नेपालमा शरणार्थी बनेर बस्नेको विदेशीको संख्या झण्डै एक हजार जना

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१३ डिसेम्बर, २०१९
काठमाडौं । अमेरिका, क्यानडा,युरोपलगायतका देशमा नेपालबाट शरणार्थी बनेर स्थायी बसोबासका लागि अनुमति दिने क्रम बढी रहेका बेला विश्वका विभिन्न देशका नागरिकले नेपालमा शरणार्थी बनेर बस्ने गरेको तथ्य सार्वजनिक भएको छ । शरणार्थी सम्बन्धी अन्र्तराष्ट्रिय संस्था राष्ट्रसंघीय शरणार्थी उच्चआयो (युएनएचसीआर)का अनुसार नेपालमा विभिन्न ९ वटा मुलुकका नागरिकहरुले शरणार्थीको रुपमा बस्दै आएका छन् ।

यसरी शरणार्थीका रुपमा आश्रय लिने विदेशी नागरिकहरुको संख्या करिब १ हजारको हाराहारीमा रहेको आयोगको भनाई छ । उच्चायोगले पाकिस्तान, अफगानिस्तान, म्यानमार, श्रीलंका, इराक, इरान, सोमालिया, बंगलादेश र कंगोका नागरिकहरुलाई शरणार्थीका रुपमा मान्यता दिइएको छ । कतिपयलाई शरणार्थीको रुपमा मान्यता दिने काम जारी रहेको भन्दै उनीहरुको बास्तविक अवस्थाको बारेमा छानबिन भैरहको जनाइएको छ ।

उच्चायोगले ६ सय ४२ जनालाई शरणार्थी प्रमाणित गरीपरिचयपत्रसमेत दिएको जनाएको छ । जसमा म्यानमारका रोहिंग्या मात्रै ३ सय ५० जना छन् । रोहिंग्या शरणार्थीका रुपमा नेपालमा आश्रय लिनेहरुले काभ्रेको कुसादेवीमा अस्थायी टहरा बनाएर बसेका छन् ।

नेपालमा विगतदेखि नै शरणार्थीका रुपमा बस्दै आएका भुटानी तथा तिब्बती शरणार्थीहरुको तथ्यांकलाई भने यसमा समावेश नगराइएको उच्चायोगले जनाएको छ । नेपालमा २००९ जुन देखि देखि रोहिंग्यालाई शरणार्थीको रुपमा मान्यता दिन थालिएको हो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
कोरोना अपडेट : पछिल्लो २४ घण्टामा ५ को मृत्यु, ५३४ मा संक्रमण कोरोना अपडेट : पछिल्लो २४ घण्टामा ५ को मृत्यु, ५३४ मा संक्रमण

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१५ अप्रिल, २०२१काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर कोरोनाका...

चितवनका दुबै संक्रमितले जिते कोरोना, ६३ वर्षकी महिला आज डिस्चार्ज चितवनका दुबै संक्रमितले जिते कोरोना, ६३ वर्षकी महिला आज डिस्चार्ज

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१३ मे, २०२०भरतपुर । करिब १ महिनाअघि कोरोना संक्रमण...

फ्रान्स घुम्न आएका चिनियाँ पर्यटकको कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट निधन फ्रान्स घुम्न आएका चिनियाँ पर्यटकको कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट निधन

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१६ फेब्रुअरी, २०२० पेरिस । फ्रान्सको राजधानी पेरिस घुम्न...

नेपाली टोलीलाई अमेरिकाको सिटी अफ अर्भिङ्गको ‘आत्मिय स्वागत’ नेपाली टोलीलाई अमेरिकाको सिटी अफ अर्भिङ्गको ‘आत्मिय स्वागत’

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१७ डिसेम्बर, २०१९ वासिङ्टन । अमेरिकाको टेक्ससस्थित सिटी अफ...

Top