४७ वर्षपछि युरोपियन युनियनबाट अलग्गिँदै बेलायत

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


३१ जनवरी, २०२०
लण्डन । अन्ततः ४७ वर्षे सहयात्रालाई पूर्णविराम दिँदै युरोपेली युनियन (इयु) को एउटा महत्वपूर्ण देश बेलायत इयुबाट अलग हुँदैछ । स्थानीय समय अनुसार अबको करिब ५ घण्टा पछि अर्थात् स्थानीय समय अनुसार आज राति ११ बजेबाट बेलायत युरोपियन युनियनबाट अलग हुँदैछ । युरोपियन युनियनबाट बाहिरिनका लागि बेलायतको संसदमा पटक–पटक चुनाव समेत भएका थिए ।

केही साताअघि ईयू संसदले ब्रेक्जिट सम्झौतालाई अनुमोदन गरेसँगै आजराति बाट बेलायतले युरोपेली युनियनबाट अलग भएको औपचारिक घोषणा गर्दैछ । ईयू संसदमा भएको चुनावमा बेक्जिट सम्झौता अनुमोदनको पक्षमा ६ सय २१ मत परेको थियो भने यसको विपक्षमा कुल ४९ मत मात्रै परेको थियो । यस्तै युरोपेली देशहरुमा बेलायत इयुबाट बारिरिँदा हुने फाइदा वा घाटका विषयमा थुप्रै बहस समेत भएका थिए ।

युरोपेली युनियनमा रहेका २८ राष्ट्रमध्येमा अब बेलायत बाहिरिएपछि ईयुमा कुल २७ राष्ट्र रहने छन् । बेलायत सन् १९७३ मा ईयूमा आबद्द थियो । विशेषत विगतमा भएको दोस्रो विश्वयुद्धपछि आर्थिक सहयोग बढाउनका लागि युरोपेली राष्ट्रहरुबीच साझा विषयमा सहयोग आदानप्रदान गर्ने उद्देश्यले ईयू गठन गरिएको थियो । ईयुबाट बाहिरिएपछि बेलायतले केही आर्थिक मन्दि तथा चुनौती सामना गर्नुपर्ने विष्लेशकहरु बताउँछन् ।

तर शुरुका दिनहरुमा चुनौतीको सामना भोगेपनि पछि बेलायतले यसको समाधान समेत खोज्ने छ । अर्थतन्त्रलाई बलियो बनाउनका लागि बेलायत अब बस्तु तथा सेवामा केही कर थप गर्नुपर्ने देखिएको छ । जसका कारण केही महंगीको सामना बेलायती जनताले गर्नुपर्ने देखिन्छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
अमेरिकामा कोरोनाको ताण्डब : साढे ३ महिनामा ८५ हजार बढीको मृत्यु, संक्रमितको संख्या १४ लाख ३२ नाघ्यो अमेरिकामा कोरोनाको ताण्डब : साढे ३ महिनामा ८५ हजार बढीको मृत्यु, संक्रमितको संख्या १४ लाख ३२ नाघ्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१४ मे, २०२० सुनिल तिवारी– न्यूर्योक । कोरोना भाइरसको...

त्रिभुवन विश्वविद्यालयका सहायक डिन ५० हजार घुस रकम सहित पक्राउ त्रिभुवन विश्वविद्यालयका सहायक डिन ५० हजार घुस रकम सहित पक्राउ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१९ जुन, २०१९ काठमाडौ । त्रिभुवन विश्वविद्यालय किर्तिपुर अन्र्तगत...

हिन्दु धर्म, जनै पूर्णिमा र यसको धार्मिक महत्व हिन्दु धर्म, जनै पूर्णिमा र यसको धार्मिक महत्व

२०७६ फाल्गुन २५ गते आइतबार

निलकण्ठ महारुपपृष्ठभूमिनेपालमा संविधानतः मुलुक अहिले धर्म निरपेक्ष राष्ट्र भएको...

स्वीटजरल्याण्डले पठाएको ३० हजार थान पीसीआरसहितका स्वास्थ्य सामग्री नेपाल पुग्यो स्वीटजरल्याण्डले पठाएको ३० हजार थान पीसीआरसहितका स्वास्थ्य सामग्री नेपाल पुग्यो

२०७७ असार २१ गते आइतबार

०७ मे, २०२०जेनेभा । स्वीट्जरल्याण्ड सरकारले नेपाल सरकारमार्फत नेपाली...

Top