साउदी पत्रकार हत्या प्रकरण : ५ जनालाई मृत्युदण्ड, ३ लाई जेल सजायाँ

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबारफाइल तस्वीर : हत्या गरिएका साउदी पत्रकार जमाल

२४ डिसेम्बर, २०१९
रियाद । सन् २०१८ को अक्टोबर पहिलो साता एउटा सनसनीपूर्ण समाचारहरु अन्र्तराष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुको प्रमुख समाचारको विषय बन्यो । टर्कीमा रहेको साउदी अरेवियन दुतावासमा एकजना साउदी पत्रकारको हत्या भएको सो समाचारपछि यसको अन्र्तराष्ट्रिय स्तरमा ठूलै विरोध भयो ।

साउदीका पुराना तथा स्वतन्त्र विश्लेषण गर्ने पत्रकार जमाल खाशोज्जीलाई दुतावासभित्रै हत्या गरेको विषयमा तत्कालीन रुपमा विरोध भएपनि यो विषय बीचमा खासै चर्चाको विषय बनेको थिएन । टर्कीको इस्तानबुलमा रहेको साउदी अरेवियन वाणिज्य दुतावासमा पत्रकार जमालको हत्या गरिएको र उनको शव सुटकेशमा राखेर बाहिर निकालिएको समाचारहरु बाहिर आएपछि घटनाको सत्यतथ्य छानबिन गर्न अन्र्तराष्ट्रिय समुदायबाट चर्को दबाब साउदी अरेविया सरकारमाथिमाथि परेको थियो ।

तर साउदी सरकारले भने पत्रकार जमालको हत्या भएको कुरा स्वीकार नै गर्न मानेन । साउदी सरकारका कडा आलोचक भएकै कारण जमाल निसानामा परेका थिए । उनी विगत लामो समयदेखि सरकारको कमी कमजोरी तथा गर्नुपर्ने सुधारलगायतका विषयमा कलम चलाउँदै आएका थिए । घटनाको १४ महिना पछि साउदी अरबकै एक अदालतले घटनामा संलग्न ५ जनालाई मृत्युदण्डको सजायाँ सुनाएको छ भने अन्य तीन जनालाई २४ वर्ष जेल सजयाँ सुनाएको छ ।

सो घटनामा साउदी अरेवियाका युवराज मोहम्मद बिन सलमानको आदेशमा घटना भएको बताइपनि शुरुका महिनाहरुमा यो कुरा साउदी दरबारले स्वीकार गरेको थिएन । तर केही महिना अघि सलमान स्वयंले यो कुरा स्वीकार गरेका थिए । यद्यपि अहिले सरकारी वकिल तथा अदालतले घटनामा संलग्नलाई मृत्युदण्ड दिने बताएपनि साउदी राजकुमारको घटनामा संलग्नता छ छैन भन्ने विषयमा केही जानकारी सार्वजनिक गरेको छैन ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
हिमपातका कारण लाप्राक बस्ती निर्माणको केही काम रोकियो हिमपातका कारण लाप्राक बस्ती निर्माणको केही काम रोकियो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२०, जनवरी, २०२० काठमाडौं । गैर आवासीय नेपाली संघ,(एनआरएनए)ले...

‘बेस्ट खबर डटकम’ बारेमा ‘बेस्ट खबर डटकम’ बारेमा

२०७४ जेठ २५ गते बिहिबार

हाम्रो बारेमा ।‘बेस्ट खबर डटकम’ पत्रकारिताका क्षेत्रमा फरक र...

पुर्ननिर्माण कार्य समयमै सम्पन्न हुनेमा सरोकार तथा समन्वय समितिको विश्वास पुर्ननिर्माण कार्य समयमै सम्पन्न हुनेमा सरोकार तथा समन्वय समितिको विश्वास

२०७७ जेठ १९ गते सोमबार

०६ जनवरी, २०२० काठमाडौं । राष्ट्रिय सभाको राष्ट्रिय सरोकार...

भारतमा अस्पतालको शिशु स्याहार केन्द्रमा आगलागी, ९ शिशुको मृत्यु भारतमा अस्पतालको शिशु स्याहार केन्द्रमा आगलागी, ९ शिशुको मृत्यु

२०७८ भाद्र १६ गते बुधबार

०९ जनवरी, २०२१नयाँदिल्ली, भारत । भारतको महाराष्ट्रस्थित एक अस्पतालको...

Top