‘लकडाउन’ को रुपरेखा परिवर्तन हुने : सरकारले आज औपचारिक निर्णय गर्दै

Best Khabar Team | २०७७ आश्विन २० गते मंगलबार


१० जुन, २०२०
काठमाडौं । कोरोना संक्रमणलाई मध्यनजर गर्दै २०७६ साल चैत्र ५ गतेदेखि देशभर जारी लकडाउन (बन्दाबन्दी) को रुपरेखा परिवर्तन हुने भएको छ । आगामी असार १ गतेदेखि लागू हुने गरी सरकारले कोरोना संक्रमणको अवस्था हेरेर लकडाउनको मोडालिटी परिवर्तन लागेको हो । सरकारले देशका विभिन्न जिल्लाहरुलाई विभिन्न वर्गमा छु्याएर लकडाउन पनि सोही अनुसार तयगर्ने तयारी गरेको छ ।

प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रीपरिषद् कार्यालय स्रोतका अनुसार विशेष गरी देशका अति जोखिमयुक्त, कम जोखिम र जोखिम रहित जिल्लाहरुलाई क्रमश रातो, पहँलो र हरियो रंगसहितको संकेत चिन्ह प्रदान गर्ने र सोही अनुसार लकडाउन तयगर्ने तयारी भै रहेको छ । हरियो अर्थात् ‘ग्रिन जोन’मा परेका जिल्लाहरुमा आन्तरिक गतिविधि गर्न पूर्णरुपमा छुट दिने तयारी सरकारको छ । ती जिल्लाहरुमा तत्काल विद्यालय तथा सिनेमाहललगायतका बढी मानिसहरुको भीडभाड हुने स्थान खुल्न अनुमति दिने विषयमा सरकार नरम बनेको बुझिएको छ ।

तर बाहिरी जिल्लाबाट आउनेहरुको बारेमा भने यी जिल्लाले विशेष निगरानी राख्नुपर्ने व्यवस्था गर्न लागिएको छ । यस्तै पहेँलो अर्थात् ‘एल्लो जोन’ मा परेका जिल्लाहरुमा जिल्ला भित्र चल्ने सवारी साधनहरुलाई निश्चित सुरक्षा सावधानी अपनाएर चलाउन सकिने तर विद्यालय र अन्य शैक्षिक संस्थाहरु तत्काल खोल्न नमिल्ने गरी निर्णय हुन लागेको छ । यस्तै रातो अर्थात् ‘रेड जोन’मा परेका जिल्लाहरुमा अत्यावश्यक सरकारी कार्यालय र दैनिक उपभोग्य पसल बाहेक अन्य गतिविधि तथा सवारी साधन सञ्चालनमा रोक लगाउने तयारी सरकारको छ ।

विशेषगरी नेपालको प्रदेश नम्बर २ का सबै जिल्लालाई तत्काका लागि रेड जोडमा राख्ने तयारी भै रहेको छ । ती जिल्लामा अहिले पनि दैनिक सयौंको संख्याका कोरोना संक्रमित भेटिइरहेका कारण संक्रमण फैलन सक्ने भएकाले रोड जोनमा राख्ने तयारी भएको बुझिएको छ । यस्तै काठमाडौं उपत्यका, काभ्रे, सिन्धुपाल्चोकलगायतका जिल्लालाई सरकारले एल्लो जोनमा राख्ने तयारी गरेको बताइएको छ ।

अहिले पनि काठमाडौंमा फाट्फुट्ट कोरोना संक्रमित देखिएको भएपनि जोखिम कायमै रहेको सरकारको ठभ्याई छ । मनाङ्ग, मुस्ताङ्ग, लमजुङ्ग, रसुवालगायतका जिल्लालाई ग्रिन जोनमा राख्ने तयारी छ । यसअघि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आजै संघीय संसदमा सम्बोधनका क्रममा लकडाउनको मोडालिटी खुकुलो गर्ने विषयमा निर्णय लिने बताएका थिए ।

फाइल तस्वीर : प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली ।

लकडाउनका कारण दैनिक जनजीवन कठिन बन्दै गएको भन्दै उनले मोडालिटी परिवर्तन गर्दै जनजीवन सहजीकरण गर्नेतर्फ सरकार केन्द्रीत रहेको बताएका थिए । यो विषयमा निर्णय लिन आज दिउँसो मन्त्रीपरिषद्को बैठक बस्दैछ । आजै सरकारले एसईई दिने विद्यार्थीहरुको परीक्षको सम्बन्धमा पनि निर्णय गर्ने तयारी गरेको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
पशुपतिमा दाउराबाट शव जलाउने नयाँ शवगृह सञ्चालनमा पशुपतिमा दाउराबाट शव जलाउने नयाँ शवगृह सञ्चालनमा

२०७६ फाल्गुन २९ गते बिहिबार

०३ डिसेम्बर, २०२०काठमाडौं । काठमाडौंको पशुपतिनाथ मन्दिर परिसरमा दाउराबाट...

हिमपातका कारण लाप्राक बस्ती निर्माणको केही काम रोकियो हिमपातका कारण लाप्राक बस्ती निर्माणको केही काम रोकियो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२०, जनवरी, २०२० काठमाडौं । गैर आवासीय नेपाली संघ,(एनआरएनए)ले...

काठमाडौंको पुर्ननिर्मित पाँच सम्पदामा राष्ट्रपति पुग्दा (फोटोफिचर) काठमाडौंको पुर्ननिर्मित पाँच सम्पदामा राष्ट्रपति पुग्दा (फोटोफिचर)

२०७७ श्रावण १८ गते आइतबार

०८ फेब्रुअरी, २०२०काठमाडौं । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले पुनर्निर्माण भइरहेका...

बेचिएर फर्किका बालबालिकाको ‘सर्कस’ काठमाडौंमा बेचिएर फर्किका बालबालिकाको ‘सर्कस’ काठमाडौंमा

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१३ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौै बाल्यावस्थामा तस्करीमा परी उद्धार भई...

Top