नेपाल पनि देखियो सलह किरा !

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२७ जुन, २०२०
पर्सा । कृषि बैज्ञानिकहरुका विभिन्न अड्कलबाजीलाई मिथ्या सावित गर्दै अन्ततः नेपालमा पनि सलह किरा देखिन थालेको छ । विशेष गरी नेपालको दुई नम्बर प्रदेशको बारा, पर्सा, सर्लाहीलगायतका जिल्लामा एकसाता यता सलह किरा देखिन थालेको छ । सर्लाहीको नवलपुर, बाराको निजगढलगायतका स्थानमा अहिले सलह किरा देखिन थालेको छ । हेर्दा फट्यांग्रा जस्तो देखिएपनि कृषि उपजका लागि सलहले निक्कै ठूलो क्षति पु-याउने भारत, पाकिस्तानलगायतको घटनाले देखाइसकेको छ ।

केही समय अघि नेपालमा नाम चलेका कृषि बैज्ञानिकहरुले हचुवाको भरमा नेपालमा तत्काल सलह आउने कुनै सम्भावना रहेको दाबी गर्दै सञ्चारमाध्यमहरुमा अन्र्तवार्ता दिएका थिए । तर तराईका केही जिल्लामा भने सलह किराको प्रवेश शुरु भै सकेको छ । यो किरा हजारौंको संख्यामा एउटै समूहमा आउने र यसले सयौं हेक्टर क्षेत्रमा लगाइएको कृषि सामग्री तथा बालीनाली खाने गरेका छन् ।

कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयले पनि नेपालमा सलह किरा देखिएको जानकारी आएको भन्दै यसका लागि मन्त्रालयले केही टोलीलाई सम्बन्धित जिल्लाको स्थलगत निरीक्षणका लागि पठाएको जनाएको छ । यी सलह किरा छिमेकी मुलुक भारतको बनारसबाट गोरखपुर क्षेत्र हुँदै नेपालको तराईका जिल्लाहरुमा प्रवेश गरेको अनुमान गरिएको छ । पछिल्दा दिनहरुमा दक्षिणबाट उत्तरतिर हावा बहँदा नेपालमा सलह आइपुगेको यस क्षेत्रका जानकारहरु बताउँछन् ।

बैज्ञानिकहरुले सलह आइहाले पनि यसबाट कृषकहरु आत्तिन नहुने बताउँदै आएका छन् । अहिले नेपालमा धान, मकैलगायतका अन्नबालीहरु फलाउने मौसम शुरु भएकोले यो किराले धेरै क्षति पु¥याउन सक्ने अनुमान गरिएको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
पोर्चुगलमा बर्षासँगै हावाहुरीको वितण्डा, दर्जनबढी घरहरु रुखले च्यापे (फोटो फिचर) पोर्चुगलमा बर्षासँगै हावाहुरीको वितण्डा, दर्जनबढी घरहरु रुखले च्यापे (फोटो फिचर)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ डिसेम्बर, २०१९ बेस्टखबर प्रतिनिधि, आल्बुफेरा । युरोपेली मुलुक...

देशभर ६०३ जनामा संक्रमण देखिँदा २५४ जना उपत्यकामा देशभर ६०३ जनामा संक्रमण देखिँदा २५४ जना उपत्यकामा

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१४ अप्रिल, २०२१काठमाडौं । केहीदिनयता देशभर कोरोना संक्रमितको संख्या...

युरोपका विभिन्न देशस्थित भारतीय दुतावास घेराउ, सिमा अतिक्रमणको विरोध युरोपका विभिन्न देशस्थित भारतीय दुतावास घेराउ, सिमा अतिक्रमणको विरोध

२०७६ बैशाख २९ गते आइतबार

०५ डिसेम्बर, २०१९ ब्रसेल्स । भारतले हालै सार्वजनिक गरेको...

‘मृत्युपछि भौतिक शरीर अस्पताललाई दान’ : संस्कृतिबिद् दम्पत्तिको प्रेरणादायी घोषणा ‘मृत्युपछि भौतिक शरीर अस्पताललाई दान’ : संस्कृतिबिद् दम्पत्तिको प्रेरणादायी घोषणा

२०७८ मंशिर १६ गते बिहिबार

१२ फेब्रुअरी, २०२१काठमाडौं । मान्छेको मृत्यु भएपछि उसको भौतिक...

Top