hi himalaya nepal

चीनको बुहानस्थित ल्याबबाट कोरोना भाइरस फैलिएको हल्ला निराधार : डब्लुएचओ

Best Khabar Team | २०७७ माघ २८ गते बुधबार


१० फेब्रुअरी, २०२१
जेनेभा, स्वीट्जरल्याण्ड । बिश्वमा हालसम्म साढे २३ लाख भन्दा बढी मानिसको ज्यान लिने कोरोना भाइरसको उद्गम थलो चीन भएपनि चीनको बुहान शहरको प्रयोगशालाबाट यो भाइरस बाहिर आएको भन्ने हल्ला निराधार भएको विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले जनाएको छ । चीनको वुहानस्थित एक प्रयोगशालाबाट कोरोना भाइरस फैलिएको भन्ने अन्तर्राट्रिय आरोपपछि हालै विश्व स्वास्थ्य संगठनले चीनको बुहान शहरमा गरेको स्थलगत अध्ययनपछि यो निष्कर्ष सार्वजनिक गरेको हो । संगठनले पठाएको टोलीले यो रोगको भाइरस कुनै रोग लागेको जीबबाट मानिसमा फैलिएको हुनसक्ने ठम्याई समेत गरेको छ ।

स्वीट्जरल्याण्डको जेनेभास्थित डब्लुएचओको मुख्यालय ।

हालै चीनको बुहानस्थित ल्याबमा पुगेर अनुसन्धान कार्यमा संलग्न विश्वस्वास्थ्य संगठनका खाद्य सुरक्षा एवम् पशु रोग विशेषज्ञ पिटर बेन एम्बारेकका अनुसार प्रयोगशाला (ल्याब) बाट यो रोग फैलिएको भन्ने अफवाहाहरु निराधार हुन् । संगठनको टोलीले करिब एक महिना लगाएर गरेको अध्ययन तथा अनुसन्धान पछि मंगलबार चीनको ल्याबबाट यो भाइरस फैलिएको भन्ने हल्ला सत्य नभएको जनाएको छ । टोलीले रोगग्रस्त कुनै जीबबाट नै यो भाइरसको जिबाणु मानव शरीरमा प्रवेश गरेको र त्यही मानिसका सम्पर्कमा रहेका मानिस हुँदै यो विश्वभर फैलिएको हो ।

चीनको बुहानस्थित वुहान इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलोजी ।

चीनको बुहानस्थित वुहान इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलोजीबाट भाइरस आम नागरिकमा फैलिएको हल्ला बाहिर आएपछि तत्कालीन अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले यो भाइरसलाई ‘चिनियाँ भाइरस’ को संज्ञा दिएका थिए । अमेरिकी राष्ट्रपतिले सार्वजनिक कार्यक्रममा नै कोरोना भाइरसलाई ‘चिनियाँ भाइरस’ भनेपछि विश्वका अन्य मुलुकले पनि यो भाइरस चीनबाट फैलिएको बताउँदै बुहानको ल्याबमा गएर चेकजाँच गर्न संगठनलाई दबाब दिँदै आएका थिए ।

कतिपयले बुहानको ल्याबबाट यो भाइरस निस्किएको बताएपछि विश्व स्वस्थ्य संगठनका टोलीलै हालै गरेको भाइरसको नमुना परीक्षणमा यो भाइरस ल्याबबाट फैलिएको कुनै ठोस आधार नभेटिएको बताएको हो । विश्वका विभिन्न १० देशका विशेषज्ञ सहभागी सो टोलीले बुहान र आसपासका शहरमा केही हप्ता बसेर यसको बारेमा विस्तृत अध्ययन तथा अनुसन्धान गरेको थियो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
असारे झरीले भत्कियो काठमाडौंको सदरखोर असारे झरीले भत्कियो काठमाडौंको सदरखोर

२०७७ असार ६ गते शनिबार

२० जुन, २०२०काठमाडौं । निरन्तरको बर्षाको कारण काठमाडौंको डिल्लीबजारमा...

पोर्चुगलमा विद्यालयकी शिक्षिकामै कोरोना संक्रमण, विद्यार्थी र शिक्षकलाईसमेत ‘आइसोलेसन’मा राखियो पोर्चुगलमा विद्यालयकी शिक्षिकामै कोरोना संक्रमण, विद्यार्थी र शिक्षकलाईसमेत ‘आइसोलेसन’मा राखियो

२०७६ फाल्गुन २२ गते बिहिबार

०५ मार्च, २०२० पोर्तिमाउ । युरोपेली मुलुक पोर्चुगलमा पछिल्लो...

कोरोनाबाट नेपालमा चौधौं मृत्यु : स्याङ्जाका पुरुषले पोखरामा ज्यान गुमाए कोरोनाबाट नेपालमा चौधौं मृत्यु : स्याङ्जाका पुरुषले पोखरामा ज्यान गुमाए

२०७७ जेठ २६ गते सोमबार

०८ जुन, २०२०लेकसाईड, कास्की । । नेपालमा कोरोना संक्रमणबाट...

अमेरिकी राष्ट्रपतिले पत्रकार सम्मेलन गरिरहँदा ह्वाईट हाउस बाहिर गोली चल्यो, ट्रम्पको पत्रकार सम्मेलन स्थगित (भिडियोसहित) अमेरिकी राष्ट्रपतिले पत्रकार सम्मेलन गरिरहँदा ह्वाईट हाउस बाहिर गोली चल्यो, ट्रम्पको पत्रकार सम्मेलन स्थगित (भिडियोसहित)

२०७७ श्रावण २७ गते मंगलबार

११ अगस्ट, २०२०न्यूर्योक । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले ह्वाईट...

Top