hi himalaya nepal

२०७७ सालको दशैं आजबाट बिधिबत् रुपमा सम्पन्न

Best Khabar Team | २०७७ कार्तिक १४ गते शुक्रबार


३० अक्टोबर, २०२०
काठमाडौं । कोरोना भाइरसको प्रकोपकैबीच यो वर्षको दशैंपर्व सम्पन्न भएको छ । दशैंको अन्तिम आज कोजाग्रत पूर्णिमा पर्व मनाईँदै छ । हरेक वर्षको आश्विन शुक्ल पूर्णिमामा महालक्ष्मीको पूजा आराधना गरी मनाउने गरिन्छ । आज रातभरी जाग्राम बसी लक्ष्मीको भजन कीर्तन गरी विधिबत् रुपमा दशैं सम्पन्न गर्ने प्रचलन रहि आएको छ ।

आश्विन शुक्ल प्रतिपदाबाट शुरुभएको दशैं पर्वको मुख्य दिन दशमीमा आफ्ना मान्यजनबाट टिका प्रसाद ग्रहण गरी आर्शिवाद लिने गरिन्छ । विजयादशमीदेखि पूर्णिमासम्म टाढा रहेका आफन्त तथा मान्यजनकोमा गएर टिका जमरा ग्रहण गर्ने पुरानो चलन अहिलेपनि विद्यमान छ । तर यो वर्ष कोरोना भाइरसको प्रकोपका कारण विगतका वर्षहरुमा जस्तो दशैं उल्लापूर्ण हुन सकेन । धेरैजसोले यो वर्ष आफ्नो परिवार भित्रै बसेर दशैंपर्व मनाएका छन् ।

काठमाडौं उपत्यकालगायत देशका प्रमुख शहरमा यो वर्ष दशैंको उल्लास खासै देखिएन । दशैंमा किनमेल तथा दशैं बजारहरुमा चहलपहल हुन सकेन । सरकारले पनि दशैंका बेला कोरोनाको जोखिम थप बढ्ने भन्दै आ आफ्नो घर र परिवारभित्रै बसेर दशैं मनाउन आम नागरिकर्लाइ आग्रह गरेको थियो । आजको दिनमा धनधान्यकी देवी लक्ष्मीले पृथ्वीको भ्रमण गर्दै हिँड्ने र राती जाग्राम बसी उनको पुजा आराधना गरि बसेका भक्तहरुको मनोकामना पुरा गराईदिन्छिन् भन्ने मान्यता रहि आएको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
तीर्थयात्रा गएका ६ नेपालीको भारतमा भएको बस दुर्घटनामा मृत्यु, २० घाइते तीर्थयात्रा गएका ६ नेपालीको भारतमा भएको बस दुर्घटनामा मृत्यु, २० घाइते

२०७६ फाल्गुन ८ गते बिहिबार

२०, फेब्रुअरी, २०२० नयाँदिल्ली । दक्षिणी भारतको तामिलनाडु राज्यमा...

पार्टी राजनीतिबाट बाहिरिइन करिष्मा मानन्धर पार्टी राजनीतिबाट बाहिरिइन करिष्मा मानन्धर

२०७६ जेठ २० गते सोमबार

३ जुन २०१८ काठमाडौं । विगत केही वर्षयता बाबुराम...

फोटोमा अमेरिकी राजदूत बेरीको नेपाल प्रेम फोटोमा अमेरिकी राजदूत बेरीको नेपाल प्रेम

२०७६ पुष १७ गते बिहिबार

०२ जनवरी, २०२० काठमाडौं । सरकारले भव्य कार्यक्रम गरी...

क्षति भएको ४ वर्षपछि सिंहदरबारको पश्चिम मोहडा प्रबलीकरण थालियो क्षति भएको ४ वर्षपछि सिंहदरबारको पश्चिम मोहडा प्रबलीकरण थालियो

२०७६ कार्तिक ५ गते मंगलबार

२२ अक्टोबर, २०१९काठमाडौं । २०७२ साल बैशाख १२ गते...

Top