hi himalaya nepal

कोरोना कहरकैबीच दशैं शुरु : सर्तकता नअपनाइए संक्रमणले भयाबह रुप लिनसक्ने खतरा !

Best Khabar Team | २०७७ कार्तिक १ गते शनिबार


१७ अक्टोबर, २०२०
काठमाडौं । नेपालीहरुको सबैभन्दा ठूलो चाडको रुपमा मनाईँदै आएको दशै पर्व आजबाट शुरुभएको छ । कोरोना भाइरसको संक्रमण तीब्र बनिरहेकै बेला यो वर्षको दशैं पर्व आजबाट औपचारिक रुपमा शुरुभएको हो । आज विजयादशमीको पहिलो दिन घटस्थापनाको दिन हो । आज बिहानै घरघरमा जमरा राखेर र नवदुर्गाको पुजा आराधना गर्दै दशैं पर्व मनाउने क्रम घर घरमा शुरु भै सकेको छ ।

आज बिहान ११ बजेर ४६ मिनेको शुभ साईतमा देशका विभिन्न दुर्गापीठहरुमा जमरा राखिएको छ । यस्तै दशैं मनाउने सर्वसाधारणहरुले पनि यही साहितमा जमरा राखेका छन् । अघिकमासका कारण यो वर्ष दशैं १ महिना पछि धकेलिएका कारण आज कात्तिक एक गतेबाट मात्रै दशैं शुरुभएको छ । यसअघि गएको असोजको पहिलो साता नै सोह्रश्राद्द सकिइसकेको थियो । यसपटक काठमाडौं उपत्यकालगायत देशका सबैजसो जिल्लाहरुमा कोरोना संक्रमितहरुको संख्या बढ्दै गएका बेला दशैं शुरुभएको छ ।

दशैंका बेला आफन्तहरुको हातबाट टिका जमरा लगाउन र परिवार सँगै बसेर मिठो खाने प्रचलन रहेपछि यो वर्ष विगतका वर्षहरुमा जसरी दशैं मनाउने अवस्था छैन । सरकारले पनि आम नागरिकलाई ‘जहाँ जस्तो अवस्था हुनुहुन्छ त्यहि बसेर दशैं मनाउनु’ भनेर आग्रह गरिसकेको छ । दशैं मनाउन घरगाउँ फर्कँदा र एक जिल्लाबाट अर्को जिल्लामा जाँदा कोरोना संक्रमण तिब्र बन्नसक्ने भन्दै विज्ञहरुले यसअघि नै विशेष सतर्कता अपनाउन आम नागरिकलाई आग्रह गरिसकेका छन् ।

विशेष गरी बयोबृद्ध र बालबालिकालाई कोरोना संक्रमणको जोखिम बढी हुने भएको र दशैंका बेला आफन्त तथा मान्यजनको हातबाट टिका प्रसाद ग्रहण गर्दा कोरोना संक्रमण फैलनसक्ने भन्दै सरकार र तथा स्वास्थ्य क्षेत्रका विज्ञहरुले आम नागरिकलाई विशेष सावधानी अपनाउन आग्रह गरेका हुन् । एक संक्रमित व्यक्तिको कारण अन्य दर्जनौंमा कोरोना संक्रमण फैलन सक्ने भएकाले सबैले आ आफ्नो स्थानमा संयम र सजगता अपनाउनुपर्ने अहिलेको अवस्थामा जहाँ जस्तो अवस्थामा रहेको भएपनि सोही स्थानमा बसेर दशैैं मनाउन र सञ्चारको माध्यमबाट आफन्त तथा टाढा रहेका परिवारजनसँग चाडपर्व मनाउन स्वास्थ्य क्षेत्रका विज्ञहरुको सुझाव रहेको छ ।

आम नागरिकहरुले पनि यो वर्ष आफू बसेकै ठाउँमा बसेर दशैं मनाउने तयारी गरेका छन् । दशैका बेला काठमाडौंलगायत देशका विभिन्न स्थानमा हुने चहलपहल पनि यो वर्ष देखिएको छैन । कोरोनाकै कारण बजारमा भिडभाड दैखिएको छैन भने विदेशबाट चाडपर्व मनाउन स्वदेश आउनेहरुको क्रमपनि ह्वात्तै घटको छ ।

विजयादशमी २०७७ को यो पावन अवसरमा वेस्टखबर डटकम पनि समस्त महानुभावमा विशेष सावधानी र सर्तकता अपनाएर सुरक्षित ढँगले दशैं मनाउन विशेष निवेदन सहित शुभकामना व्यक्त गर्दछ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
बेलायतमा पार्कबाटै हराईन् नेपाली बृद्द महिला, खोजि गरिदिन परिवारको याचना बेलायतमा पार्कबाटै हराईन् नेपाली बृद्द महिला, खोजि गरिदिन परिवारको याचना

२०७७ बैशाख २९ गते सोमबार

११ मे, २०२०वेस्टह्याम । कोरोना संक्रमणबाट ग्रस्त बनेको पूर्वयुरोपेली...

चितवनको बाँदरमूढे काण्डको १४ वर्ष वित्यो, पिडित अझै अन्यायमै चितवनको बाँदरमूढे काण्डको १४ वर्ष वित्यो, पिडित अझै अन्यायमै

२०७६ जेठ २३ गते बिहिबार

०६ जुन, २०१९ काठमाडौं । तत्कालीन विद्रोही माओवादीले चितवनको...

नेपाली युवाको अमेरिकी सपना : अबैधरुपमा अमेरिका छिरेका ५ युवालाई विमान ‘चार्टर’ गरी हत्कडी लगाएर नेपाल पठाईयो नेपाली युवाको अमेरिकी सपना : अबैधरुपमा अमेरिका छिरेका ५ युवालाई विमान ‘चार्टर’ गरी हत्कडी लगाएर नेपाल पठाईयो

२०७६ पुष ३ गते बिहिबार

१९ डिसेम्बर, २०१९ न्यूयोर्क । पछिल्लो समयमा नेपाली युवाहरुको...

यसरी जन्मँदैछ अफ्रिकी महादेशमा नयाँ देश ‘एम्बाजोनिया’ ! यसरी जन्मँदैछ अफ्रिकी महादेशमा नयाँ देश ‘एम्बाजोनिया’ !

२०७७ जेठ २६ गते सोमबार

– प्रतीक लामिछाने, लिंकरोभर, बेल्जियम ।विश्वमा हाल अस्तित्वमा रहेका...

Top