hi himalaya nepal

पसिनाको मुल्य माग्दै काठमाडौंमा किसान आन्दोलन

Best Khabar Team | २०७७ मंशिर २८ गते आइतबार


१३ डिसेम्बर, २०२०
काठमाडौं । आफूहरुले चिनी मिललाई विक्री गरेको उखुको बाँकी रकम दिलाउन सरकारसँग् मागगर्दै तराईका विभिन्न जिल्लाका किसानहरु काठमाडौं आइ पुगेर आन्दोलित भएका छन् । सिँगो विश्व तथा नेपाल समेत कोरानाको चपेटामा रुमलिरहेका बेला तराईका विभिन्न जिल्लाका उखु किसान काठमाडौं आएर फेरि सरकारसँग न्याय मागिरहेका हुन् ।

विगतमा आफूहरुले उत्पादन गरेको उखु विभिन्न चिनी मिललाई विक्री गरिएको भएपनि ती चिनी मिलले आफूहरुलाई बक्यौता रकम दिनका आनाकानी गरेको भन्दै उनीहरुले फेरि काठमाडौंमा आन्दोलन शुरु गरेका हुन् । सरकारसँग भएको सहमतिको करिब १ वर्ष पुग्न लाग्दा उनीहरु फेरि काठमाडौं आएर सरकारसँग न्यायको ढोका ढकढक्याउन बाध्य भएका हुन् । यही माग राखेर गत वर्ष पुसको पहिलो साता उनीहरुले राजधानी केन्द्रीत आन्दोलन गरेका थिए ।

करिब ३ सातासम्म आन्दोलन गरेपछि चिनी मिल सञ्चालक सरकार र किसानहबीच उखुको मुल्य तत्काल उपलब्ध गराउने विषयमा सहमति बनको थियो । सहमतिमा माघ महिनाभित्र किसानलाई बाँकी बक्यौता रकम दिने सहमति सरकार र किसानको उपस्थितिमा चिनी मिल सञ्चालकहरुले गरेका थिए । तर सहमति भएको १ वर्षसम्मपनि अझै अधिकांश चिनी मिलले किसानको बक्यौता रकम नदिएपछि कोरोनाको जोखिमलाई वेवास्ता गर्दै उखु किसानहरु काठमाडौंमा आन्दोलन गर्न आइपुगेका हुन् ।

उनीहरुले आजदेखि काठमाडौंको माइतीघर मण्डला केन्द्रीत आन्दोलन शुरु गरेका छन् । ‘उखु किसान सङ्घर्ष समिति’ को संयोजनमा शुरु भएको आन्दोलनमा सहभागीहरुले विगतमा भएका सहमती कार्यान्वयन गराउनुपर्ने, किसानलाई राज्यले हेर्ने दृष्टिकोण बदल्नुपर्ने तथा किसानलाई पर्याप्त अनुदानको व्यवस्था गरी कृषिकर्म गर्ने वातावरण बनाउनुपर्नेलगायतका माग अघि सारेका छन् ।

हालसम्म किसानहरुलाई श्रीराम चिनी उद्योगले ३२ करोड अन्नपूर्ण चिनी उद्योगले १७ करोड, लुम्बिनी चिनी उद्योगले ८ करोड ४१ लाख र इन्दिरा चिनी उद्योगले ४ करोड ७० लाख बक्यौदा किसानहरुलाई तिर्न बाँकी रहेको उद्योग मन्त्रालयको तथ्यांकमा उल्लेख छ ।

विगतमा भएको आन्दोलनमा एक महिनाभित्र उखुको बाँकी बक्यौता रकम तिर्नका लागि उखुमिल सञ्चालकलाई बाध्य बनाउने सरकारी आश्वासनपछि किसानहरुले आन्दोलन रोकेका थिए । तर यसपटक आश्वासन र सहमतिमा आन्दोलन नरोक्ने भन्दै करिब ३० जना किसानहरु ३ दिनअघि काठमाडौं आएर आन्दोलनमा होमिएका हुन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
अमेरिकामा कोरोनाको ताण्डब : साढे ३ महिनामा ८५ हजार बढीको मृत्यु, संक्रमितको संख्या १४ लाख ३२ नाघ्यो अमेरिकामा कोरोनाको ताण्डब : साढे ३ महिनामा ८५ हजार बढीको मृत्यु, संक्रमितको संख्या १४ लाख ३२ नाघ्यो

२०७७ जेठ १ गते बिहिबार

१४ मे, २०२० सुनिल तिवारी– न्यूर्योक । कोरोना भाइरसको...

२०७७ सालको दशैं आजबाट बिधिबत् रुपमा सम्पन्न २०७७ सालको दशैं आजबाट बिधिबत् रुपमा सम्पन्न

२०७७ कार्तिक १४ गते शुक्रबार

३० अक्टोबर, २०२०काठमाडौं । कोरोना भाइरसको प्रकोपकैबीच यो वर्षको...

कुबेत दुर्घटना अपडेट : मृतक ४ र घाइते २ नेपालीको सनाखत, २ मृतकको अझै नाम खुलेन कुबेत दुर्घटना अपडेट : मृतक ४ र घाइते २ नेपालीको सनाखत, २ मृतकको अझै नाम खुलेन

२०७६ फाल्गुन १ गते बिहिबार

१३ फेब्रुअरी, २०२०कुबेत । कुवेतमा बालुवाको ढिस्कोले पुरिएर ज्यान...

अन्तर्राष्ट्रीय  उडान रोक्ने समयसिमा पनि थपियो, अब मे ३० सम्म अन्तर्राष्ट्रीय  उडान नहुने अन्तर्राष्ट्रीय उडान रोक्ने समयसिमा पनि थपियो, अब मे ३० सम्म अन्तर्राष्ट्रीय उडान नहुने

२०७७ बैशाख २४ गते बुधबार

०६ मे, २०२०काठमाडौं । कोरोना भाइरसको प्रकोप नियन्त्रणका लागि...

Top