विश्वकै शक्तिशाली मुलुक अमेरिकालाई कोरोनाको ठूलो धक्का : डेढ महिनामा २८ हजार बढीको मृत्यु,

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१६ अप्रिल, २०२०
सुनिल तिवारी न्यूर्योक । विश्वकै सर्वशक्तिमान सम्पन्न मुलुक अमेरिकालाई यतिबेला कोरोना भाइरस (कोभिड १९) ले गम्भीर धक्का दिएको छ । त्यसो त विश्वका प्राय सबै देशको लागि कोरोना भाइरस चुनौतीको विषय नबनेको होइन । तर अमेरिकामा कोरोनाले ठूलो जनधनको क्षति पु-याएको छ । अमेरिकामा गएको फेब्रुअरी महिनाको अन्त्यसम्म कोरोनाका कारण २७ जना मात्र संक्रमित भएका थिए । त्यसबेलासम्म एकजनाको पनि ज्यान गएको थिएन । तर मार्च १ तारिखबाट मान्छेको हताहति शुरु भएको थियो ।

झण्डै यो डेढ महिनामा अमेरिकामा कोरोना भाइरस यति शक्तिशाली भएर फैलियो कि यतिबेला विश्वमा सबैभन्दा बढी कोरोना प्रभावित मुलुकको रुपमा अमेरिकाको नाम पहिलो नम्बरमा रहेको छ । बिहीबार यो समाचार तयार पर्दासम्म अमेरिकाका विभिन्न राज्यमा गरी कोरोनाबाट २८ हजार ५ सय ५४ जनाले ज्यान गुमाईसकेका छन् । अमेरिकाभर हालसम्म कोरोनाका कारण ६ लाख ४४ हजार ३ सय ४८ जना संक्रमित बनिसकेका छन् । कोरोनाका कारण अमेरिकाको न्यूर्योक र न्यूजर्सीराज्य सबैभन्दा बढी प्रभावित बनेको छ ।

यी दुई राज्यमा दैनिक सयौंको संख्यामा मानिसहरुले ज्यान गुमाईरहेका छन् । अमेरिकाका प्रायः सबै राज्यमा कोरोना फैलिएको छ । यहाँको सरकारले नागरिकहरुलाई सुरक्षित तबरले घरभित्रै बस्नका लागि अनुरोध गरेपनि त्यो प्रभावकारी रुपमा लागू भएको देखिएको छैन । जसका कारण संक्रमण फैलँदो छ । मंगलबार र बुधबारको तथ्यांकलाई आधार बनाउने हो भने २ दिनमा अमेरिकामा झण्डै ५ हजार जनाले कोरोनाकै कारण ज्यान गुमाएका छन् । अझ अचम्मको कुरा त के छ भने कोरोनाका कारण ज्यान गुमाउनेमध्ये ५० प्रतिशत बढीले आफ्नै घरमा ज्यान गुमाईरहेका छन् ।

अमेरिकाको न्यूर्योक राज्य अहिले कोरोनाको केन्द्रबिन्दु बन्न पुगेको छ । सरकारले आम नागरिकको लागि तत्कालीन राहतको कार्यक्रम अघि सारेको भएपनि विना कागज अमेरिकामा बसेकाहरुको हकमा भने यो नियम लागू नहुने भएको छ । जसका कारण विशेष गरी विद्यार्थी भिषमा अमेरिका आएका, कागजात विना अमेरिकामा बस्दै आएकाहरुलाई थप समस्या पर्ने देखिएको छ । अमेरिकामा कोरोना दिन प्रतिदिन फैलँदै गएपछि यहाँका अर्थतन्त्र भोलिका दिनमा कस्तो अवस्थामा पुग्ने हो भनेर सहजै अनुमान गर्न नसकिने विज्ञहरुले बताउँदै आएका छन् ।

राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले आम नागरिकलाई सजग र संयमित भएर घरभित्रै बस्न र रोगबाट आफू र आफ्नो परिवारलाई बचाउनका लागि आवश्यक सुरक्षा सावधानी अपनाउन आग्रह गर्दै आइरहेका छन् । कोरोनाका कारण अमेरिकालगायत विश्वका विभिन्न मुुलुकमा गरी हालसम्म १ लाख ३४ हजार भन्दा बढीको ज्यान गै सकेको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
भोलिबाट देशभरको मालपोतको सेवा सूचारु गर्न निर्देशन भोलिबाट देशभरको मालपोतको सेवा सूचारु गर्न निर्देशन

२०७७ जेठ २४ गते शनिबार

०६ जुन, २०२०काठमाडौं । कोरोना भाइरसको संक्रमणलाई मध्यनजर गर्दै...

विश्वमा सबैभन्दा शान्तिपूर्ण देश आइसल्याण्ड : नेपाल ७३ औं नम्बरमा (सूचीसहित) विश्वमा सबैभन्दा शान्तिपूर्ण देश आइसल्याण्ड : नेपाल ७३ औं नम्बरमा (सूचीसहित)

२०७७ मंशिर २१ गते आइतबार

१२ जुन, २०२०प्रतीक लामिछाने, लिंकरोभर बेल्जियम । विश्वमा सबैभन्दा...

भारतले मिचेको भूमि फिर्ता ल्याउन कठिन छ, तर ल्याएरै छाड्छौं : प्रधानमन्त्री भारतले मिचेको भूमि फिर्ता ल्याउन कठिन छ, तर ल्याएरै छाड्छौं : प्रधानमन्त्री

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ मे, २०२०काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले भारतले...

‘अब्बल विकास बैंक’ बनाउने कामना सेवाको उद्घोष ‘अब्बल विकास बैंक’ बनाउने कामना सेवाको उद्घोष

२०७६ माघ १८ गते शनिबार

०२ जनवरी, २०२० काठमाडौं । अहिलेको प्रधिस्पर्धात्मक बैकिङ्ग बजारमा...

Top