hi himalaya nepal

नेपालमा शरणार्थी बनेर बस्नेको विदेशीको संख्या झण्डै एक हजार जना

Best Khabar Team | २०७६ मंशिर २७ गते शुक्रबार


१३ डिसेम्बर, २०१९
काठमाडौं । अमेरिका, क्यानडा,युरोपलगायतका देशमा नेपालबाट शरणार्थी बनेर स्थायी बसोबासका लागि अनुमति दिने क्रम बढी रहेका बेला विश्वका विभिन्न देशका नागरिकले नेपालमा शरणार्थी बनेर बस्ने गरेको तथ्य सार्वजनिक भएको छ । शरणार्थी सम्बन्धी अन्र्तराष्ट्रिय संस्था राष्ट्रसंघीय शरणार्थी उच्चआयो (युएनएचसीआर)का अनुसार नेपालमा विभिन्न ९ वटा मुलुकका नागरिकहरुले शरणार्थीको रुपमा बस्दै आएका छन् ।

यसरी शरणार्थीका रुपमा आश्रय लिने विदेशी नागरिकहरुको संख्या करिब १ हजारको हाराहारीमा रहेको आयोगको भनाई छ । उच्चायोगले पाकिस्तान, अफगानिस्तान, म्यानमार, श्रीलंका, इराक, इरान, सोमालिया, बंगलादेश र कंगोका नागरिकहरुलाई शरणार्थीका रुपमा मान्यता दिइएको छ । कतिपयलाई शरणार्थीको रुपमा मान्यता दिने काम जारी रहेको भन्दै उनीहरुको बास्तविक अवस्थाको बारेमा छानबिन भैरहको जनाइएको छ ।

उच्चायोगले ६ सय ४२ जनालाई शरणार्थी प्रमाणित गरीपरिचयपत्रसमेत दिएको जनाएको छ । जसमा म्यानमारका रोहिंग्या मात्रै ३ सय ५० जना छन् । रोहिंग्या शरणार्थीका रुपमा नेपालमा आश्रय लिनेहरुले काभ्रेको कुसादेवीमा अस्थायी टहरा बनाएर बसेका छन् ।

नेपालमा विगतदेखि नै शरणार्थीका रुपमा बस्दै आएका भुटानी तथा तिब्बती शरणार्थीहरुको तथ्यांकलाई भने यसमा समावेश नगराइएको उच्चायोगले जनाएको छ । नेपालमा २००९ जुन देखि देखि रोहिंग्यालाई शरणार्थीको रुपमा मान्यता दिन थालिएको हो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
देशैभरी माघेझरी, हिमाली जिल्लामा हिमपात, आइतबारदेखि मौसममा सुधार आउने देशैभरी माघेझरी, हिमाली जिल्लामा हिमपात, आइतबारदेखि मौसममा सुधार आउने

२०७६ माघ ३ गते शुक्रबार

१७ जनवरी, २०२०काठमाडौं । पश्चिमी बायुको न्यून चापीय प्रणाली...

अष्ट्रेलियाद्वारा कोभिड भ्याक्सिन कार्यक्रम रद्द अष्ट्रेलियाद्वारा कोभिड भ्याक्सिन कार्यक्रम रद्द

२०७७ मंशिर २७ गते शनिबार

१२ डिसेम्बर, २०२०पर्थ, अष्ट्रेलिया । अमेरिका, बेलायत, रसियालगायतका देशहरुले...

आस्था राउत एयरपोर्ट काण्ड : कफिको कप लिएर विमानस्थलको चेकिङ्गसम्म पुगेपछिको  लफडा (भिडियोसहित) आस्था राउत एयरपोर्ट काण्ड : कफिको कप लिएर विमानस्थलको चेकिङ्गसम्म पुगेपछिको लफडा (भिडियोसहित)

२०७६ माघ ३ गते शुक्रबार

१७ जनवरी, २०२०काठमाडौं । गायिका आस्था राउतले आफूलाई काठमाडौंको...

४ महिनापछि दर्शनार्थीका लागि भगवान् पशुपतिनाथको मन्दिर खुल्ला गर्ने तयारी ४ महिनापछि दर्शनार्थीका लागि भगवान् पशुपतिनाथको मन्दिर खुल्ला गर्ने तयारी

२०७७ श्रावण ३ गते शनिबार

१८ जुलाई, २०२०काठमाडौं । हिन्दुहरुको आराध्यदेव भगवान श्री पशुपतिनाथको...

Top