राजा महेन्द्रको पालामा बनेको पोखराको रत्नमन्दिर अब सर्वसाधारणको लागि खुल्ला हुँदै

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१९ डिसेम्बर, २०१९
बैदाम । तत्कालीन राजा महेन्द्र शाहको पालामा निर्माण भएको पोखराको रत्न मन्दिर अब सर्वसाधारणको लागि खुल्ला गरिँदैछ । मुलुकमा राजतन्त्रको अन्त्य भएको एक दशकपछि रत्नमन्दिर अब सर्वसाधारणको लागि खुल्ला हुन लागेको हो ।

नेपाल भ्रमण वर्ष २०२० को अवसरमा नेपाल ट्रस्टको स्वामित्वमा रहेको यो मन्दिर सर्वसाधारणको लागि खुल्ला हुन लागेको हो । राजतन्त्रका बेला विभिन्न देशका राजदूतहरूबाट चढाइने ओहोदाको प्रमाणपत्र समेत यही स्थानमा ग्रहण गर्ने गरिन्थ्यो । मन्दिर एक सय ११ रोपनी क्षेत्रफलमा फैलिएको छ ।

फोटो : प्रदिप सापकोटा/बेस्टखबर डटकम

रत्न मन्दिरको मुख्य भवनमा ११ कोठा छन् भने परिसरभित्र प्रशासनिक भवन, फेवातालसँगै तालघर, सैनिक बस्ने ३८ कोठे लामो भवन समेत रहेको छ । शुरुमा रत्नमन्दिर र त्यसपछि त्यसभित्र रहेको हिमागृह पनि सर्व सर्वसाधारणले अवलोकन गर्न पाउने भएका छन् । हालका लागि नेपाल ट्रस्टको कार्यालय पोखरामा रहेका कर्मचारीहरुबाटै सो कार्यलयको व्यवस्थान गर्ने गरी तयारी अघि बढेको बताइएको छ । पुस १६ गते अर्थात् अंग्रेजी नयाँ वर्षको अवसर पारेर जनवरी १ देखि नै रत्नमन्दिर सबैका लागि खुल्ला गर्न लागिएको हो ।

मन्दिर प्रवेशका लागि के कति टिकट लिने भन्ने विषयमा भने छलफल भै रहेको बाइएको छ । राजतन्त्रको अन्त्य भै सकेपछि सो मन्दिर खुल्ला गर्नका लागि सरकारलाई चौतर्फी दबाब परेको थियो । काठमाडौंस्थित नारायणहिटी राजदरवार सर्वसाधारणको खुला गरिएपनि अहिलेसम्म सो मन्दिर सर्वसाधारणको लागि खुल्ला दिएन ।

रत्न मन्दिरको नाममले चर्चित यो स्थान तत्कालीन राजा महेन्द्रले आफ्नी कान्छि श्रीमती रत्नको नामबाट राखेका थिए । विसं २०१३ मा निर्माण गरिएको यो स्थानमा राजपारिवारका सदस्यहरु पोखरा आउँदा बसोबास गर्ने गर्दथे । यसका अलावा उच्च पदस्थ विदेशी पाहुना आउँदा समेत दरबारले यो स्थानलाई प्रयोग गर्ने गर्दथ्यो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
युरोपमा कोरोना ‘नियन्त्रण बाहिर’:  इटाली, स्पेन र फ्रान्स नराम्ररी प्रभावित (अपडेटसहित) युरोपमा कोरोना ‘नियन्त्रण बाहिर’: इटाली, स्पेन र फ्रान्स नराम्ररी प्रभावित (अपडेटसहित)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२६ मार्च, २०२०लिंकरोभर, बेल्जियम । युरोपेली मुलुकमा यतिबेला कोरोना...

एयरपोर्टको सिसिटिभी फुटेज सार्वजनिक भएपछि गायिका आस्था राउत रुँदै लाईभमा (भिडियोसहित) एयरपोर्टको सिसिटिभी फुटेज सार्वजनिक भएपछि गायिका आस्था राउत रुँदै लाईभमा (भिडियोसहित)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१७ जनवरी, २०२० काठमाडौं । काठमाडौंको त्रिभुवन विमानस्थलमा सुरक्षामा...

अमेरिकामा कोरोनाबाट एकैदिन १ सय ७ को मृत्यु, संक्रमितको संख्या ७८ हजार नाघ्यो अमेरिकामा कोरोनाबाट एकैदिन १ सय ७ को मृत्यु, संक्रमितको संख्या ७८ हजार नाघ्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२६ मार्च, २०२० न्यूर्योक । विश्वव्यापी रुपमा महामारीको रुपमा...

सरकारले भन्यो : विदेशमा  रहेका ४५ लाख युवालाई तत्काल ल्याउन असम्भव सरकारले भन्यो : विदेशमा रहेका ४५ लाख युवालाई तत्काल ल्याउन असम्भव

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ मे, २०२०काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विदेशमा...

Top