hi himalaya nepal

४ महिनापछि दर्शनार्थीका लागि भगवान् पशुपतिनाथको मन्दिर खुल्ला गर्ने तयारी

Best Khabar Team | २०७७ श्रावण ३ गते शनिबार


१८ जुलाई, २०२०
काठमाडौं । हिन्दुहरुको आराध्यदेव भगवान श्री पशुपतिनाथको मन्दिर भक्तजन तथा दर्शनार्थीका लागि पुनः खोल्ने (सञ्चालनमा ल्याउने) तयारी शुरु भएको छ । कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को संक्रमणलाई मध्यनजर गर्दै सरकारले गएको चैत्र ५ गतेदेखि देशव्यापी लकडाउन शुरु गरेसँगै पशुपतिनाथको मन्दिर पनि दर्शनार्थीका लागि बन्द गरिएको थियो ।

यद्यपि मन्दिरमा नियमित पुजा एवं आरती भने हुँदै आएको थियो । सरकारले घोषणा गरेको लकडाउनको आंशिक रुपमा खुकुलो भएपनि साउन सात गतेपछि थप लकडाउन खुकुलो बनाउने तयारीमा सरकार जुटेसँगै पशुपति क्षेत्र विकास कोषले निश्चित मापदण्ड बनाएर साउन ७ गतेपछि पशुपतिनाथको मन्दिर दर्शनार्थी भक्तजनहरुका लागि खोल्ने तयारी गरेको हो ।

साउन महिना भगवान शिवको प्रिय महिना भएको र भक्तजनहरुले पनि साउनमा पशुपतिनाथको दर्शन गर्ने उत्कट इच्छा राख्ने हुनाले विश्व स्वास्थ्य संगठनले तोकेको मापदण्ड अनुसार सामाजिक दुरी कायम राख्दै र माक्स तथा पञ्जा अनिवार्य गरेर दर्शन गर्ने व्यवस्था गर्न लागिएको कोषको भनाई छ । मन्दिर सञ्चालनमा आएपनि भक्तजनहरुले भगवानका लागि कुनैपनि फूलप्रसाद मन्दिरमा चढाउन पाउने छैनन् । उनीहरुले दीप तथा अगरबत्ती पनि तोकिएको ठाउँमा मात्रै बाल्न पाउने छन् ।

यस्तै मन्दिर प्रवेश गर्दा पनि कम्तीमा ६ फिटको सामाजिक दूरी कायम गर्दै मुखमा माक्स र हातमा पञ्जा अनिवार्य गरिएको छ । मन्दिरको प्रवेशद्वारमा तापक्रम नाप्ने व्यवस्था समेत गरिएको बताइएको छ । विश्वभरका हिन्दु धर्मावलम्बी तथा धार्मिक पर्यटनमा रुची राख्नेहरुको लागि भगवान पशुपतिनाथको मन्दिर अत्यन्तै महत्वपूर्ण मानिएको छ ।

हरेक वर्ष पशुपतिनाथको मन्दिर हेर्न तथा दर्शन गर्नका लागि लाखौं हिन्दु धर्मावलम्बीहरु नेपाल आउने गरेका छन् । काठमाडौंको गौशालामा रहेको भगवान शिवको मन्दिर स्वदेशी हिन्दुहरुको लागि पनि महत्वपूर्ण गन्तव्यको रुपमा रहिआएको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
विवाहिता महिलाहरुको अन्तर्राष्ट्रिय सौन्दर्य प्रतियोगिता नेपालकी अनिला श्रेष्ठ सहभागी हुँदै (फोटोफिचर सहित) विवाहिता महिलाहरुको अन्तर्राष्ट्रिय सौन्दर्य प्रतियोगिता नेपालकी अनिला श्रेष्ठ सहभागी हुँदै (फोटोफिचर सहित)

२०७६ पुष ३ गते बिहिबार

१९ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । ईप्लानेट प्रा.लि.ले अनिला श्रेष्ठलाई...

२४ घण्टामा थपिए २१३ जना संक्रमित २४ घण्टामा थपिए २१३ जना संक्रमित

२०७७ जेठ २५ गते आइतबार

०७ जुन, २०२०काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टायता देशभर थप...

देशभर कोरोना संक्रमितको संख्या ४५ पुग्यो देशभर कोरोना संक्रमितको संख्या ४५ पुग्यो

२०७७ बैशाख १० गते बुधबार

२२ अप्रिल, २०२०काठमाडौं । नेपालमा कोरोना संक्रमितको संख्या ४५...

सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारले संघीय सरकारलाई भन्यो : ‘कालापानी क्षेत्रको तत्काल स्थलगत भ्रमण गरियोस्’ सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारले संघीय सरकारलाई भन्यो : ‘कालापानी क्षेत्रको तत्काल स्थलगत भ्रमण गरियोस्’

२०७७ बैशाख २८ गते आइतबार

१० मे, २०२०धनगढी । सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारले नेपाली सीमा...

Top