सेप्टेम्बर ११, १९ वर्षअघि अमेरिकाको कालो दिन !

Best Khabar Team | २०७७ कार्तिक २४ गते सोमबार


११ सेप्टेम्बर, २०२०
न्यूर्योक, अमेरिका । आज सेप्टेम्बर ११ । विश्वको सर्वशक्तिमान सम्पन्न मुलुक अमेरिकामा आतंककारी आक्रमण भएको १९ वर्ष पुरा भएको छ । विश्वलाई नै आश्चर्य तथा आतंकित बनाउने उद्देश्यले सन् २००१ को सेम्टेम्बर ११ का दिन आतंककारीहरुले अमेरिकाको न्यूर्योकमा रहेको ट्वीन टावर (वर्ड ट्रेड सेन्टर) मा जहाज ठोक्काएको दिन । विश्वलाई आतंकित बनाउने उद्देश्यले १९ वर्षअघि भएको यो घटना पछि अमेरिकीहरुले सेप्टेम्बर ११ लाई कालो दिनको रुपमा लिने गरेका छन् ।

अमेरिकी समय अनुसार सन् २००१ को सेप्टेम्बर ११ तारिखका दिन बिहान करिब पौने ९ बजे अलकायदा नामक आतंककारी संगठनले अमेरिकी एयरलाईन्सको विमानलाई अपहरण गरी न्यूर्योकको आकर्षण र इज्ज्यको रुपमा रहेको वर्ड टे«ड सेन्टरस्थित ट्वीन टावरमा लगेर ठोक्काएका थिए । आतंकबाद विरुद्ध लड्ने हरेक राष्ट्र र नागरिकहरुले यो दिनलाई काला ेदिनको रुपमा लिने गरेका छन् ।

अमेरिकाको न्यूर्योकको आकर्षण र पहिचान बोकेको वर्ल्ड ट्रेड सेन्टरमा आतंककारीहरुले विमान ठोक्काएर गरेको आक्रमणमा सयौंको ज्यान गएको थियो भने अबौंको क्षति भएको थियो । सँधै झकिझाउ पूर्ण देखिने सो पर्यटकीय ‘हिरा’ आतंककारीहरुले गरेको आक्रमणका कारण केहीबेरमै भग्नावशेष र खरानीमा परिणत भएको थियो । आतंककारीहरुले २ वटा विमानलाई नर्थ टावर र साउथ टावरमा लगेर ठोक्काएका थिए भने बाँकी दुईवटालाई पेन्टागन र सोही राज्यको जंगलमा लगेर खसालेका थिए ।

जसमा करिब ३ हजार जनाले ज्यान गुमाएका थिए । आक्रमणकारीहरुले ४ वटा विमानलाई अपहरण गरेकोमा दुईवटा विमानलाई ट्वीन टावरमा ठोक्काएर क्रुरतापूर्ण कार्य गरेका थिए । १९ वर्षपछि पनि सो दिनलाई अमेरिकीहरुले त्रासदिपूर्ण दिनको रुपमा स्मरण गरिरहेका हुन्छन् । बिहान सबेरै मानिसहरु आफ्नो दैनिक कामकाजमा जाने क्रममै रहेका बेला सो आक्रमण भएको थियो ।

त्यसपछि अमेरिकाले विश्वभरबाट आतंबादलाई परास्त गर्नका लागि एउटा दृढ अठोटका साथ अभियान चलायो र धेरै हदसम्म अमेरिकाले सफलता समेत पाएको छ । सेप्टेम्बर ११ को घटनापछि अहिले विश्वभर नै विमान तथा उडान सुरक्षामा व्यापक सावधानी तथा सजगता अपनाउन थालिएको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
काठमाडौंमा रहेका अमेरिकीहरुलाई मंगलबार विमान चार्टर गरेर स्वदेश ल्याईँदै काठमाडौंमा रहेका अमेरिकीहरुलाई मंगलबार विमान चार्टर गरेर स्वदेश ल्याईँदै

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२९ मार्च, २०२० सुनिल तिवारी / न्यूर्योक । अमेरिकाले...

बेलायत, माल्टा र आयरल्याण्डबाट नेपालमा लगाइएको उडान प्रतिबन्ध हट्यो, सशर्त यात्रा गर्न अनुमति (विज्ञप्तिसहित) बेलायत, माल्टा र आयरल्याण्डबाट नेपालमा लगाइएको उडान प्रतिबन्ध हट्यो, सशर्त यात्रा गर्न अनुमति (विज्ञप्तिसहित)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२८ जनवरी, २०२१वेस्टह्याम, लण्डन । कोरोना संक्रमण रोक्न भन्दै...

बुहानबाट फर्काइने नेपालीलाई राख्न प्राधिकरणका २ भवन खाली गरियो बुहानबाट फर्काइने नेपालीलाई राख्न प्राधिकरणका २ भवन खाली गरियो

२०७७ श्रावण १८ गते आइतबार

०८ फेब्रुअरी, २०२० काठमाडौं । सरकारले कोरोना भाईरसको उद्गम...

‘अब्बल विकास बैंक’ बनाउने कामना सेवाको उद्घोष ‘अब्बल विकास बैंक’ बनाउने कामना सेवाको उद्घोष

२०७६ माघ १८ गते शनिबार

०२ जनवरी, २०२० काठमाडौं । अहिलेको प्रधिस्पर्धात्मक बैकिङ्ग बजारमा...

Top