hi himalaya nepal

युरोपमा पहिलोपटक स्विट्जरल्याण्डद्वारा नागरिकमा कोरोना भ्याक्सिन लगाउन शुरु

Best Khabar Team | २०७७ पुष ८ गते बुधबार


२३ डिसेम्बर, २०२०
जुरिच, स्विट्जरल्याण्ड । युरोपमा पहिलोपटक स्विट्जरल्याण्डले आफ्ना नागरिकहरुलाई कोरोना भाइरस विरुद्धको भ्याक्सिन लगाउन शुरु गरेको छ । आज डिसेम्बर २३ तारिखका दिन यहाँको लुसेर्न नामक शहरकी एक ९० वर्षकी बृद्धालाई कोरोना भाइरस विरुद्धको खोपको पहिलो डोज लगाएर औपचारिक रुपमा आम नागरिकमा खोप लगाउने अभियान शुरु गरिएको हो ।

अब जनावरी४ तारिखपछि आम नागरिकमा बृहत्रुपमा कोरोना भ्याक्सिन लगाउन शुरु गरिने यहाँबाट प्रकाशित हुने ‘दि लोकल डट सिएच’ले आफ्नो अनलाईन संस्करणमा उल्लेख गरेको छ । युरोपमा कृश्चियन धर्मावलम्बीहरुको महान चाड क्रिशमस तथा अँग्रेजी नयाँवर्ष एक साताको बीचमा परेका कारण र अधिकांश स्थानमा सार्वजनिक विदा हुने कारणले जनवरीको पहिलो साताबाट मात्रै खोप आम नागरिकमा पु-याउने स्विट्जरल्याण्ड सरकारको योजना रहेको छ । यसअघि पूर्व युरोपेली युनियन सम्बद्ध राष्ट्र बेलायतले पहिलोपटक कोरोना भाइरस विरुद्धको खोप आम नागरिकमा लगाउन शुरु गरेको थियो । यस्तै अमेरिका तथा रुसले पनि आफ्ना नागरिकहरुलाई कोरोना भाइरस विरुद्धको खोप लगाउन शुरु गरिसकेका छन् । तर युरोपमा पहिलो पटक स्विट्जरल्याण्डले आम नागरिकमा खोप अभियान शुरु गरेको हो ।

‘स्विसमेडिक’ नामक कम्पनीले यहाँको सरकारको अनुमति लिएर आम नागरिकमा खोप लगाउने जिम्मेवारी पाएको छ भने जर्मनी र अमेरिकी कम्पनीले निर्माण गरेको खोप नै स्वीट्जरल्याण्डमा प्रयोगम आएको हो । यसअघि अमेरिकी कम्पनी फाइजर र जर्मनीको बायोएन टेकले संयुक्त रुपमा निर्माण गरेको खोप हालसम्म बजारमा आएका भन्दा बढी प्रभावकारी र विश्वसनीय रहेको भन्दै विश्व स्वास्थ्य संगठनलगायत नियमक निकायहरुले यसलाई प्रयोग गर्न अनुमति प्रदान गरेको थियो । यो खोप ९५ सम्म प्रभावकारी रहेको विज्ञहरुले बताउँदै आएका छन् । स्विट्जरल्याण्ड सरकारले शुरुमा १० लाख नागरिकलाई यो खोप लगाउने योजना बनाएपनि त्यसमा प्राथमिकताको सूची निर्माण गरेको छ ।

खोप शुरुमा बयोबृद्ध, विरामी तथा अग्रमोर्चामा खटिएका स्वास्थ्य सेवाका कर्मचारीहरुलाई लगाईने बताइएको छ । त्यसपछि आवश्यकता अनुसार जोखिमपूर्ण समूहको पहिचान गरी विस्तारै आम नागरिकहरुलाई समेत खोपको उपलब्धता गराईने छ । यहाँको सरकारले सबै नागरिकहरुलाई निशुल्क रुपमा खोप उपलब्ध गराउने जनाएको छ । स्वीट्रल्याण्डमा करिब १ करोड खोपहरु अर्डर गरिएको बताइएको छ । युरोपका अन्य देशहरुले पनि डिसेम्बर २७ देखि कोरोना विरुद्धको भ्याक्सिन लगाउन शुरु गर्ने तयारी गरेका छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
चौतर्फी दबाबपछि कालापानी क्षेत्रमा सशस्त्र प्रहरी पोस्ट स्थापना चौतर्फी दबाबपछि कालापानी क्षेत्रमा सशस्त्र प्रहरी पोस्ट स्थापना

२०७७ बैशाख ३१ गते बुधबार

१३ मे, २०२०खलंगा । भारतले नेपालीको सिमावर्ती क्षेत्र दार्चुलामा...

नेकपाका नेता पौडेल भन्छन् : ‘एमसीसी संसदबाट पारित हुन्छ, प्रधानमन्त्री समेत सकारात्मक हुनुहुन्छ’ नेकपाका नेता पौडेल भन्छन् : ‘एमसीसी संसदबाट पारित हुन्छ, प्रधानमन्त्री समेत सकारात्मक हुनुहुन्छ’

२०७६ माघ ७ गते मंगलबार

२१ जनवरी, २०२०काठमाडौं । सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी...

यातयात व्यवस्था विभाग बुटबलका तत्कालीन प्रमुख र प्रहरी इन्स्पेक्टर विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा यातयात व्यवस्था विभाग बुटबलका तत्कालीन प्रमुख र प्रहरी इन्स्पेक्टर विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा

२०७६ पुष ११ गते शुक्रबार

२७ डिसेम्बर, २०१९ गोलपार्क । सवारीसाधनको ट्रायल फेल भएका...

अमेरिकामा पनि फैलँदै कोरोना, वासिंटनमा मात्रै ६ जनाको मृत्य, ७ गम्भीर अमेरिकामा पनि फैलँदै कोरोना, वासिंटनमा मात्रै ६ जनाको मृत्य, ७ गम्भीर

२०७६ फाल्गुन १९ गते सोमबार

०२ मार्च, २०२० न्यूर्योक । अमेरिकामा पछिल्लो ७२ घण्टायता...

Top