आज प्रणय दिवस, नेपालमा १ करोड बढीको गुलाब फूलमात्रै आयात

Best Khabar Team | २०७६ फाल्गुन २ गते शुक्रबार


१४ फेब्रुअरी, २०२०
काठमाडौं । आज अँग्रेजी पात्रो अनुसार फेब्रुअरी महिनाको १४ तारिख । विश्वभर प्रेम जोडीहरुले एक आपसमा प्रेम साटासाट गरी यो दिवस मनाउँदै छन् । नेपाल सहित विश्वभर आज मनाइने प्रणय दिवस ‘भ्यालेन्टाइन डे’ को नामले बढी प्रचलित छ । प्रणय दिवस पश्चिमा सँस्कृति भए पनि नेपालका युवा युवतीबीच पछिल्ला वर्षहरुको यो लोकप्रीय बन्दै गै रहेको । रोमन साम्राज्यको पालामा भ्यालेन्टाइन नामका एक पादरीले सैन्य शासकको निर्देशन अवज्ञा गर्दै युवायुवतीहरुलाई प्रेमका लागि उत्प्रेरित गर्दै सामूहिक विवाह गराइदिएका थिए ।

तर युवा युवती प्रेममा लागे सैनिक शासन प्रभावित हुन्छ भनेर भ्यालेन्टाइनलाई मृत्युदण्ड दिएपछि उनको सम्झनामा हरेक वर्ष फेब्रुअरी १४ मा यो दिवस मनाउने गरिन्छ । त्यसैको निरन्तरताको रुपमा यो दिवस बनाउन थालिएको हो । तर यो दिवस आउनु एक साता अघि देखि नै विभिन्न दिनको रुपमा यसलाई सप्ताहव्यापी रुपमा मनाउने चलन पनि रहि आएको छ । जुन विकृतीको रुपमा रहेको संस्कृतिविद्हरु बताउँछन् ।

एक तथ्यांक अनुसार यो वर्ष करिब १ करोड रुपैयाँ बराबरको गुलावको फूलमात्रै आयात भएको देखिएको छ । विशेष गरी युवा जोडीले आपसमा माया र बाँड्न आपसमा गुलाव फूल साटासाट गर्दछन् । यसरी आयात हुने गुलावको पहिलो हिस्सा भारतले ओगटेको छ । यस्तै चीनबाट पनि थोरै परिमाणमा गुलाव आयात हुने गर्दछ । यो दिन लाखौँका गुलाबका फूल तथा उपहारको व्यापार हुने गरेको गरेको विगतको प्रणय दिवसहरुले देखाएको छ । प्रणय दिवसलाई लक्षित गरी यो वर्ष भारतबाट करिब ८० लाख बराबरको रातो गुलावको आयात गरिएको बताइएको छ ।

यो दिन रातो गुलाव आपसमा साटासाट गर्दै प्रेमजोडीहरुले विभिन्न उपहार आदान प्रदान गरी माया साटासाट गर्ने दिनको रुपमा विकसित हुँदै गएको छ । आफूलाई मन परेको व्यक्तिसामु आजैका दिन प्रेम प्रस्ताव राख्ने चलन पनि छ । प्रणय दिवसको दिन उपत्यकालगायत देशका विभिन्न ठाउँमा प्रेमपत्र लेखनलगायतका कार्यक्रमहरु समेत आयोजना गरिएका छन् ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
नेपालमा कोरोनाबाट दोश्रो मृत्यु, बाँकेका २५ वर्षका युवकको ज्यान गयो नेपालमा कोरोनाबाट दोश्रो मृत्यु, बाँकेका २५ वर्षका युवकको ज्यान गयो

२०७७ जेठ ४ गते आइतबार

१७ मे, २०२०काठमाडौं । नेपालमा कोरोना संक्रमणमा परी ज्यान...

उपत्यकासहित १३ जिल्ला अति संवेदनशील क्षेत्र : विद्यालयलगायतका स्थानमा नजान स्वास्थ्य मन्त्रालयलको अपिल (विज्ञप्तिसहित) उपत्यकासहित १३ जिल्ला अति संवेदनशील क्षेत्र : विद्यालयलगायतका स्थानमा नजान स्वास्थ्य मन्त्रालयलको अपिल (विज्ञप्तिसहित)

२०७८ बैशाख २ गते बिहिबार

१५ अप्रिल, २०२१काठमाडौं । सरकारले काठमाडौं उपत्यकालगायत देशका १३...

भारतीय ‘कोभिसिल्ड’ नामक कोरोना भ्याक्सिन लगाउन नेपालमा आपत्कालीन अनुमति भारतीय ‘कोभिसिल्ड’ नामक कोरोना भ्याक्सिन लगाउन नेपालमा आपत्कालीन अनुमति

२०७७ माघ २ गते शुक्रबार

१५ जनवरी, २०२१काठमाडौं । सरकारले छिमेकी मुलुक भारतले हालै...

कोरोना संक्रमित भागे गोली चलाउन प्रजिअ नेतृत्वको समितिको आदेश कोरोना संक्रमित भागे गोली चलाउन प्रजिअ नेतृत्वको समितिको आदेश

२०७७ जेठ २ गते शुक्रबार

१५ मे, २०२०वीरगञ्ज, पर्सा । पर्सामा कोरोना संक्रमितहरुले स्वास्थ्यकर्मीले...

Top