घरमाभएका सबै दाजुभाईलाई एउटै श्रीमती बिहे गर्ने संसारकै अनौठो चलन नेपालमा (भिडियोसहित)

Best Khabar Team | २०७६ मंशिर २७ गते शुक्रबार


नेपाली समाजमा एक श्रीमान् का २ वटा २ भन्दा बढी श्रीमती हुनलाई सामान्य मानिन्छ । धेरै पुरुषका दुईवटा श्रीमती हुन्छन् । कतिका ३ वटी वा त्यो भन्दा बढी हुन्छन् । तर नेपालकै केही यस्ता जिल्लाहरु छन् जहाँ बहु श्रीमान् राखेर श्रीमतीहरुले जिवन चलाइ रहेका हुन्छन् । विशेष गरी कर्णाली प्रदेशका विभिन्न जिल्लामा अहिले पनि यस्ताहुन्छन् ।

सुन्दा विश्वासै गर्न नसकिने यस्तै प्रथाको विषयमा हालै एक छोटो चलचित्र निर्माण भएको छ । विशेष गरी कर्णाली प्रदेशको हुम्लामा छायाँकन गरिएको सहायक श्रीमान् नामक बृत्तचित्र बहुपति प्रथामा आधारित छ । घरमा जति दाजुभाई छन्, एउटै श्रीमती बिहे गर्ने संसारकै अनौठो चलन अहिले पनि नेपालका कतिपय हिमाली ल्लामा चलिरहेको छ ।

सोही विषयलाई निर्देशक गणेश पाण्डेले पहिलोपटक पर्दामा उतारेका हुन् । कर्णाली प्रदेशको हुम्लाको लामा समुदायमा अहिले पनि दाजुभाईका लागि एउटै श्रीमती बिहे गर्दछन्, यसका साथै उनीहरु माया र काम त बाँड्छन् नै , श्रीमती पनि एक आपसमा बाँड्छन् । बाँकी तलको ट्रेलरमा । यो बृत्तचित्र डिसेम्बर १३ तारिखका दिन काठमाडौंमा सार्वजनिक भएको थियो । यही बृत्तचित्रको ट्रेलर आजको वेस्ट भिडियोमा ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
सर्लाहीका कोरोना संक्रमित  जनकपुर अस्पतालको आइसोलेसनबाट  फरार, प्रहरी खोजीमा जुट्यो सर्लाहीका कोरोना संक्रमित जनकपुर अस्पतालको आइसोलेसनबाट फरार, प्रहरी खोजीमा जुट्यो

२०७७ जेठ ११ गते आइतबार

२५ मे, २०२०मानसिक समस्यासमेत रहेका सर्लाही जिल्ला स्थायी घर...

असारे झरीले भत्कियो काठमाडौंको सदरखोर असारे झरीले भत्कियो काठमाडौंको सदरखोर

२०७७ असार ६ गते शनिबार

२० जुन, २०२०काठमाडौं । निरन्तरको बर्षाको कारण काठमाडौंको डिल्लीबजारमा...

तत्काल संसद बैठक बोलाउन दलहरुको माग, सभामुखमा काँग्रेसको दाबी तत्काल संसद बैठक बोलाउन दलहरुको माग, सभामुखमा काँग्रेसको दाबी

२०७६ मंशिर १९ गते बिहिबार

०५ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । विभिन्न राजनीतिक दलका नेताहरुले...

दुःखेको मन लिएर हरेक दिन काठमाडौंका सडकमा टेम्पो गुडाउने एक युवकको कथा दुःखेको मन लिएर हरेक दिन काठमाडौंका सडकमा टेम्पो गुडाउने एक युवकको कथा

२०७६ पुष ११ गते शुक्रबार

– पि.एल . तरंगपुस महिनाको कठ्यांग्रिने जाडोमा काठमाडौं शहर...

Top