घरमै बसेर यसरी पढ्न–पढाउन मिल्नेछ अब आफ्ना नानी बाबुहरुलाई

Best Khabar Team | २०७७ आश्विन १९ गते सोमबार


१० मे, २०२०
काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को संक्रमण फैलन नदिन सरकारले अहिले देशव्यापी रुपमा लकडाउन जारी राखेको छ । गत चैत्र ५ गतेदेखि शुरु भएको लकडाउन आगामी जेठ ५ गतेसम्मका लागि निर्धारित गरिएको छ । तर त्यसपछि पनि तत्काल विद्यालय खुल्ने अवस्था देखिँदैन । २ महिनासम्म विद्यालय बन्द हुँदा लाखौं विद्यार्थीहरुको पठनपाठन अवरुद्ध बनेको छ । कतिपय अभिभावक विद्यालय सञ्चालन नभएर आफ्ना नानीबाबुहरुलाई घरमै राख्नुपर्दा तनावमा समेत देखिने गरेका छन् ।

अहिले सरकारले सरकारले कक्षा १ देखि १० सम्मका विद्यार्थीका लागि अनलाइनबाटै प्रभावकारी अध्ययन तथा सिकाई सामग्री उपलब्ध गराएको छ । तपाईँहरु धेरैलाई थाहा नहुनसक्छ । तर इन्टरनेटको पहुँच भएकाहरुलाई लागि सरकारले शुरु गरेको यो अनलाईन सिकाई सामग्री अत्यन्तै प्रभावकारी हुने देखिएको छ । विशेष गरी पूर्वप्राथमिक तहका विद्यार्थीदेखि कक्षा १० सम्मका विद्यार्थीलाई लक्षित गरी सार्वजनिक गरिएको सिकाई चौतारी नामक अनलाईन शिक्षण सामग्री निक्कै राम्रो र प्रभावकारी हुने शिक्षाविद्हरुको भनाई छ ।

नेपाल सरकार शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालय अन्तर्गतको शिक्षा तथा मानव श्रोत विकास केन्द्रले अनलाईनमा सार्वजनिक गरेको यो सिकाई प्रविधिलाई दैनिक रुपमा उपयोग गरी विद्यार्थीहरुले ज्ञानको दायरा फराकिलो पार्न सक्नेछन् । यसमा विद्यार्थीहरुलाई रमाईलोसँग पढ्नका लागि विभिन्न भिडियो सामग्री, पुस्तक, खेल सामग्री समेत राखिएको छ । जसले गर्दा बालबालिकालाई शिक्षण प्रति थप आकर्षण थपिनेछ ।

सबै विषयहरुको अँग्रेजी र नेपाली भाषामा समेत निर्देशन दिइएको छ । पूर्व प्राथमिक तहका बालबालिकाको लागि उपयोगी हुने कथा तथा सिकाई विधिहरुपनि यसमा राखिएको छ । नेपाल सरकारको यो अनुकरणीय प्रयासलाई उच्च मूल्यांकन गर्दै तपाईँ हामीले हाम्रा बालबालिकालाई सिकाउन सकिए विद्यालय बन्द भएको समयमा पनि उनीहरुको सिकाई निरन्तर जारी रहनेछ । सरकारले शुरु गरेको नयाँ सिकाई विधिको लिंक तल क्लिक गरेर हेर्न सक्नुहुनेछ ।

http://learning.cehrd.gov.npComment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
शितलनिवास भित्र सभामुखको सपथ– बाहिर विरोध, विरोधमा उत्रिएका १२ अधिकारकर्मी पक्राउ शितलनिवास भित्र सभामुखको सपथ– बाहिर विरोध, विरोधमा उत्रिएका १२ अधिकारकर्मी पक्राउ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२७ जनवरी, २०२०काठमाडौं । व्यक्ति हत्यामा संलग्न रहेको आरोपसम्बन्धी...

बेलायतमा स्वास्थ्यमन्त्रीलाई पनि कोरोना संक्रमण, घरमै क्वारेन्टाईनमा राखियो बेलायतमा स्वास्थ्यमन्त्रीलाई पनि कोरोना संक्रमण, घरमै क्वारेन्टाईनमा राखियो

२०७७ कार्तिक १८ गते मंगलबार

११ मार्च, २०२०लण्डन । पछिल्लो समयमा विश्वव्यापी बन्दै गएको...

अमेरिकामा यहुदी धर्मगुरुको घरमा छुराकाण्ड : ५ घाइते अमेरिकामा यहुदी धर्मगुरुको घरमा छुराकाण्ड : ५ घाइते

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२९ डिसेम्बर, २०१९ न्यूयोर्क । अमेरिकाको न्यूयोर्कमा रहेका यहुदी...

नेपालमा भूकम्पको धक्का : धादिङ्को सुनौलाबजार केन्द्रबिन्दु नेपालमा भूकम्पको धक्का : धादिङ्को सुनौलाबजार केन्द्रबिन्दु

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

३० मे, २०२०सल्यानकोट, धादिङ्। धादिङ्लाई केन्द्रबिन्दु बनाएर आज राति...

Top