विश्वभर ‘कोरोना’ को संत्रास, डाक्टरसहित ३८ जनाको ज्यान गयो (लक्षण र सावधानीसहित)

Best Khabar Team | २०२६ पुष १७ गते बिहिबार


२५ जनवरी, २०२०
काठमाडौं । पछिल्लो समयमा नेपाललगायत विश्वका विभिन्न देशमा व्यापक रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाईरसले अहिले थप संत्रास उत्पन्न गराएको छ । नेपालमा समेत यो रोगबाट पीडित एक युवक राजधानीको शुक्रराज सरुवा रोग केन्द्रमा उपचाररथ छन् । यो भाईरसकै कारण अहिलेसम्म विश्वमा करिब ४ दर्जन जनाको ज्यान गै सकेको छ ।

सन् २००३ मा चीनको बुहान प्रान्तबाट फैलिएको रोगका कारण सो प्रान्तमा मात्रै अहिलेसम्म ३८ जनाको ज्यान गै सकेको छ । अझ अचम्मको कुरा त के छ भने चीनमा कोरोना रोगको उपचारमा संलग्न एक चिकित्सकको समेत उपचारको क्रममा निधन भएको छ । ६२ वर्षका ती चिकित्सक चीनको स्थानीय हुबेई सिन्ह्‍वा अस्पतालमा कार्यरत थिए । शुरुमा रुघाखोकी लाग्ने र कडा ज्वरो आउने लक्षय यो रोगको प्रमुख लक्षण हो ।

यो रोग हाल युरोपका केही देशमा समेत देखाएपछि त्यहाँको सरकारहरुले उच्च सुरक्षा सतर्कता अपनाउन नागरिकहरुलाई आग्रह गरिरहेका छन् । यो रोगको अहिलेसम्म औषधी पत्ता लागेको छैन । पशुबाट मानिसमा सर्ने विश्वास गरिएको यो रोग हावामा फैलिने सबैभन्दा घातक रोग हो । यो रोग लागेमा, कडा ज्वरो आउने, श्वास–प्रश्वासमा अत्यधिक समस्या हुने, रुघाखोकी लाग्ने, समयमै उपचार नभए मिर्गौला फेल भै मानिसको मृत्यु समेत हुने गरेको छ ।

यो रोगबाट बच्नका लागि नियमित रुपमा सावुन पानीले हात हुन, रोगको संक्रमण देखिए जस्तो लागेमा चिकित्सकसित परामर्श दिन, जंगली तथा घरेलु पशुपंक्षीहरुसँग जोगिन, खोक्दा हाँच्छ्यिु गर्दा नाक र मुख छोप्ने, माछामासु खाँदा छाला निकालेर राम्रोसँग पकाएरमात्रै खान चिकित्सकहरुले सुझाव दिएका छन् ।

रोगलाई मध्यनजर गर्दै अहिले विश्वभरका विमानस्थलगयातका स्थानमा कडा सुरक्षा सतर्कता अपनाउन समेत आग्रह गरेको छ । अमेरिकामा पनि यो रोगको भाईरस संक्रमित एक पुरुषको अस्पतालमा उपचार भै रहेको छ ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
सन् २०३६ सम्मका लागि राष्ट्रपति बन्न पाउने गरी रुसी राष्ट्रपतिको पक्षमा जनमत सन् २०३६ सम्मका लागि राष्ट्रपति बन्न पाउने गरी रुसी राष्ट्रपतिको पक्षमा जनमत

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२६ जुन, २०२०मस्को, रुस । १६ वर्षदेखि राष्ट्रपति भएर...

मध्यरातमा जुवाको खालमा प्रहरी छापा : वडाअध्यक्षसहित १६ पक्राउ मध्यरातमा जुवाको खालमा प्रहरी छापा : वडाअध्यक्षसहित १६ पक्राउ

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२७ जनवरी, २०२० कैलाली । कैलालीको धनगढीमा एक स्थानीय...

२४ घण्टामा ३३४ जना संक्रमित थपिए : एकैदिन हालसम्म सबैभन्दा धेरै संक्रमित थपिए २४ घण्टामा ३३४ जना संक्रमित थपिए : एकैदिन हालसम्म सबैभन्दा धेरै संक्रमित थपिए

२०७६ चैत्र २४ गते सोमबार

०४ जुन, २०२०काठमाडौं । नेपालमा एकैदिन हालसम्म सबैभन्दा धेरै...

देशका ७२ जिल्लामा कोरोना संक्रमण फैलियो, संक्रमितको संख्या ४ हजार बढी देशका ७२ जिल्लामा कोरोना संक्रमण फैलियो, संक्रमितको संख्या ४ हजार बढी

२०७७ भाद्र २१ गते आइतबार

०९ जुन, २०२०काठमाडौं । देशका ७२ जिल्लामा कोरोना संक्रमण...

Top