hi himalaya nepal

म्यानमारमा सैन्य दमन हिंसात्मक बन्दै : ज्यान जोगाउन हजारौं जनता थाइल्याण्डतर्फ भागे

Best Khabar Team | २०७७ चैत्र १६ गते सोमबार


२९ मार्च, २०२१
बैंकक, थाइल्याण्ड । म्यानमारमा गएको फेब्रुअरी १ मा भएको भएको ‘सैन्य कु’ र पछिल्ला दिनमा सेनाले आम नागरिक गरेको बर्बर दमनबाट जोखिन यतिबेला म्यानमारी जनता छिमेकी मुलुक थाइल्याण्डतर्फ भागेका छन् । म्यानमारमा हालै सेनाले निर्वाचित सरकारले चुनावमा धाँधली गर्दै परिणाम आफ्नो पक्षमा पारेको भन्दै शासनसत्ता कब्जा गरेपछि अहिले दैनिक लाखौंले प्रदर्शन गर्दै आइरहेका छन् । सेनाले अहिले आम नागरिकहरुमाथि बर्बर दमन गरिरहेको अन्र्तराष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुले जनाएका छन् ।

प्रदर्शनमा उत्रिएका प्रदर्शनकारीमाथि सेनाले गोलीसमेत चलाएको छ । जसका कारण आन्दोलन शुरुभएयता सयौं म्यानमारी जनताले ज्यान गुमाईसकेका छन् भने हजारौं घाइते भएका छन् । प्रदर्शन दबाउन म्यानमारी सेनाले अहिले हवाईमार्गबाट समेत प्रदर्शनकारीहरुमाथि आक्रमण गर्न थालेको छ । सेनाले अहिले प्रदर्शनकारीलाई लक्षित गरी हेलिकोप्टरबाट समेत गाउँलेहरुमाथि आक्रमण गर्न थालेको र सेनाको आक्रमण हिंसात्मक बन्न थालेपछि विशेष गरी अहिले करेन समुदायका नागरिकहरु आफ्नो ज्यान जोगाउन थाइल्याण्डको उत्तरपश्चिमी सिमानामा पुगेको अन्र्तराष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमले उल्लेख गरेका छन् ।

स्मरणीय के छ भने म्यानमारमा करेन समुदायकाहरु मानिसहरु विगत लामो समयदेखि आफ्नो समुदायको मुक्तिका लागि आन्दोलनरत छन् । उनीहरुले जारी आन्दोलनमा समर्थन जनाउँदै जातीय मुक्तिको मुद्दालाई सशक्त बनाईरहेका छन् । हालैको प्रदर्शनमा उनीहरुले पनि सक्रिय सैन्य कूको विरुद्ध प्रदर्शनमा सहभागीता जनाउँदै आएका छन् । सैन्य कुसँगै कतिपय म्यानमारी नेताहरुलाई सेनाले आफ्नो नियन्त्रणमा राखेको छ । जुन घटनाको अन्र्तराष्ट्रिय समुदायले विरोध गरेका छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
समाज परिवर्तनका लागि अभियान छेड्दै महिला नौमती बाजा समूह समाज परिवर्तनका लागि अभियान छेड्दै महिला नौमती बाजा समूह

२०७६ पुष २ गते बुधबार

१८ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । महिलाहरुको एउटा समूहले नौमती...

पौषेझरी दर्किँरहँदा बृद्दाश्रम खोज्दै भौतारिने यी अभागी आमा……. पौषेझरी दर्किँरहँदा बृद्दाश्रम खोज्दै भौतारिने यी अभागी आमा…….

२०७६ पुष १९ गते शनिबार

काठमाडौं । पुस १८ गते शुक्रबार, बिहानैदेखि काठमाडौंको मौसम...

पोखरामा उपचाररत स्याङ्जाका एक पुरुषको कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु पोखरामा उपचाररत स्याङ्जाका एक पुरुषको कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु

२०७७ असार ११ गते बिहिबार

२५ जुन, २०२०लेकसाइड, पोखरा । स्याङ्जाको सिरुबारी घर भएका...

सिराहको बैंकबाट ५ करोड रुपैयाँ लुट्ने लुटेरा काठमाडौंमा पक्राउ सिराहको बैंकबाट ५ करोड रुपैयाँ लुट्ने लुटेरा काठमाडौंमा पक्राउ

२०७६ पुष २० गते आइतबार

०५ जनवरी, २०२० काठमाडौं । सिराहामा रहेको कृषि विकास...

Top