घरमै बसेर यसरी पढ्न–पढाउन मिल्नेछ अब आफ्ना नानी बाबुहरुलाई

Best Khabar Team | २०७७ बैशाख २८ गते आइतबार


१० मे, २०२०
काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को संक्रमण फैलन नदिन सरकारले अहिले देशव्यापी रुपमा लकडाउन जारी राखेको छ । गत चैत्र ५ गतेदेखि शुरु भएको लकडाउन आगामी जेठ ५ गतेसम्मका लागि निर्धारित गरिएको छ । तर त्यसपछि पनि तत्काल विद्यालय खुल्ने अवस्था देखिँदैन । २ महिनासम्म विद्यालय बन्द हुँदा लाखौं विद्यार्थीहरुको पठनपाठन अवरुद्ध बनेको छ । कतिपय अभिभावक विद्यालय सञ्चालन नभएर आफ्ना नानीबाबुहरुलाई घरमै राख्नुपर्दा तनावमा समेत देखिने गरेका छन् ।

अहिले सरकारले सरकारले कक्षा १ देखि १० सम्मका विद्यार्थीका लागि अनलाइनबाटै प्रभावकारी अध्ययन तथा सिकाई सामग्री उपलब्ध गराएको छ । तपाईँहरु धेरैलाई थाहा नहुनसक्छ । तर इन्टरनेटको पहुँच भएकाहरुलाई लागि सरकारले शुरु गरेको यो अनलाईन सिकाई सामग्री अत्यन्तै प्रभावकारी हुने देखिएको छ । विशेष गरी पूर्वप्राथमिक तहका विद्यार्थीदेखि कक्षा १० सम्मका विद्यार्थीलाई लक्षित गरी सार्वजनिक गरिएको सिकाई चौतारी नामक अनलाईन शिक्षण सामग्री निक्कै राम्रो र प्रभावकारी हुने शिक्षाविद्हरुको भनाई छ ।

नेपाल सरकार शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालय अन्तर्गतको शिक्षा तथा मानव श्रोत विकास केन्द्रले अनलाईनमा सार्वजनिक गरेको यो सिकाई प्रविधिलाई दैनिक रुपमा उपयोग गरी विद्यार्थीहरुले ज्ञानको दायरा फराकिलो पार्न सक्नेछन् । यसमा विद्यार्थीहरुलाई रमाईलोसँग पढ्नका लागि विभिन्न भिडियो सामग्री, पुस्तक, खेल सामग्री समेत राखिएको छ । जसले गर्दा बालबालिकालाई शिक्षण प्रति थप आकर्षण थपिनेछ ।

सबै विषयहरुको अँग्रेजी र नेपाली भाषामा समेत निर्देशन दिइएको छ । पूर्व प्राथमिक तहका बालबालिकाको लागि उपयोगी हुने कथा तथा सिकाई विधिहरुपनि यसमा राखिएको छ । नेपाल सरकारको यो अनुकरणीय प्रयासलाई उच्च मूल्यांकन गर्दै तपाईँ हामीले हाम्रा बालबालिकालाई सिकाउन सकिए विद्यालय बन्द भएको समयमा पनि उनीहरुको सिकाई निरन्तर जारी रहनेछ । सरकारले शुरु गरेको नयाँ सिकाई विधिको लिंक तल क्लिक गरेर हेर्न सक्नुहुनेछ ।

http://learning.cehrd.gov.npComment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
कोरोना अपडेट : पछिल्लो २४ घण्टामा ५ को मृत्यु, ५३४ मा संक्रमण कोरोना अपडेट : पछिल्लो २४ घण्टामा ५ को मृत्यु, ५३४ मा संक्रमण

२०७८ बैशाख २ गते बिहिबार

१५ अप्रिल, २०२१काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर कोरोनाका...

सिंहदरबारभित्रको पुरानो संसद भवन भत्काउन निर्देशन सिंहदरबारभित्रको पुरानो संसद भवन भत्काउन निर्देशन

२०७६ पुष २९ गते मंगलबार

१४ जनवरी, २०२० काठमाडौं । नेपालकै सबैभन्दा पहिलो संसद...

उत्तर कोरियाली राष्ट्रपति सकुशल रहेको दक्षिण कोरियाका सरकारी अधिकारीको दाबी ! उत्तर कोरियाली राष्ट्रपति सकुशल रहेको दक्षिण कोरियाका सरकारी अधिकारीको दाबी !

२०७७ बैशाख १४ गते आइतबार

२६ अप्रिल, २०२०सिओल । विभिन्न सञ्चारमाध्यममा आएको विभिन्न खाले...

कोरोना संक्रमणबाट भयभित बन्दै विश्व : कहाँ के भयो ? (विश्वभरको पछिल्लो अपडेटसहित) कोरोना संक्रमणबाट भयभित बन्दै विश्व : कहाँ के भयो ? (विश्वभरको पछिल्लो अपडेटसहित)

२०७६ फाल्गुन १७ गते शनिबार

१ मार्च, २०२०काठमाडौं । चीनको हुवेई प्रान्तबाट करिब साढे...

Top