नेपालमा पहिलो पटक संघीय संरचना अनुसार एसइईको परीक्षा हुँदै

Best Khabar Team | २०७५ चैत्र ९ गते शनिबार


२३ मार्च, २०१९
काठमाडौं । नेपालको इतिहाँसमा पहिलोपटक संघीय संरचनाको स्वरुपअनुसार यसपटकको एसइईको परीक्षा शुरु हुँदैछ । मुलुकभरका करिब पौने पाँचलाख विद्यार्थीको भाग्य र भविष्यसँग जोडिएको २०७५ सालको माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) अबको केहीघण्टा घण्टापछि शुरुहुने छ ।

परीक्षा व्यवस्थापनको सम्पूर्ण काम यसवर्षदेखि सम्बन्धित प्रदेश सरकारले गर्ने भएको छ तर परीक्षाफल भने बोर्डले नै प्रकाशित गर्ने जिम्मेवारी लिएको छ । आइतबार बिहान ८ बजेबाट शुरुहुने परीक्षा चैत २१ गतेसम्म सञ्चालन हुनेछ । परीक्षामा नियमितका साथै ग्रेडवृद्धि र प्राविधिक विषयका परीक्षार्थी पनि सहभागी हुँदैछन् । परीक्षाको सम्पूर्ण तयारी पुरा भएको राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले जनाएको छ ।

भक्तपुरको सानोठिमीमा रहेको बोर्डका अनुसार यसपटक देशभरका ४ लाख ७५ हजार ३ जना परीक्षार्थीहरु परीक्षामा सहभागी हुँदैछन् । परीक्षा नियन्त्रक विष्णु अधिकारीका अनुसार यसवर्ष दुई लाख ३६ हजार ४ सय ४५ छात्र तथा दुई लाख ३८ हजार ५ सय ५८ छात्राले परीक्षामा सहभागीता जनाउँदै छन् ।

यस अनुसार यसवर्ष परीक्षामा छात्र भन्दा छात्राको संख्या बढी रहेको छ । उहाँ अनुसार प्रदेश नम्बर १ बाट ८३ हजार ८ सय १८, प्रदेश नम्बर २ बाट ७० हजार ५ सय १८, गण्डकी प्रदेशबाट ४८ हजार ६३, प्रदेश नं ५ बाट ७६ हजार ९ सय ८३ र सुदूरपश्चिम प्रदेशबाट ५३ हजार ९ सय ७२ परीक्षार्थी सामेल हुनेछन् ।

यस्तै सात प्रदेशमध्ये सबैभन्दा बढी प्रदेश नं ३ बाट एक लाख ६ सय २ जना सहभागी हुने छन् । यता कर्णाली प्रदेशबाट ३५ हजार ६२४ परीक्षार्थीले परीक्षा दिँदैछन् । परीक्षा सञ्चालन गर्न एक हजार ९ सय ६९ परीक्षा केन्द्र निर्धारण, एक हजार ९ सय ६९ केन्द्राध्यक्ष, तीन हजार १ सय ६७ सहकेन्द्राध्यक्ष र २९ हजार ५ सय ३५ सुरक्षाकर्मी परिचालित हुनेछन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
सेप्टेम्बर १ (भदौ १६ गते) देखि निश्चित मापदण्डसहित बाह्य उडान खोल्ने सरकारको निर्णय सेप्टेम्बर १ (भदौ १६ गते) देखि निश्चित मापदण्डसहित बाह्य उडान खोल्ने सरकारको निर्णय

२०७७ भाद्र ५ गते शुक्रबार

२१ अगस्ट, २०२०काठमाडौं । सरकारले विभिन्न देशमा रोकिएर रहेका...

कोरोना महामारीकैबीच पहिलोपटक युरोपेली देश डेनमार्कले यसरी खोल्यो ‘प्राइमरी स्कुल’ कोरोना महामारीकैबीच पहिलोपटक युरोपेली देश डेनमार्कले यसरी खोल्यो ‘प्राइमरी स्कुल’

२०७७ जेठ १ गते बिहिबार

१४ मार्च, २०२०कोपनहेगन, डेनमार्क । डेनमार्क युरोपको यस्तो एउटा...

कोरोनाबाट नेपालमा ३३ औं मृत्यु, कतारबाट फर्केका थिए गोर्खाका मृतक पुरुष कोरोनाबाट नेपालमा ३३ औं मृत्यु, कतारबाट फर्केका थिए गोर्खाका मृतक पुरुष

२०७७ असार २० गते शनिबार

०४ जुलाई, २०२०काठमाडौं । नेपालमा कारोना संक्रमणबाट थप १...

रुकुममा ६ जनाको हत्या प्रकरण : एकै गाउँका ३४ जना विरुद्ध मुद्दा दायर, थुनछेक बहस भोलिबाटै रुकुममा ६ जनाको हत्या प्रकरण : एकै गाउँका ३४ जना विरुद्ध मुद्दा दायर, थुनछेक बहस भोलिबाटै

२०७७ जेठ ३२ गते आइतबार

१४ जुन, २०२०चौरजहारी, रुकुम । ६ जनाको ज्यान जाने...

Top