भारतद्वारा अतिक्रमित भूमि समावेश गरी नयाँ नक्सा सार्वजनिक गर्ने सरकारको तयारी

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१३ डिसेम्बर, २०१९
काठमाडौं । छिमेकी मुलुक भारतले सिमावर्ती नेपाली भूभाग लिम्पियाधुरा आफ्नो भूभागमा पारेर राजनीतिक नक्सा सार्वजनिक गरेसँगै त्यसलाई सच्चाउन भारतलाई चौतर्फी दबाब परेको छ । देश विदेशमा भारतीय पक्षले नेपाली भूमि मिचेर नक्सा सार्वजनिक गरेको विषयमा विरोध समेत भै रहेका छन् ।

काठमाडौंमा भने संसदको अन्र्तराष्ट्रिय समितिमा यो विषयमा गरामगरम बहस शुरु भएको छ । संसदको अन्र्तराष्ट्रिय समितिको आजको बैठकले तत्काल अतिक्रमित भूमि नेपालमा पर्ने गरी नयाँ राजनीतिक नक्सा जारी गर्न सरकारलाई निर्देशन दिएको छ । समितिको आज बसेको बैठकले भारतले मिचेको लिम्पियाधुरा, लिपुलेक, कालापानीलगायतका क्षेत्र समेत नेपालमा पर्ने गरी नयाँ नेपालको राजनीतिक नक्सा सार्वजनिक गर्न निर्देशित गरेको हो । समितिको आजको बैठकमा पुगेका गृहमन्त्री रामबहादुर थापा, भूमि व्यवस्थामन्त्री पद्याअर्याललगायतसँग छलफल गरी तत्काल नयाँ नक्सा जारी गर्न निर्देशन दिएको छ ।

समितिको बैठकमा मन्त्री अर्यालले अतिक्रमित नेपाली भूमिसमेत समावेश गरी नेपालको नयाँ राजनीतिक नक्सा सार्वनिक गर्न सरकारले विभिन्न दस्तावेजहरु संकलन गर्ने काम अघि बढाएको बताएकी छन् । उनले सिमा क्षेत्रमा रहेका नेपाली जनतको हक अधिकारको रक्षा तथा उनीहरुलाई सहज क्षेत्रमा आवत जावत गर्नेलगायतका सुविधा उपलब्ध गराउन सरकारले कुटनीतिक तबरबाट छलफल अघि बढाउने बताउनुभयो ।

स्मरणीय के छ भने संसदको राज्य व्यवस्था समितिले पनि यसअघिको बैठकमा सरकारलाई कालापानी, लिपुलेक तथा लिम्पियाधुरालगायका क्षेत्रलाई समावेश गरी नक्शा सार्वजनिक गर्न निर्देशन दिइएसकेको छ । सरकारले कुटनीतिक रुपमा पनि भारतले नयाँ नक्सामा नेपाली भूमि समेत समावेश गरिएकोतर्फ भारतको ध्यानाकर्षण गराईसकेको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
२४ घण्टामा कोरोनाका ८३८ नयाँ संक्रमित थपिए : थप ११ को मृत्यु २४ घण्टामा कोरोनाका ८३८ नयाँ संक्रमित थपिए : थप ११ को मृत्यु

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२१ अगस्ट, २०२०काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टामा देशका विभिन्न...

दक्षिण अफ्रिकी युवतीलाई पहिलो पटक विश्वसुन्दरीको उपाधी : जोजिविनी बनिन् मिस युनिर्भस दक्षिण अफ्रिकी युवतीलाई पहिलो पटक विश्वसुन्दरीको उपाधी : जोजिविनी बनिन् मिस युनिर्भस

२०७६ आश्विन २५ गते शनिबार

१० डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । दक्षिण अफ्रिकाकी युवती जोजिविनी...

राष्ट्रसंघीय मानवअधिकार परिषद्को  उच्चस्तरीय बैठक जेनेभामा, नेपालले पनि सहभागिता जनाउँदै राष्ट्रसंघीय मानवअधिकार परिषद्को उच्चस्तरीय बैठक जेनेभामा, नेपालले पनि सहभागिता जनाउँदै

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ फेब्रुअरी, २०२० जेनेभा । स्वीट्जरल्याण्डको राजधानी जेनेभामा संयुक्त...

चैत्र ७ गतेदेखि  बैशाख ३ गतेसम्म युरोपलगायतका देशबाट नेपाल आउन नपाईने चैत्र ७ गतेदेखि बैशाख ३ गतेसम्म युरोपलगायतका देशबाट नेपाल आउन नपाईने

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१८ मार्च, २०२० काठमाडौं । सरकारले पछिल्लो समयमा कोरोनाबाट...

Top