४७ वर्षपछि युरोपियन युनियनबाट अलग्गिँदै बेलायत

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


३१ जनवरी, २०२०
लण्डन । अन्ततः ४७ वर्षे सहयात्रालाई पूर्णविराम दिँदै युरोपेली युनियन (इयु) को एउटा महत्वपूर्ण देश बेलायत इयुबाट अलग हुँदैछ । स्थानीय समय अनुसार अबको करिब ५ घण्टा पछि अर्थात् स्थानीय समय अनुसार आज राति ११ बजेबाट बेलायत युरोपियन युनियनबाट अलग हुँदैछ । युरोपियन युनियनबाट बाहिरिनका लागि बेलायतको संसदमा पटक–पटक चुनाव समेत भएका थिए ।

केही साताअघि ईयू संसदले ब्रेक्जिट सम्झौतालाई अनुमोदन गरेसँगै आजराति बाट बेलायतले युरोपेली युनियनबाट अलग भएको औपचारिक घोषणा गर्दैछ । ईयू संसदमा भएको चुनावमा बेक्जिट सम्झौता अनुमोदनको पक्षमा ६ सय २१ मत परेको थियो भने यसको विपक्षमा कुल ४९ मत मात्रै परेको थियो । यस्तै युरोपेली देशहरुमा बेलायत इयुबाट बारिरिँदा हुने फाइदा वा घाटका विषयमा थुप्रै बहस समेत भएका थिए ।

युरोपेली युनियनमा रहेका २८ राष्ट्रमध्येमा अब बेलायत बाहिरिएपछि ईयुमा कुल २७ राष्ट्र रहने छन् । बेलायत सन् १९७३ मा ईयूमा आबद्द थियो । विशेषत विगतमा भएको दोस्रो विश्वयुद्धपछि आर्थिक सहयोग बढाउनका लागि युरोपेली राष्ट्रहरुबीच साझा विषयमा सहयोग आदानप्रदान गर्ने उद्देश्यले ईयू गठन गरिएको थियो । ईयुबाट बाहिरिएपछि बेलायतले केही आर्थिक मन्दि तथा चुनौती सामना गर्नुपर्ने विष्लेशकहरु बताउँछन् ।

तर शुरुका दिनहरुमा चुनौतीको सामना भोगेपनि पछि बेलायतले यसको समाधान समेत खोज्ने छ । अर्थतन्त्रलाई बलियो बनाउनका लागि बेलायत अब बस्तु तथा सेवामा केही कर थप गर्नुपर्ने देखिएको छ । जसका कारण केही महंगीको सामना बेलायती जनताले गर्नुपर्ने देखिन्छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
पोर्चुगलद्वारा आगामी मे १७ सम्मका लागि युरोप बाहिरका सबै हवाई सेवा बन्द पोर्चुगलद्वारा आगामी मे १७ सम्मका लागि युरोप बाहिरका सबै हवाई सेवा बन्द

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१७ अप्रिल, २०२०पोर्तिमाउ । पोर्चुगल सरकारले कोरोना भाइरसको संक्रमणलाई...

धादिङ् गजुरीमा स्कुटर दुर्घटना, अभिनेत्री महिमा र उनकी बहिनीको निधन धादिङ् गजुरीमा स्कुटर दुर्घटना, अभिनेत्री महिमा र उनकी बहिनीको निधन

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

१३ फेब्रुअरी, २०२० धादिङ् । गएराति पृथ्वी राजमार्ग अन्र्तगत...

दुई सांसदसहित पूर्व प्रहरी महानिरीक्षक विरुद्ध अपहरणको उजुरी दर्ता दुई सांसदसहित पूर्व प्रहरी महानिरीक्षक विरुद्ध अपहरणको उजुरी दर्ता

२०७६ चैत्र २३ गते आइतबार

०४ मे, २०२०काठमाडौं । नेपाल प्रहरीका पूर्वप्रहरी महानिरीक्षकसहित बहालवाला...

काठमाडौं उपत्यकासहित देशका सबै जिल्लाभित्र सार्वजनिक गाडी चलाउन अनुमति, भाडा ५० प्रतिशत बढ्ने काठमाडौं उपत्यकासहित देशका सबै जिल्लाभित्र सार्वजनिक गाडी चलाउन अनुमति, भाडा ५० प्रतिशत बढ्ने

२०७७ भाद्र २२ गते सोमबार

०९ जुलाई, २०२०काठमाडौं । सरकारले काठमाडौं उपत्यकालगायत देशभर जिल्लाभित्र...

Top