जब हाफ कट्टुलगाएर ७१ वर्षका बयोबृद्द राष्ट्रपति सामान किन्न लाइनमा बसे….

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१७ मे, २०२०
पोर्तिमाउ, पोर्चुगल । विश्वभर कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को संक्रमणले यतिबेला भयाबह रुप लिएको छ । कोरोनाका कारण लाखौं जनताले कोरोनाका कारण ज्यान गुमाईसकेका छन् भने अन्य लाखौं मानिसहरु कोरोनाको संक्रमणबाट जुधिरहेका छन् । यस्तै मध्येको एक युरोपेली देश हो पोर्चुगल । युरोपको पश्चिम भागको अन्तिम देशको रुपमा परिचित पोर्चुगल पनि यतिबेला कोरोनाका कारण नराम्ररी प्रभावित बनेको छ ।

तर यहाँको सरकारले कोरोना नियन्त्रणका लागि भगिरथ प्रयास जारी राखेका छन् । जसका कारण युरोपका अन्य देशको तुलनामा यो देशमा क्षति कम पुगेको छ । (आइतबार रातीको १० बजे यहाँको स्थानीय समय अनुसार कोरोनाबाट यहाँ हालसम्म २९ हजार ३६ जना संक्रमित बनेका छन् भने १ हजार २ सय १८ जनाको ज्यान गएको छ ।) यहाँका राष्ट्रपति हुन् वा प्रधानमन्त्री दिनहुँजसो आम सञ्चारका माध्यमबाट जनतालाई सम्बोधन गरिरहेका छन् । यहाँका जनताले आपत्कालीन अवस्थालाई राम्ररी पालना गरेका कारण अन्य युरोपेली मुलुकको तुलनामा यहाँ क्षति कम भएको समाचारहरु पनि सार्वजनिक भै रहेका छन् । राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीले विभिन्न माध्यमबाट उनीहरुलाई धन्यावाद समेत दिइरहेका छन् ।

यद्यपि सोमबारबाट यहाँका रेस्टुरेन्ट, पसल तथा विद्यालयहरु पनि आंशिक रुपमा खुल्ला गर्ने तयारी सरकारले गरेको छ । यही क्रममा आइतबार पोर्चुगलका सञ्चारमाध्यमहरुमा एउटा तस्वीर सार्वजनिक भयो । जुन तस्वीरले यतिबेला सबैको ध्यान खिचिरहेको छ । एकजना बृद्ध हाफ कट्टुलगाएर कुनै सपिङ्ग सेन्टरमा सामान लिन पुगेको र सामानको पैसा तिर्नका लागि लाईनमा खडा भएको सो तस्वीरमा देख्न सकिन्छ । धेरैले यो तस्वीर सामान्य नागरिकको होला भनेर त्यति वास्ता गरेनन् । तर जव त्यो व्यक्तिको बारेमा रहस्य खुल्यो त्यसपछि सबैलाई यसले चकित तुल्याईदिएको छ ।

माथिको तस्वीरमा देखिएका मुखमा माक्स, कालो टिसर्ट र हल्का उज्यालो रंगको हाफ कट्टु लगाएका बृद्द व्यक्ति पोर्चुगलका ७१ वर्षका राष्ट्रपति मार्सेलो रेबेलो दि सुसा हुन् । आइतबार उनी यस्तो रुपमा सामान खरिद गर्ने पसलमा देखिए जुन एकजना सामान्य नागरिक भन्दा केही फरक थिएन । उनी आइतबार यहाँको सरकारले तोकेको मापदण्ड पुरागरी माक्स लगाएर सामाजिक दुरी कायम गर्दै पसलमा सामानको पैसा तिर्न लाइनमा आफ्नो पालो पर्खेर बसिरहेका देखिन्छन् । उनले दुबै हातले पछाडिपट्टी सामानको ट्रली समातेको तस्वीरमा स्पष्टै देखिन्छ । पोर्चुगलको राजधानी लिस्बनबाट करिब ४५ मिनेट पश्चिममा अवस्थित कासकाइसको एउटा डिमार्टमेन्टर स्टोरमा पुगेर राष्ट्रपति मार्सेलोले केही सामान खरिद गरेको पोर्चुगलबाट प्रशारण हुने टिभिआई २४ ले आफ्नो अनलाईन संस्करणमा उल्लेख गरेको छ ।

त्यसो त मार्सेलो पहिलो पटक यसरी सामान्य रुपमा देखा परेका होइन । हमेसा उनी सादा जिवन र उच्च विचारका हिमायती हुन । कहिले किसानका खेतमा त कहिले असाहय जीवन विताई रहेकाहरुलाई सडकमै पुगेर मध्यरातमा कपडा तथा खाद्यन्न वितरण गर्ने काम पनि उनले गरिसकका छन् ।

अचम्मको कुरा के छ भने उनी यसरी सार्वजनिक जीवनमा उत्रँदासम्म धेरैलाई यसको जानकारी गराएर मिडियाबाजी गर्दैनन् । न त उनी दर्जनौं सुरक्षाकर्मीको घेरामा यी कामहरु गरिरहेका हुन्छन । त्यसैले युरोपेली मुलुक पोर्चुगलका यी ७१ वर्षका बयोबृद्ध राष्ट्रपतिको जीवनबाट हाम्रो जस्तो गरिब देशका राष्ट्रप्रमुखले धेरैकुरा सिक्नैपर्ने देखिन्छ ।

पोर्चुगलका राष्ट्रपति मार्सेलो केही साता अघि किसानको खेतमा पुगेर कृषिकर्मको बारेमा जानकारी लिएका थिए । त्यससम्बन्धी समाचार हेर्न तलको लिंक क्लिक गर्नुहोला ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
असारे झरीले भत्कियो काठमाडौंको सदरखोर असारे झरीले भत्कियो काठमाडौंको सदरखोर

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२० जुन, २०२०काठमाडौं । निरन्तरको बर्षाको कारण काठमाडौंको डिल्लीबजारमा...

नर्वेमा ८ वटा घरहरु यसरी बगे समुद्रमा (भिडियोसहित) नर्वेमा ८ वटा घरहरु यसरी बगे समुद्रमा (भिडियोसहित)

२०७६ चैत्र २४ गते सोमबार

ओस्लो । नर्वेको राजधानी ओस्लोबाट उत्तरी क्षेत्रमा रहेको अल्टा...

स्वर्गद्वारी दर्शनका लागि हिडेका ५ जनाको जीप दुर्घटनामा मृत्यु स्वर्गद्वारी दर्शनका लागि हिडेका ५ जनाको जीप दुर्घटनामा मृत्यु

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१४ अप्रिल, २०२१स्वर्गद्वारी, प्युठान । प्युठानमा आज बिहान भएको...

पछिल्लो २४ घण्टाको कोरोना तथ्यांक : २९०९ जना नयाँ संक्रमित थपिए, १८ को मृत्य, ४५ सय बढी कोरोना मुक्त पछिल्लो २४ घण्टाको कोरोना तथ्यांक : २९०९ जना नयाँ संक्रमित थपिए, १८ को मृत्य, ४५ सय बढी कोरोना मुक्त

२०७७ जेठ २९ गते बिहिबार

०६ नोभेम्बर, २०२०काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टामा देशका विभिन्न...

Top