‘कोरोना’ ताण्डव : चीनमामात्रै २१३ को मृत्यु, डब्लुएचओद्वारा विश्वव्यापी संकटकालको घोषणा, अमेरिकाद्वारा नागरिकलाई चीन भ्रमणमा रोक

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


३१ जनवरी, २०२०
बेइजिङ्ग । विश्वव्यापीरुपमा त्रास फैलाउन सफल कोरोना भाइरसको उद्गमस्थलको रुपमा रहेको चीनका बुहान प्रान्तमा मात्रै हालसम्म २ सय १३ जनाको ज्यान गै सकेको छ । चिनियाँ सञ्चारमाध्यमका अनुसार कोरोना भाइरसको इपिसेन्टर बुहान प्राप्त यो रोगका कारण करिब १० हजार जना संक्रमित भएका छन् ।

उनीहरुको स्थानीय कोरोना भाइरस निर्मुल गर्ने उद्देश्यले खोलिएको अस्पतालमा उपचार भै रहेको छ । बुहान प्रान्तमा कोरोना भाइरसरको उपचारमा संलग्न चिकित्सकको समेत यो रोगको संक्रमणका कारण निधन भै सकेको छ । रोग प्रभावितहरुको उपचारका लागि भन्दै चीन सरकारले बुहान प्रान्तमा २ दिनमा सुविधासम्पन्न अस्पताल निर्माण गरेको छ । कोरोना भाइरस हाल चीनका अलवा कोरिया, अष्ट्रेलिया, युरोपेली मुलुक फ्रान्स, अमेरिकालगायतका देशमा देखापरिसकेको छ ।

यद्यपि अप्रिकी महादेशमा अहिलेसम्म कोरोनाको संक्रमण भएका कोही भेटिएका छैनन् । कोरोना भाइरसको संक्रमण बढ्दै गएपछि अमेरिकाले आफ्ना नागरिकलाई चीन भ्रमण गर्न प्रतिबन्ध लगाएको छ । यस्तै कतिपय विमानसेवा कम्पनीहरुले चिनको बुहानलगायतका प्रान्तको नियमित उडान समेत अनिश्चितकालका लागि स्थगित गरेको घोषणा गरेका छन् । रोग फैलनसक्ने सम्भावनालाई मध्यनजर गर्दै यस्तो निर्णय लुनपरेको विमानसेवा कम्पनीहरुको भनाई छ ।

यसैबीच यसैबीच विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ)ले विश्वभर कोरोना भाइरस देखिएपछि विश्वव्यापी रुपमा संकटकालको घोषणा गरेको छ । चीनमा फैलिएको कोरोना भाइरसले विश्वभर आपतकाल सिर्जना गरेको भन्दै डब्लुएचओले संकटकालको घोषणा गरेको हो । यसअघि २ साता अघिसम्म कोराना भाइरसकै कारण संकटकालको घोषणा गर्नुपर्ने अवस्था नरहेको बताउँदै आएको डब्लुएचओ कोरोना विश्वभर फैलँदै गएपछि आज विश्वव्यापी रुपमा संकटकाल घोषणा गर्न बाध्य भएको हो ।

डब्लूएचओका प्रमुख टेड्रोस एड्हानोमका अनुसार कोरोना भाइरसको संक्रमणले विश्वव्यापी रुपमा संक्रमण निम्तिएका कारण आपतकालको घोषणा गरिएको हो । यसैबीच बेलायतमा एकैपरिवारका २ जनामा कोरोना भाइरसको संक्रमण देखिएको छ । यस्तै युरोपेली मुलुक इटलीमा पनि कोरोना प्रभावित दुईजना भेटिएपछि स्थानीय सरकारले आपतकालको घोषणा गरेको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
ब्राजिल बन्यो कोरोनाको पछिल्लो इपिसेन्टर : विश्वकै तेश्रो बढी संक्रमित ब्राजिलमा २० हजार बढीको मृत्यु ब्राजिल बन्यो कोरोनाको पछिल्लो इपिसेन्टर : विश्वकै तेश्रो बढी संक्रमित ब्राजिलमा २० हजार बढीको मृत्यु

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२२ मे, २०२०साउ पाउलो, ब्राजिल । दक्षिण अमेरिकी मुलुक...

उपत्यकासँगैको ‘बत्तिमुनीको’ गाउँ : एक वर्षमै बन्यो स्वास्थ्यचौकी, गाउँलेले पाए एम्बुलेन्स उपत्यकासँगैको ‘बत्तिमुनीको’ गाउँ : एक वर्षमै बन्यो स्वास्थ्यचौकी, गाउँलेले पाए एम्बुलेन्स

२०७६ माघ १९ गते आइतबार

०२ जनवरी, २०२०गोदावरी । त्यसो त धेरैको मनमा आउला...

ताईवानका बायुसेना प्रमुखको हेलिकप्टर दुर्घटनामा परी निधन ताईवानका बायुसेना प्रमुखको हेलिकप्टर दुर्घटनामा परी निधन

२०७६ माघ १८ गते शनिबार

०२, जनवरी, २०२० ताईपेइ । ताईवानका बायुसेना प्रमुखको हेलिकोप्टर...

२५ वर्षपछि विस्तार हुँदै अरनिको राजमार्गको सूर्यबिनायक–धुलिखेल खण्ड २५ वर्षपछि विस्तार हुँदै अरनिको राजमार्गको सूर्यबिनायक–धुलिखेल खण्ड

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ फेब्रुअरी, २०२३काठमाडौं । काठमाडौं उपत्यका अन्तर्गत भक्तपुर हुँदै...

Top