नेपालले नयाँ नक्सा जारी गरेपछि भारतको पहिलो औपचारिक प्रतिक्रिया : ‘नयाँ नक्सा स्वीकार्न सकिन्न’

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२० मे, २०२०
काठमाडौं । नेपाल सरकारद्वारा आज जारी भएको नेपालको नयाँ राजनीतिक तथा प्रशासनिक नक्सालाई भारतले स्वीकार्न नसकिने बताएको छ । नेपाल सरकारले भारतले विगतमा हड्पेको लिम्पियाधुरा, कालापानीलगायतका क्षेत्रको भूमिसमेतलाई समावेश गरेर नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेको केहीघण्टा वित्न नपाउँदै भारतले औपचारिक रुपमा यस्तो प्रतिक्रिया दिएको हो ।

भारतीय विदेश मन्त्रालयले नेपालले भारतसँग छलफल नगरी जारी गरेको नक्सालाई स्वीकार्न नसकिने भन्दै यसको समाधान कुटनीतिक ढंगबाट खोज्नुपर्ने बताएको छ । नेपालले ऐतिहासिक तथ्य प्रमाणलाई आधार मानेर नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेको बताइरहेका बेला भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तवले यसको खण्डन गर्दै यसमा सत्यता नभएको दाबी गरेका छन् । उनले नेपालले जारी गरेको नयाँ नक्सामा भारतीय भूमि समावेश गराईएको आरोप लगाए । वार्ताको माध्यमबाट सिमा विवाद समाधानका लागि पहल गर्नका लागि नेपाल सरकारलाई आग्रह समेत गरेका छन् ।

भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तव

प्रवक्ता अनुरागले अहिले नेपालले जारी गरेको नक्सालाई कृतिम दाबीको संज्ञा दिएका छन् । उनले सार्वभौमसत्ता र भौगोलिक अखण्डताको सम्मान गर्नका लागि नेपाललाई आग्रह समेत गरेका छन् । नेपालको भारतले अतिक्रमण गरी बाटो निर्माण गरेको लिम्पियाधुरा, कालापानी तथा लिपुलेक क्षेत्रलाई समावेश गरी नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेपछि भारतले यस्तो प्रतिक्रिया दिएको हो ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
कोरोना संक्रमित पत्रकारको भोगाई : ‘अस्पतालको आइसोलेसनमा पिउने पानी समेत पाईनँ’ कोरोना संक्रमित पत्रकारको भोगाई : ‘अस्पतालको आइसोलेसनमा पिउने पानी समेत पाईनँ’

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

कोरोना संक्रमणका बारेमा आम नागरिकलाई सत्य, तथ्य र निष्पक्ष...

नेपालमा कोरोना : पाँचौ केस पनि विदेशबाटै आएकामा भेटियो, एउटै विमानमा आएका २ जनामा पोजेटिभ केस नेपालमा कोरोना : पाँचौ केस पनि विदेशबाटै आएकामा भेटियो, एउटै विमानमा आएका २ जनामा पोजेटिभ केस

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२८ मार्च, २०२० काठमाडौं । पछिल्लो समयमा नेपालमा कोरोना...

काठमाडौंमा पक्राउ परेका चिनियाँ नागरिकबाट करोडौं मूल्यबराबरको विद्युतीय सामग्री बरामद, मोबाइलमात्रै ७ सय ४७ थान काठमाडौंमा पक्राउ परेका चिनियाँ नागरिकबाट करोडौं मूल्यबराबरको विद्युतीय सामग्री बरामद, मोबाइलमात्रै ७ सय ४७ थान

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२६ डिसेम्बर, २०१९ काठमाडौं । सामान्यतयाः एकजना व्यक्तिले कतिवटा...

पहाडको खोँचमा आफ्नो सौन्दर्य पोख्ने गज्जबकी दिदीबहिनी गंगाजमुना पहाडको खोँचमा आफ्नो सौन्दर्य पोख्ने गज्जबकी दिदीबहिनी गंगाजमुना

२०७६ भाद्र २६ गते बिहिबार

गंगाजमुना अर्थात् गंगा र जमुना, दुई दिदीबहिनी । विशेष...

Top