कोरोना भाइरसको नाम अब ‘कोभिड १९’

Best Khabar Team | २०७७ मंशिर १७ गते बुधबार


१२ फेब्रुअरी, २०२०
एजेन्सी । झण्डै एक हजार २ सय जनाको ज्यान लिएको तथा हजारौंमा संक्रमण फैलाउन सफल कोरोना भाईरसको नयाँ नाम जुराईको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठन अर्थात् डब्लुएचओले चीनलगायत विश्वभर आतंक फैलाउने कोरोना भाईरसको नाम ‘केभिड १९’ भनेर नामाकरण गरेको छ । सन् २०१९ मा महामारीको रुपमा फैलन शुरु गरेकोले ‘केभिड’ को पछाडि अंक ‘१९’ राखिएको हो ।

यस्तै ‘को’ले कोरोना, ‘भी’ले भाइरस, ‘डी’ले डिजिज,‘१९’ ले २०१९ को संकेत गर्ने विश्व स्वास्थ्य संगठनले जनाएको छ । यसअघि यो भारइरलाई नोभल कोरोना, कोरोना भाइरसलगायतको नामबाट चिनिँदै आएको थियो । कोभिड–१९ले हालसम्म विश्वका २८ भन्दा बढी मुलुकमा प्रभाव फैलाएको छ भने चीनको बुहान प्रान्तमा यसले महामारीको रुप लिएको छ । जसका कारण चीनको बुहान प्रान्त हवाई तथा यातयात सेवाबाट सम्पर्क विच्छेद भएको छ ।

स्मरणीय के छ भने कोरोना भाईरसका कारण हिजो मात्रै चीनमा ७० जनाको ज्यान गएको छ । चीनका अलावा फिलिपिन्स र हङ्गकङ्गमा पनि यो रोगका कारण एक एक जनाको ज्यान गएको छ। कोभिड–१९ बाट बच्नका लागि विश्व स्वास्थ्य संगठनले विश्वव्यापी रुपमा आपत्कालको घोषणा गरिसकेको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
२४ घण्टामा २०१ जना थपिए, कुल संक्रमितको संख्या २३०० पुग्यो २४ घण्टामा २०१ जना थपिए, कुल संक्रमितको संख्या २३०० पुग्यो

२०७६ फाल्गुन २३ गते शुक्रबार

०३ जुन, २०२०काठमाडौं । देशका विभिन्न जिल्लामा पछिल्लो २४...

टीकापुर हत्याकाण्डका मुख्य नाईकेको खुट्टामा फलामे सिक्री देखेपछि प्रधानमन्त्री रुष्ट.. टीकापुर हत्याकाण्डका मुख्य नाईकेको खुट्टामा फलामे सिक्री देखेपछि प्रधानमन्त्री रुष्ट..

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ जुन, २०१९ काठमाडौं । एक नाबालक सहित ९...

देशभर १०९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि, २७ जनाको उपचार सफल देशभर १०९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि, २७ जनाको उपचार सफल

२०७७ भाद्र २० गते शनिबार

०९ मे, २०२०काठमाडौं । देशभर कोरोना संक्रमितको संख्या १...

चितवनको बाँदरमूढे काण्डको १४ वर्ष वित्यो, पिडित अझै अन्यायमै चितवनको बाँदरमूढे काण्डको १४ वर्ष वित्यो, पिडित अझै अन्यायमै

२०७६ जेठ २३ गते बिहिबार

०६ जुन, २०१९ काठमाडौं । तत्कालीन विद्रोही माओवादीले चितवनको...

Top