यही शैक्षिक सत्रदेखि कक्षा १ बाटै संस्कृतको पढाई शुरु हुने

Best Khabar Team | २०७७ जेठ २३ गते शुक्रबार


०६ मे, २०२०
काठमाडौं । सरकारले विगतमा माओवादीले जर्वजस्ती बन्द गराएको संस्कृत भाषाको पठनपाठन पुनः सञ्चालन गर्ने तयारी गरेको छ । शिक्षा मन्त्रालय र पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले यही शैक्षिक सत्रबाट लागूहुने गरी कक्षा १ देखि नै संस्कृत विषयको पढाई शुरु गर्न लागेको हो । हाल कक्षा १ देखि ८ कक्षा सम्म संस्कृत विषयको पठनपाठन गराईने पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले जनाएको छ ।

जसका लागि पाठ्यक्रम नै तयार भै सकेको र शैक्षिक सत्र शुरु भएलगत्तै पाठ्य पुस्तकहरु पनि बजारमा उपलब्ध गराउने तयारी भै रहेको बताइएको छ । हालै पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले कक्षा एकमा पढाउन बनाइएको संस्कृत शिक्षा विषयको पाठ्यक्रमलाई स्वीकृति समेत दिइसकेको छ । केन्द्रका अनुसार पुस्तकको नाम हाम्रो संस्कृत अर्थात् संस्कृतमा ‘अस्माकम संस्कृत’ दिइएको छ ।

विगतमा माओवादी युद्दताका कक्षा ४ देखि ८ सम्म संस्कृत विषय पढाई हुने गरेको भएपनि माओवादीले स्कुल स्कुल छिरेर संस्कृत विषयको पुस्तक च्यात्दै शिक्षकमाथि नै कुटपिट गर्न थालेपछि संस्कृत पठनपाठन बन्द भएको थियो । माओवादी युद्द उत्कर्षमा पुगेर पुस्तकहरु च्यात्ने, संस्कृत पठाउने शिक्षकमाथि कुटपिट र दुव्र्यबहार गर्न र विद्यार्थीहरुमाथि नै कारबाही गर्ने काम भएपनि २०५७ सालपछि विद्यालयहरुले संस्कृतको पठनपाठन बन्द गरेका थिए ।यो विषयलाई अनिवार्य नबनाइएको भएपनि इच्छुक विद्यालयहरुले पाठ्यक्रममा संस्कृतलाई समावेश गर्न सक्नेछन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
ट्रम्प प्रशासनले अमेरिकी नागरिकलाई क्युवा भ्रमणमा रोक लगायो ट्रम्प प्रशासनले अमेरिकी नागरिकलाई क्युवा भ्रमणमा रोक लगायो

२०७६ जेठ २३ गते बिहिबार

०६ जुन, २०१९न्यूयोर्क । छिमेकी मुलुक क्युवाको भ्रमणमा आफ्ना...

कोरोना संक्रमणबाट ललितपुरको पाटन अस्पतालमा २ जनाको मृत्यु कोरोना संक्रमणबाट ललितपुरको पाटन अस्पतालमा २ जनाको मृत्यु

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२१ अगस्ट, २०२०काठमाडौं । कोरोना भाइरसको संक्रमणमा परी अस्पतालमा...

देशभर कोरोना संक्रमितको संख्या ४५ पुग्यो देशभर कोरोना संक्रमितको संख्या ४५ पुग्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ अप्रिल, २०२०काठमाडौं । नेपालमा कोरोना संक्रमितको संख्या ४५...

४ महिनापछि पायो प्रतिनिधि सभाले सभामुख, सापकोटाले खाए सपथ ४ महिनापछि पायो प्रतिनिधि सभाले सभामुख, सापकोटाले खाए सपथ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२७ जनवरी । निवर्तमान सभामुख कृष्णबहादुर महरा बलात्कार आरोपमा...

Top