नेपालले नयाँ नक्सा जारी गरेपछि भारतको पहिलो औपचारिक प्रतिक्रिया : ‘नयाँ नक्सा स्वीकार्न सकिन्न’

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२० मे, २०२०
काठमाडौं । नेपाल सरकारद्वारा आज जारी भएको नेपालको नयाँ राजनीतिक तथा प्रशासनिक नक्सालाई भारतले स्वीकार्न नसकिने बताएको छ । नेपाल सरकारले भारतले विगतमा हड्पेको लिम्पियाधुरा, कालापानीलगायतका क्षेत्रको भूमिसमेतलाई समावेश गरेर नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेको केहीघण्टा वित्न नपाउँदै भारतले औपचारिक रुपमा यस्तो प्रतिक्रिया दिएको हो ।

भारतीय विदेश मन्त्रालयले नेपालले भारतसँग छलफल नगरी जारी गरेको नक्सालाई स्वीकार्न नसकिने भन्दै यसको समाधान कुटनीतिक ढंगबाट खोज्नुपर्ने बताएको छ । नेपालले ऐतिहासिक तथ्य प्रमाणलाई आधार मानेर नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेको बताइरहेका बेला भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तवले यसको खण्डन गर्दै यसमा सत्यता नभएको दाबी गरेका छन् । उनले नेपालले जारी गरेको नयाँ नक्सामा भारतीय भूमि समावेश गराईएको आरोप लगाए । वार्ताको माध्यमबाट सिमा विवाद समाधानका लागि पहल गर्नका लागि नेपाल सरकारलाई आग्रह समेत गरेका छन् ।

भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तव

प्रवक्ता अनुरागले अहिले नेपालले जारी गरेको नक्सालाई कृतिम दाबीको संज्ञा दिएका छन् । उनले सार्वभौमसत्ता र भौगोलिक अखण्डताको सम्मान गर्नका लागि नेपाललाई आग्रह समेत गरेका छन् । नेपालको भारतले अतिक्रमण गरी बाटो निर्माण गरेको लिम्पियाधुरा, कालापानी तथा लिपुलेक क्षेत्रलाई समावेश गरी नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेपछि भारतले यस्तो प्रतिक्रिया दिएको हो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
उदयपुरमा थप एक भारतीयमा कोरोना पुष्टि, संक्रमितको संख्या ३१ पुग्यो उदयपुरमा थप एक भारतीयमा कोरोना पुष्टि, संक्रमितको संख्या ३१ पुग्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१८ अप्रिल, २०२०गाईघाट । उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिकामा रहेको एक...

पश्चिमी बायुको प्रभाव : देशका अधिकांश स्थानमा आइतबारसम्म वर्षाको सम्भावना पश्चिमी बायुको प्रभाव : देशका अधिकांश स्थानमा आइतबारसम्म वर्षाको सम्भावना

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२९ मे, २०२०काठमाडौं । स्थानीय तथा पश्चिमी बायुको संयुक्त...

भारतमा कोरोना : संक्रमित २१ हजार नाघे, मृतक ६ सय ८१ भारतमा कोरोना : संक्रमित २१ हजार नाघे, मृतक ६ सय ८१

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२४ अप्रिल, २०२०नयाँदिल्ली । विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना...

भूकम्पले रुकुम र जाजरकोटमा ठूलो जनधनको क्षति : दर्जनौको मृत्यु, सयौं घाइते, उद्धारकार्य जारी (अपडेट) भूकम्पले रुकुम र जाजरकोटमा ठूलो जनधनको क्षति : दर्जनौको मृत्यु, सयौं घाइते, उद्धारकार्य जारी (अपडेट)

२०७९ चैत्र २८ गते मंगलबार

०४ नोभेम्बर, २०२३ मुसिकोट, रुकुम । पश्चिम नेपालको जाजरकोटलाई...

Top