hi himalaya nepal

नेपाल पनि देखियो सलह किरा !

Best Khabar Team | २०७७ असार १३ गते शनिबार


२७ जुन, २०२०
पर्सा । कृषि बैज्ञानिकहरुका विभिन्न अड्कलबाजीलाई मिथ्या सावित गर्दै अन्ततः नेपालमा पनि सलह किरा देखिन थालेको छ । विशेष गरी नेपालको दुई नम्बर प्रदेशको बारा, पर्सा, सर्लाहीलगायतका जिल्लामा एकसाता यता सलह किरा देखिन थालेको छ । सर्लाहीको नवलपुर, बाराको निजगढलगायतका स्थानमा अहिले सलह किरा देखिन थालेको छ । हेर्दा फट्यांग्रा जस्तो देखिएपनि कृषि उपजका लागि सलहले निक्कै ठूलो क्षति पु-याउने भारत, पाकिस्तानलगायतको घटनाले देखाइसकेको छ ।

केही समय अघि नेपालमा नाम चलेका कृषि बैज्ञानिकहरुले हचुवाको भरमा नेपालमा तत्काल सलह आउने कुनै सम्भावना रहेको दाबी गर्दै सञ्चारमाध्यमहरुमा अन्र्तवार्ता दिएका थिए । तर तराईका केही जिल्लामा भने सलह किराको प्रवेश शुरु भै सकेको छ । यो किरा हजारौंको संख्यामा एउटै समूहमा आउने र यसले सयौं हेक्टर क्षेत्रमा लगाइएको कृषि सामग्री तथा बालीनाली खाने गरेका छन् ।

कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयले पनि नेपालमा सलह किरा देखिएको जानकारी आएको भन्दै यसका लागि मन्त्रालयले केही टोलीलाई सम्बन्धित जिल्लाको स्थलगत निरीक्षणका लागि पठाएको जनाएको छ । यी सलह किरा छिमेकी मुलुक भारतको बनारसबाट गोरखपुर क्षेत्र हुँदै नेपालको तराईका जिल्लाहरुमा प्रवेश गरेको अनुमान गरिएको छ । पछिल्दा दिनहरुमा दक्षिणबाट उत्तरतिर हावा बहँदा नेपालमा सलह आइपुगेको यस क्षेत्रका जानकारहरु बताउँछन् ।

बैज्ञानिकहरुले सलह आइहाले पनि यसबाट कृषकहरु आत्तिन नहुने बताउँदै आएका छन् । अहिले नेपालमा धान, मकैलगायतका अन्नबालीहरु फलाउने मौसम शुरु भएकोले यो किराले धेरै क्षति पु¥याउन सक्ने अनुमान गरिएको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
‘कोरोनाको खोप उपलब्ध नहुञ्जेल विद्यालय नखोल्न फिलिपिन्सका राष्ट्रपतिको निर्देशन ‘कोरोनाको खोप उपलब्ध नहुञ्जेल विद्यालय नखोल्न फिलिपिन्सका राष्ट्रपतिको निर्देशन

२०७७ जेठ १३ गते मंगलबार

२६ मे, २०२०मनिला । कोरोना भाइरसका संक्रमणका कारण करिब...

साामजिक सुरक्षा योजनाको विरोधमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाका कर्मचारीद्वारा आन्दोलनको चेतवानी साामजिक सुरक्षा योजनाको विरोधमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाका कर्मचारीद्वारा आन्दोलनको चेतवानी

२०७६ पुष १५ गते मंगलबार

३१ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । नेपाल राष्ट्र बैंकले योगदानमा...

देशैभरका छाउगोठ भत्काउन गृहमन्त्रालयको निर्देशन देशैभरका छाउगोठ भत्काउन गृहमन्त्रालयको निर्देशन

२०७६ पुष ९ गते बुधबार

२५ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । गृहमन्त्रालयले देशभरका सबै छाउगोठ...

ट्रम्प प्रशासनले अमेरिकी नागरिकलाई क्युवा भ्रमणमा रोक लगायो ट्रम्प प्रशासनले अमेरिकी नागरिकलाई क्युवा भ्रमणमा रोक लगायो

२०७६ जेठ २३ गते बिहिबार

०६ जुन, २०१९न्यूयोर्क । छिमेकी मुलुक क्युवाको भ्रमणमा आफ्ना...

Top