नेपालमा पहिलो पटक संघीय संरचना अनुसार एसइईको परीक्षा हुँदै

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२३ मार्च, २०१९
काठमाडौं । नेपालको इतिहाँसमा पहिलोपटक संघीय संरचनाको स्वरुपअनुसार यसपटकको एसइईको परीक्षा शुरु हुँदैछ । मुलुकभरका करिब पौने पाँचलाख विद्यार्थीको भाग्य र भविष्यसँग जोडिएको २०७५ सालको माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) अबको केहीघण्टा घण्टापछि शुरुहुने छ ।

परीक्षा व्यवस्थापनको सम्पूर्ण काम यसवर्षदेखि सम्बन्धित प्रदेश सरकारले गर्ने भएको छ तर परीक्षाफल भने बोर्डले नै प्रकाशित गर्ने जिम्मेवारी लिएको छ । आइतबार बिहान ८ बजेबाट शुरुहुने परीक्षा चैत २१ गतेसम्म सञ्चालन हुनेछ । परीक्षामा नियमितका साथै ग्रेडवृद्धि र प्राविधिक विषयका परीक्षार्थी पनि सहभागी हुँदैछन् । परीक्षाको सम्पूर्ण तयारी पुरा भएको राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले जनाएको छ ।

भक्तपुरको सानोठिमीमा रहेको बोर्डका अनुसार यसपटक देशभरका ४ लाख ७५ हजार ३ जना परीक्षार्थीहरु परीक्षामा सहभागी हुँदैछन् । परीक्षा नियन्त्रक विष्णु अधिकारीका अनुसार यसवर्ष दुई लाख ३६ हजार ४ सय ४५ छात्र तथा दुई लाख ३८ हजार ५ सय ५८ छात्राले परीक्षामा सहभागीता जनाउँदै छन् ।

यस अनुसार यसवर्ष परीक्षामा छात्र भन्दा छात्राको संख्या बढी रहेको छ । उहाँ अनुसार प्रदेश नम्बर १ बाट ८३ हजार ८ सय १८, प्रदेश नम्बर २ बाट ७० हजार ५ सय १८, गण्डकी प्रदेशबाट ४८ हजार ६३, प्रदेश नं ५ बाट ७६ हजार ९ सय ८३ र सुदूरपश्चिम प्रदेशबाट ५३ हजार ९ सय ७२ परीक्षार्थी सामेल हुनेछन् ।

यस्तै सात प्रदेशमध्ये सबैभन्दा बढी प्रदेश नं ३ बाट एक लाख ६ सय २ जना सहभागी हुने छन् । यता कर्णाली प्रदेशबाट ३५ हजार ६२४ परीक्षार्थीले परीक्षा दिँदैछन् । परीक्षा सञ्चालन गर्न एक हजार ९ सय ६९ परीक्षा केन्द्र निर्धारण, एक हजार ९ सय ६९ केन्द्राध्यक्ष, तीन हजार १ सय ६७ सहकेन्द्राध्यक्ष र २९ हजार ५ सय ३५ सुरक्षाकर्मी परिचालित हुनेछन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
शितलनिवास भित्र सभामुखको सपथ– बाहिर विरोध, विरोधमा उत्रिएका १२ अधिकारकर्मी पक्राउ शितलनिवास भित्र सभामुखको सपथ– बाहिर विरोध, विरोधमा उत्रिएका १२ अधिकारकर्मी पक्राउ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२७ जनवरी, २०२०काठमाडौं । व्यक्ति हत्यामा संलग्न रहेको आरोपसम्बन्धी...

५ जना स्वास्थ्यकर्मीमा कोरोना देखिएपछि पर्वत अस्पतालले बन्द ग-यो आकस्मिक बाहेकका सबै सेवा ५ जना स्वास्थ्यकर्मीमा कोरोना देखिएपछि पर्वत अस्पतालले बन्द ग-यो आकस्मिक बाहेकका सबै सेवा

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ जुन, २०२०फलेबास, पर्वत । अस्पतालमा कार्यरत पाँचजना स्वास्थ्यकर्मीमा...

तिहार पर्व शुरु : आज काग तिहार, कुकुर तिहार तथा लक्ष्मी पुजा एकैदिन तिहार पर्व शुरु : आज काग तिहार, कुकुर तिहार तथा लक्ष्मी पुजा एकैदिन

२०८० कार्तिक २५ गते शनिबार

११ नोभेम्बर, २०२३काठमाडौैं । हिन्दु नेपालीहरुको दोश्रो ठूलो चाड...

उखु किसानले पाएनन् भुक्तानी, २ चिनीमिल सञ्चालकको बैंक खाता रोक्का उखु किसानले पाएनन् भुक्तानी, २ चिनीमिल सञ्चालकको बैंक खाता रोक्का

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ जनवरी, २०२०काठमाडौं । किसानबाट उखु किनेबापत रकम भुक्तान...

Top