चौतर्फी जनदवाव थेग्न नसकेपछि सरकारले फिर्ता लियो गुठी विधेयक

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१८ जुन,२०१९
काठमाडौं । अन्ततः चौतर्फी रुपमा देखिएको जनताको दबाब थेग्न नसकेपछि सरकारले गुठी विधेयक फिर्ता लिएको घोषणा गरेको छ । सरकारले करिब १ महिना अघि जारी गरेको गुठी विधेयकका विषयमा काठमाडौं उपत्यकालगायत देशव्यापी रुपमा आन्दोलन चर्किन थालेपछि सरकारले विधेयक फिर्ता लिएको घोषणा गरेको हो ।

भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रालयले आज पत्रकार सम्मेलन गरी विधेयकका विषयलाई लिएर आम नागरिकमा विभिन्न खाले भ्रम देखिएको भन्दै विधेयक फिर्ताको घोषणा गरेको गरेको हो । मन्त्रालयमा आज गरिएको पत्रकार सम्मेलनमा मन्त्री पद्माकुमारी अर्याल विधेयकका विषयमा देशव्यापी रुपमा आन्दोलन भै रहेको र यसलाई गलत ढंगले व्याख्या गरिएको यसका कारण आम जनतालाई उत्तेजित पार्ने र वातावरणलाई विथोल्ने कोसिस भएकोले फिर्ता लिएको बताउनुभयो ।

पछिल्लो समयमा विधेयकको विषयमा काठमाडौं उपत्यकाका नेवार समुदायलगायत देशव्यापी रुपमा गुठीयारहरुले आन्दोलन चर्काउन थालेपछि सरकारले यसको समाधानका लागि भन्दै सरोकारवालाहरुसँग वालुवाटारस्थित प्रधानमन्त्री निवासमा छलफल समेत गरेको थियो । तर सरोकारवालाहरुले गुठी विधेयक लागू गरिए यसले देशमा ठूलो आन्दोलन हुनसक्ने चेतावनी दिएपछि सरकार बाध्य भएर झुकेको हो ।

पछिल्लो समयमा सरकारको विधेयक घोषणापछि देशव्यापी रुपमा गुठीयाहरुले धर्म संस्कृति परम्परा, सम्पदा नास हुने भन्दै दैनिक रुपमा आन्दोलन गर्दै आइरहेका थिए । सत्तारुढ दलकै मन्त्री, नेता तथा सरोकारवालाहरुले पनि सरकारलाई यो विधेयक फिर्ता लिन आग्रह गरेका थिए ।

संविधानको धारा २९० अनुसार गुठीको मूलभूत मान्यता अनुरुप राजगुठी, सार्वजनिक गुठी र निजी गुठीलाई व्यवस्थित गर्न भन्दै विधेयक ल्याएको भएपनि यो विधेयक सरकारले आजबाट फिर्ता भएको घोषणा लिएको छ । तर सरोकारवालाहरुले भने यो विधेयक फिर्ता नभै खारेज हुनुपर्ने माग राखेको छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
कोरोना संक्रमितको संख्या १२१२ पुग्यो, २४ घण्टामा १७० नयाँ संक्रमित थपिए कोरोना संक्रमितको संख्या १२१२ पुग्यो, २४ घण्टामा १७० नयाँ संक्रमित थपिए

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२९ मे, २०२०काठमाडौं । देशका विभिन्न स्थानमा थप १...

अमेरिकाको न्यूजर्सीमा पसलबाट बन्दुक किनेलगत्तै भएको गोलीकाण्डमा ६ मारिए अमेरिकाको न्यूजर्सीमा पसलबाट बन्दुक किनेलगत्तै भएको गोलीकाण्डमा ६ मारिए

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१५ डिसेम्बर, २०१९ न्यूयोर्क । केही वर्षयता बन्दुकबाट असुरक्षित...

‘कोरोनाको खोप उपलब्ध नहुञ्जेल विद्यालय नखोल्न फिलिपिन्सका राष्ट्रपतिको निर्देशन ‘कोरोनाको खोप उपलब्ध नहुञ्जेल विद्यालय नखोल्न फिलिपिन्सका राष्ट्रपतिको निर्देशन

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२६ मे, २०२०मनिला । कोरोना भाइरसका संक्रमणका कारण करिब...

चर्चित बलिउड अभिनेता अमिताभ बच्चन र उनका छोरालाई कोरोना संक्रमण : अस्पतालमा उपचार हुँदै चर्चित बलिउड अभिनेता अमिताभ बच्चन र उनका छोरालाई कोरोना संक्रमण : अस्पतालमा उपचार हुँदै

२०७७ मंशिर २२ गते सोमबार

१२ जुलाई, २०२०नयाँदिल्ली । बलिउड क्षेत्रका प्रख्यात अभिनेता अमिताभ...

Top