काठमाडौं विमानस्थलमा टरेको खतरा : ३ घण्टापछि विमानस्थल सूचारु

Best Khabar Team | २०७७ आश्विन १६ गते शुक्रबार


१०, फेब्रुअरी, २०२०
काठमाडौं । काठमाडौंको त्रिभुवन विमानस्थलमा आज साँझ कफी बेच्ने पसलमा एक्कासी आगो लाग्यो । विद्युत् सर्ट भएर आगो लागको भनिएपनि त्यसको केहीबेरपछि सिँगो विमानस्थलमा धुँवाको मुस्लो फैलियो । अन्र्तराष्ट्रिय विमास्थलमा धुँवाको मुस्लो फैलिएपछि विमानस्थलमा पुगेका यात्रु तथा आफन्तहरु अत्तालिन थाले । यतिमात्र होइन उडान र अवतरणका लागि तयारी अवस्थामा रहेका विमान र ती विमानभित्र रहेका चालक, परिचालक र यात्रुहरु समेत डराए । तर बेलैमा आगो नियन्त्रणमा ल्याउन सकिएकै कारण काठमाडौंको त्रिभुवन विमानस्थलमा आज दिउँसो भएको आगोलागीको घटनाले ठूलो रुप लिन पाएन ।

यसैपनि त्रिभुवन विमानस्थल साँघुरो बन्दै गै रहेको छ । विमानै विमानले विमानस्थलको धावनमार्ग आपसापसका पार्किङ्ग वेहरु भरिँदा र आपसापसमा आगो लाग्दा नजिकै रहेका विमानहरु सबैभन्दा बढी जोखिममा हुन्छन् । हजारौं लिटर तेल लोड गरिएका ती विमानहरुमा केही गरी आगो लागिहालेको अवस्थामा त्यसलाई नियन्त्रणमा लिन त परैको कुरा सँगैरहेको अर्का विमानहरुमा आगो सल्कने खतरापनि उत्तिकै हुन्छ ।

यस्तो नहोस्, तर भोलिका दिनमा आज जस्तै आगो लाग्ने र नियन्त्रणमा लिन केही ढिलाई हुने हो भने त्यसबाट निम्तन सक्ने खतराको अनुमान अहिले नै गर्न कठिन छ । जुन आजको घटनाबाट पनि थाहा हुन्छ । बेलैमा सावधानी अपनाइएको कारण आज विमानस्थलमा ठूलो दुर्घटना टरेको छ । विश्वभर विमानस्थल अन्तन्तै सम्वेदनशील क्षेत्र हो । काठमाडौंको त्रिभुवन विमानस्थलभित्र रहेको टर्मिनल क्षेत्रको सो कफिसपमा लागेको आगो बारुणयन्त्र, सुरक्षाकर्मीलगायतको सहयोगमा करिव ३ घण्टामा नियन्त्रणमा आएको थियो ।

जसका कारण करिब ३ घण्टा विमानस्थलको उडान तथा अवतरण समेत प्रभावित भएको थियो । काठमाडौं जस्तो साँघुरो विमानस्थलको बेलैमा अर्को विकल्प नखोज्ने हो भने र यसैगरी नियमित उडानको संख्या बढाउँदै गर्दा त्यसले भोलिका दिनमा भै परि आउने प्राकृतिक विपत्त तथा भवितव्यलाई सहजै नियन्त्रण गर्न सकिने देखिँदैन ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
धरानका युगल लिम्बु बेलायतको नदि किनारमा मृत भेटिए धरानका युगल लिम्बु बेलायतको नदि किनारमा मृत भेटिए

२०७७ आश्विन १७ गते शनिबार

१०, मार्च, २०२०लण्डन । पूर्वी नेपालको धरान घर भएका...

४ महिनादेखि बन्द देशभरको सार्वजनिक यातयात आगामी बिहीबारबाट सञ्चालन गर्ने व्यवसायीको निर्णय ४ महिनादेखि बन्द देशभरको सार्वजनिक यातयात आगामी बिहीबारबाट सञ्चालन गर्ने व्यवसायीको निर्णय

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२१ जुलाई, २०२०काठमाडौं । अन्ततः लामो समयको छलफलपछि यातयात...

हवाई उडान र सीमा नाका पनि साउन ७ गतेसम्म  बन्द गर्ने सरकारको निर्णय हवाई उडान र सीमा नाका पनि साउन ७ गतेसम्म बन्द गर्ने सरकारको निर्णय

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२९ जुन, २०२०काठमाडौं । सरकारले विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको...

सञ्चारमन्त्रीको कार्यकक्षमा अख्तियारको छापा, कागजपत्र सिलबन्दी सञ्चारमन्त्रीको कार्यकक्षमा अख्तियारको छापा, कागजपत्र सिलबन्दी

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२० फेब्रुअरी, २०२० काठमाडौं । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले...

Top