आज प्रणय दिवस, नेपालमा १ करोड बढीको गुलाब फूलमात्रै आयात

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


१४ फेब्रुअरी, २०२०
काठमाडौं । आज अँग्रेजी पात्रो अनुसार फेब्रुअरी महिनाको १४ तारिख । विश्वभर प्रेम जोडीहरुले एक आपसमा प्रेम साटासाट गरी यो दिवस मनाउँदै छन् । नेपाल सहित विश्वभर आज मनाइने प्रणय दिवस ‘भ्यालेन्टाइन डे’ को नामले बढी प्रचलित छ । प्रणय दिवस पश्चिमा सँस्कृति भए पनि नेपालका युवा युवतीबीच पछिल्ला वर्षहरुको यो लोकप्रीय बन्दै गै रहेको । रोमन साम्राज्यको पालामा भ्यालेन्टाइन नामका एक पादरीले सैन्य शासकको निर्देशन अवज्ञा गर्दै युवायुवतीहरुलाई प्रेमका लागि उत्प्रेरित गर्दै सामूहिक विवाह गराइदिएका थिए ।

तर युवा युवती प्रेममा लागे सैनिक शासन प्रभावित हुन्छ भनेर भ्यालेन्टाइनलाई मृत्युदण्ड दिएपछि उनको सम्झनामा हरेक वर्ष फेब्रुअरी १४ मा यो दिवस मनाउने गरिन्छ । त्यसैको निरन्तरताको रुपमा यो दिवस बनाउन थालिएको हो । तर यो दिवस आउनु एक साता अघि देखि नै विभिन्न दिनको रुपमा यसलाई सप्ताहव्यापी रुपमा मनाउने चलन पनि रहि आएको छ । जुन विकृतीको रुपमा रहेको संस्कृतिविद्हरु बताउँछन् ।

एक तथ्यांक अनुसार यो वर्ष करिब १ करोड रुपैयाँ बराबरको गुलावको फूलमात्रै आयात भएको देखिएको छ । विशेष गरी युवा जोडीले आपसमा माया र बाँड्न आपसमा गुलाव फूल साटासाट गर्दछन् । यसरी आयात हुने गुलावको पहिलो हिस्सा भारतले ओगटेको छ । यस्तै चीनबाट पनि थोरै परिमाणमा गुलाव आयात हुने गर्दछ । यो दिन लाखौँका गुलाबका फूल तथा उपहारको व्यापार हुने गरेको गरेको विगतको प्रणय दिवसहरुले देखाएको छ । प्रणय दिवसलाई लक्षित गरी यो वर्ष भारतबाट करिब ८० लाख बराबरको रातो गुलावको आयात गरिएको बताइएको छ ।

यो दिन रातो गुलाव आपसमा साटासाट गर्दै प्रेमजोडीहरुले विभिन्न उपहार आदान प्रदान गरी माया साटासाट गर्ने दिनको रुपमा विकसित हुँदै गएको छ । आफूलाई मन परेको व्यक्तिसामु आजैका दिन प्रेम प्रस्ताव राख्ने चलन पनि छ । प्रणय दिवसको दिन उपत्यकालगायत देशका विभिन्न ठाउँमा प्रेमपत्र लेखनलगायतका कार्यक्रमहरु समेत आयोजना गरिएका छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
तत्कालीन राजा बीरेन्द्रको बंशविनास भएको १८ वर्ष पुरा, हत्याकाण्ड अझै रहस्यमय तत्कालीन राजा बीरेन्द्रको बंशविनास भएको १८ वर्ष पुरा, हत्याकाण्ड अझै रहस्यमय

२०७५ माघ २३ गते बुधबार

०२ जुन, २०१९ वेस्टखबर टिम काठमाडौं । तत्कालीन राजा...

कोरोना संक्रमणबाट भयभित बन्दै विश्व : कहाँ के भयो ? (विश्वभरको पछिल्लो अपडेटसहित) कोरोना संक्रमणबाट भयभित बन्दै विश्व : कहाँ के भयो ? (विश्वभरको पछिल्लो अपडेटसहित)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१ मार्च, २०२०काठमाडौं । चीनको हुवेई प्रान्तबाट करिब साढे...

कोरोना कहरकैबीच दशैं शुरु : सर्तकता नअपनाइए संक्रमणले भयाबह रुप लिनसक्ने खतरा ! कोरोना कहरकैबीच दशैं शुरु : सर्तकता नअपनाइए संक्रमणले भयाबह रुप लिनसक्ने खतरा !

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१७ अक्टोबर, २०२०काठमाडौं । नेपालीहरुको सबैभन्दा ठूलो चाडको रुपमा...

क्षति भएको ४ वर्षपछि सिंहदरबारको पश्चिम मोहडा प्रबलीकरण थालियो क्षति भएको ४ वर्षपछि सिंहदरबारको पश्चिम मोहडा प्रबलीकरण थालियो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ अक्टोबर, २०१९काठमाडौं । २०७२ साल बैशाख १२ गते...

Top