घरमाभएका सबै दाजुभाईलाई एउटै श्रीमती बिहे गर्ने संसारकै अनौठो चलन नेपालमा (भिडियोसहित)

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


नेपाली समाजमा एक श्रीमान् का २ वटा २ भन्दा बढी श्रीमती हुनलाई सामान्य मानिन्छ । धेरै पुरुषका दुईवटा श्रीमती हुन्छन् । कतिका ३ वटी वा त्यो भन्दा बढी हुन्छन् । तर नेपालकै केही यस्ता जिल्लाहरु छन् जहाँ बहु श्रीमान् राखेर श्रीमतीहरुले जिवन चलाइ रहेका हुन्छन् । विशेष गरी कर्णाली प्रदेशका विभिन्न जिल्लामा अहिले पनि यस्ताहुन्छन् ।

सुन्दा विश्वासै गर्न नसकिने यस्तै प्रथाको विषयमा हालै एक छोटो चलचित्र निर्माण भएको छ । विशेष गरी कर्णाली प्रदेशको हुम्लामा छायाँकन गरिएको सहायक श्रीमान् नामक बृत्तचित्र बहुपति प्रथामा आधारित छ । घरमा जति दाजुभाई छन्, एउटै श्रीमती बिहे गर्ने संसारकै अनौठो चलन अहिले पनि नेपालका कतिपय हिमाली ल्लामा चलिरहेको छ ।

सोही विषयलाई निर्देशक गणेश पाण्डेले पहिलोपटक पर्दामा उतारेका हुन् । कर्णाली प्रदेशको हुम्लाको लामा समुदायमा अहिले पनि दाजुभाईका लागि एउटै श्रीमती बिहे गर्दछन्, यसका साथै उनीहरु माया र काम त बाँड्छन् नै , श्रीमती पनि एक आपसमा बाँड्छन् । बाँकी तलको ट्रेलरमा । यो बृत्तचित्र डिसेम्बर १३ तारिखका दिन काठमाडौंमा सार्वजनिक भएको थियो । यही बृत्तचित्रको ट्रेलर आजको वेस्ट भिडियोमा ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
बन्दीपुर : जहाँ पुग्दा सारा थकान विर्सिएर स्वर्गीय आनन्द प्राप्त हुन्छ बन्दीपुर : जहाँ पुग्दा सारा थकान विर्सिएर स्वर्गीय आनन्द प्राप्त हुन्छ

२०७६ भाद्र २६ गते बिहिबार

–अर्चना लामिछाने शरीरले आनन्दको महसूस ग-यो बन्दीपुरको माटो टेक्दा...

अधिकमास (पुरुषोत्तम महिना) र यसको धार्मिक महत्व अधिकमास (पुरुषोत्तम महिना) र यसको धार्मिक महत्व

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

– विश्वनाथ खरेलएउटै महिनामा दुईवटा औंसी प-यो भने त्यसलाई...

मन्त्रीपरिषद्को बैठक बालुवाटारमा : ‘लकडाउन’ एकसाता थपिने सम्भावना मन्त्रीपरिषद्को बैठक बालुवाटारमा : ‘लकडाउन’ एकसाता थपिने सम्भावना

२०७७ जेठ २२ गते बिहिबार

०६ मार्च, २०२० काठमाडौं । सरकारले कोरोना भाइरसको रोकथाम...

अमेरिकाको नयाँ राष्ट्रपतिमा जो बाइडेन जित नजिक अमेरिकाको नयाँ राष्ट्रपतिमा जो बाइडेन जित नजिक

२०७७ जेठ २९ गते बिहिबार

०६ नोभेम्बर, २०२०न्यूयोर्क, अमेरिका । निर्वतमान राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पलाई...

Top