hi himalaya nepal

लुम्बिनीको मायादेवी मन्दिर ८ महिनापछि सबैका लागि खुल्ला गरियो

Best Khabar Team | २०७७ मंशिर २१ गते आइतबार


०६ डिसेम्बर, २०२०
तिलौराकोट, कपिलबस्तु । भगवान् बुद्धको जन्मस्थल कपिलबस्तुको तिलौराकोटस्थित मायादेवी मन्दिर आजबाट सर्वसाधारणका लागि पुनः कुला गरिएको छ । गएको चैत्र महिनादेखि कोरोना भाइरसको संक्रमणलाई मध्यनजर गर्दै आम सर्वसाधारणका लागि मन्दिर प्रवेशमा रोक लगाएकोमा आवश्यक सुरक्षा सावधानी अपनाएर भक्तजनका लागि पुनः मन्दिर आजबाट खुल्ला गरिएको हो ।

कपिलबस्तुको तिलौराकोटस्थित मायादेवी मन्दिर

स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटकको केन्द्रको रुपमा रहेको यो क्षेत्रमा वर्षेनी विदेशबाट समेत लाखौ) बौद्द तथा अन्य धर्मावलम्बी पर्यटकहरु आउने गरेका थिए । तर मन्दिर बन्द हुँदा विगत ८ महिनादेखि फाट्टफुट्ट स्वदेशी पर्यटकबाहेक अन्य पर्यक यहाँ आएका छैनन् । जसका कारण यस क्षेत्रका होटल तथा रिसोर्ट तथा अन्य पर्यटक केन्द्रीत व्यवसायहरु चरम आर्थिक चपेटामा पर्दै आएका थिए । व्यवसायीहरुले यसअघि पनि सरकारलाई निश्चित मापदण्ड पुरा गरेर मन्दिरमा दर्शनार्थी तथा पर्यटक आउने वातावरण बनाउनका लागि सरकारलाई आग्रह गरेको भएपनि सरकारले यसको सुनुवाई गरेको थिए ।

आज सरकारका पर्यटन तथा संस्कृति मन्त्री योगेशकुमार भट्टराई नै लुम्बिनी पुगेर दीप बालेर मन्दिर सर्वसाधारणका लागि खुल्ला भएको घोषणा गरेका हुन् । नयाँ मापदण्ड अनुसार मन्दिर प्रवेशमा अनिवार्य रुपमा माक्सको व्यवस्था गर्नुपर्ने तथा एकपटकमा बढीमा ८ जनामात्रै मन्दिर प्रवेश गर्न पाउने व्यवस्था गरिएको छ । यस्तै आवश्यक स्यानीटाइजर प्रयोग पनि अनिवार्य गरिएको छ । सरकारले गएको चैत्र पहिलो सातादेखि देशव्यापी रुपमा गरेको लकडाउनसँगै यो मन्दिर पनि सर्वसाधारण तथा पर्यटकको लागि बन्द गरिएको थियो ।

यद्यपि मन्दिरको नियमित पुजापाठ भने सञ्चालन हुँदै आइरहेको थियो । तर मंसीर ३ गतेदेखि मन्दिरको बाहिरी क्षेत्र भ्रमणको लागि खुल्ला गरिएको थियो भने आजबाट मन्दिर सार्वसाधाणका लागि समेत फेरि खुल्ला गरिएको हो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
यसवर्षको मिस टुरिजमको आवेदन खुल्ला यसवर्षको मिस टुरिजमको आवेदन खुल्ला

२०७६ असार ६ गते शुक्रबार

२१ जुन, २०१९ काठमाडौं । यसवर्षको मिस टुरिजम–२०१९ को...

भूकम्पमा परी टर्कीमा १८ को मृत्यु, सयौं घाइते भूकम्पमा परी टर्कीमा १८ को मृत्यु, सयौं घाइते

२०७६ माघ ११ गते शनिबार

२५ जनवरी, २०२० इस्तानबुल । टर्कीको पूर्वी क्षेत्रमा अवस्थित...

सांसद अपहरण काण्ड : काठमाडौं प्रहरीमा उजुरी दर्ता भएन सांसद अपहरण काण्ड : काठमाडौं प्रहरीमा उजुरी दर्ता भएन

२०७७ बैशाख १४ गते आइतबार

२६अप्रिल, २०२०काठमाडौं । प्रहरीले पूर्वप्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईसहितको टोलीले दायर...

२४ घण्टामा देशभर १५० कोरोना संक्रमित थपिए २४ घण्टामा देशभर १५० कोरोना संक्रमित थपिए

२०७७ श्रावण ६ गते मंगलबार

२१ जुलाई, २०२०काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर थप...

Top