनुभव भएको शिक्षिकाहरुको भनाई छ ।
 • विद्यालयहरु सञ्चालन भएर आफ्ना नानीबाबुहरु स्कुल जाँदा आफूहरुले पनि काम गर्न पाउने भन्दै अभिभावकहरु खुसी देखिएका छन् ।
  शुरुका दिनहरुमा बालबालिकाहरु विद्यालय आउने क्रम केही कम देखिएपनि अहिले भने सबै बालबालिकाहरु विद्यालय आउने गरेका छन् ।
  उनीहरु ‘फेरि उज्यालो फर्कियो भन्ने चर्चित डेनिस गीत गाउँदै विद्यालयमा खेल्दै गरेका श्रव्यदृष्य विविसीले प्रशारण गरेको छ ।

डेनमार्कमा हालसम्म कोरोनाका कारण ५ सय ३७ जनाको ज्यान गएको छ भने १० हजार ७ सय १३ जना प्रभावित बनेका छन् । आजमात्रै ४६ जना नयाँ संक्रमित थपिएका छन् । डेनमार्कमा हालसम्म ८ हजार ८ सय ५ जनाको सफल उपचार भएको छ भने ३५ जना गम्भीर अवस्थामा उपचाररत छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
ब्रह्मलीन भए नेपाली सांगीतिक आकाशका ‘रत्न’ अर्थात् रत्नशमशेर थापा ब्रह्मलीन भए नेपाली सांगीतिक आकाशका ‘रत्न’ अर्थात् रत्नशमशेर थापा

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२८ मे, २०२०काठमाडौं । नेपाली सांगीतिक आकाशमा ‘रत्न’को रुपमा...

डेढ दशकपछि पुनः पृथ्वी जयन्तीमा सार्वजनिक विदा ! डेढ दशकपछि पुनः पृथ्वी जयन्तीमा सार्वजनिक विदा !

२०८० भाद्र १५ गते शुक्रबार

०९ जनवरी, २०२३काठमाडौं । झण्डै डेढ दशकपछि राष्ट्रनिर्माता पृथ्वी...

कोरोनाबाट ज्यान गुमाउनेको संख्या ३ लाख नाघ्यो, विश्वभरको पर्यटकीय गतिविधि ठप्प कोरोनाबाट ज्यान गुमाउनेको संख्या ३ लाख नाघ्यो, विश्वभरको पर्यटकीय गतिविधि ठप्प

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१४ मे, २०२०काठमाडौं । महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना भाइरसका...

अमेरिकामा कोरोनाबाट ज्यान गुमाउनेको संख्या एक लाख नाघ्यो अमेरिकामा कोरोनाबाट ज्यान गुमाउनेको संख्या एक लाख नाघ्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२६ मे, २०२०न्यूर्योक । कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को...

Top