यही शैक्षिक सत्रदेखि कक्षा १ बाटै संस्कृतको पढाई शुरु हुने

Best Khabar Team | २०७७ जेठ २३ गते शुक्रबार


०६ मे, २०२०
काठमाडौं । सरकारले विगतमा माओवादीले जर्वजस्ती बन्द गराएको संस्कृत भाषाको पठनपाठन पुनः सञ्चालन गर्ने तयारी गरेको छ । शिक्षा मन्त्रालय र पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले यही शैक्षिक सत्रबाट लागूहुने गरी कक्षा १ देखि नै संस्कृत विषयको पढाई शुरु गर्न लागेको हो । हाल कक्षा १ देखि ८ कक्षा सम्म संस्कृत विषयको पठनपाठन गराईने पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले जनाएको छ ।

जसका लागि पाठ्यक्रम नै तयार भै सकेको र शैक्षिक सत्र शुरु भएलगत्तै पाठ्य पुस्तकहरु पनि बजारमा उपलब्ध गराउने तयारी भै रहेको बताइएको छ । हालै पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले कक्षा एकमा पढाउन बनाइएको संस्कृत शिक्षा विषयको पाठ्यक्रमलाई स्वीकृति समेत दिइसकेको छ । केन्द्रका अनुसार पुस्तकको नाम हाम्रो संस्कृत अर्थात् संस्कृतमा ‘अस्माकम संस्कृत’ दिइएको छ ।

विगतमा माओवादी युद्दताका कक्षा ४ देखि ८ सम्म संस्कृत विषय पढाई हुने गरेको भएपनि माओवादीले स्कुल स्कुल छिरेर संस्कृत विषयको पुस्तक च्यात्दै शिक्षकमाथि नै कुटपिट गर्न थालेपछि संस्कृत पठनपाठन बन्द भएको थियो । माओवादी युद्द उत्कर्षमा पुगेर पुस्तकहरु च्यात्ने, संस्कृत पठाउने शिक्षकमाथि कुटपिट र दुव्र्यबहार गर्न र विद्यार्थीहरुमाथि नै कारबाही गर्ने काम भएपनि २०५७ सालपछि विद्यालयहरुले संस्कृतको पठनपाठन बन्द गरेका थिए ।यो विषयलाई अनिवार्य नबनाइएको भएपनि इच्छुक विद्यालयहरुले पाठ्यक्रममा संस्कृतलाई समावेश गर्न सक्नेछन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा शक्तिशाली भूकम्प अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा शक्तिशाली भूकम्प

२०७६ बैशाख २४ गते मंगलबार

०५ जुलाई, २०१९क्यालिफोर्निया । अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा गएराति गएको भूकम्पले...

७० करोड कमिसन सम्बन्धी विवादास्पद अडियो सार्वजनिक भएपछि सञ्चारमन्त्रीले दिए राजीनामा ७० करोड कमिसन सम्बन्धी विवादास्पद अडियो सार्वजनिक भएपछि सञ्चारमन्त्रीले दिए राजीनामा

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२० फेब्रअरी, २०२० काठमाडौं । स्वदेशमै राहदानी छाप्नका लागि...

कोरोना संक्रमित पत्रकारको भोगाई : ‘अस्पतालको आइसोलेसनमा पिउने पानी समेत पाईनँ’ कोरोना संक्रमित पत्रकारको भोगाई : ‘अस्पतालको आइसोलेसनमा पिउने पानी समेत पाईनँ’

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

कोरोना संक्रमणका बारेमा आम नागरिकलाई सत्य, तथ्य र निष्पक्ष...

अष्ट्रेलियाले विदेशी नागरिकलाई प्रवेशमा रोक लगायो, ६ महिनासम्म यो क्रम निरन्तर रहनसक्ने अष्ट्रेलियाले विदेशी नागरिकलाई प्रवेशमा रोक लगायो, ६ महिनासम्म यो क्रम निरन्तर रहनसक्ने

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ मार्च, २०२० सिड्नी । कोरोना भाईरस (कोभिड १९)...

Top