उखु किसानको आँसु मिसिएको गुलियो चिनी बेच्दै सरकार

Best Khabar Team | २०७६ फाल्गुन १८ गते आइतबार


३ जनवरी, २०२०
काठमाडौंमा उखु किसानले आन्दोलन गरेको करिब २ हप्ता पुग्न लागिसक्यो । पसिना बगाएर उत्पादन गरेको उखु उधारोमा चिनीमिललाई दिँदै आएका किसानहरुले महिनौैसम्म उखुको मुल्य भुक्तानी पाउने आशामा ‘साहु’को बाटो हेरे । तर दिन, हप्ता, महिनाहुँदै वर्षौलागिसक्दासमेत चिनीमिललाई दिएको उखुको रकम नपाएपछि उनीहरु ‘सरकारको शहरमा’ न्यायका लागि आइपुगेका हुन् । यसबीचमा उनीहरुले ‘बाउन्न ठक्कर, त्रिपन्न घुस्सा’ खाँदै काठमाडौंको चुलिँदो चिसोसँग पौठाजोरी खेल्दै ‘न्याय’ को भिख मागिरहे ।

आफ्ना अमूल्य मतबाट विजयी बनेर आएका ‘नेता’हरु चिल्ला गाडीमा हुँईँकिइरहँदा उनीहरु त्यहि बाटो छेउवैमा रहेको माइतीघर मण्डलाको चिसो चौरमा न्यायको भीख मागिरहेका थिए । यसबीचमा उनीहरुले पाएको हण्डरका फोटोहरु सञ्चारमाध्यमहरुमा समेत सार्वजनिक भयो । चिसो भुईँमा सुत्नुपरेको पिडादेखि एकसरो लुगामा काठमाडौं आएका उखुकिसानहरुले ठण्डीसँग पौठाजोरी खेलिरहेका तस्वीरहरु हिटरले रनक्क तातेको कोठामा बसेर हेर्ने समूहको पनि उत्तिकै छ यो शहरमा ।

तर तर ती उखु किसानको आन्दोलनमा हुनेखानेले भन्दा हुँदा खाने समूहको एक्यबद्दता बढी छ । अब भनौ तिनै उखुकिसानको पसिना र आँसु मिसिएको गुलियो चिनी खाएकाहरुलाई त्यो आन्दोलनले छोएन । त्यसैले त उनीहरु २ हप्तासम्म पनि न्यायकै लागि लडाई गर्दैछन् । त्यसो सरकारले बक्यौदा रकम तत्काल बुझाउन चिनीमिल सञ्चालकहरुलाई निर्देशन दिएपनि अहिलेसम्म थोरैमात्र चिनी मिल सञ्चालकले रकम दिने प्रतिद्धता जनाएका छन् । तर प्रतिबद्धता प्रतिबद्धतामै सिमित हुनेमा आशंका पनि उत्तिकै छ । किन भने ती चिनीमिल सञ्चालकहरु कुनै न कुनै राजनीतिक पार्टीसँग आवद्ध छन् ।

दुःख जिलो गरेर किसानी गर्ने किसनको पसिना र आँसुमा रमाउने छुट कसैलाई छैन । उखु किसानको आन्दोलन कहिले टुंगिन्छ र उनीहरुले कतिदिन अझै काठमाडौंको चिसोमा न्यायको भिख मागिरहनुपर्ने हो त्यो राज्यको कार्यशैलीमा भर पर्दछ । राज्यले चाह्यो भने उखुकिसानको बक्यौदा रकम २४ घण्टाभित्र असुल उपर गर्नसक्छ । राज्यले उखु किसानको रकम नतिर्ने चिनीमिल सञ्चालकलाई कारबाही गर्न ढिलाई गर्नु हुँदैन ।Comment from facebookथप खबर पढ्नुहोस्
Nepal & Cyber Security Nepal & Cyber Security

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

Ravi Dhungel Nepal has seen a paradigm shift in...

चीन सरकारको अनुदानमा प्राप्त ८ लाख डोज कोरोना खोप काठमाडौं आइपुग्यो चीन सरकारको अनुदानमा प्राप्त ८ लाख डोज कोरोना खोप काठमाडौं आइपुग्यो

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२९ मार्च, २०२१काठमाडौं । कोरोना भाइरस विरुद्ध लडन्का लागि...

लकडाउनका बेला घरको चारभित्ता भित्र छायांकन गरिएको एउटा पृथक म्यूजिक भिडियो  (भिडियोसहित) लकडाउनका बेला घरको चारभित्ता भित्र छायांकन गरिएको एउटा पृथक म्यूजिक भिडियो (भिडियोसहित)

२०२६ पुष १७ गते बिहिबार

२४ अप्रिल, २०२० न्यूर्योक । विश्व यतिबेला कोरोनाको कहरका...

हालसम्म काठमाडौं उपत्यकाभित्र कोरोना संक्रमितको संख्या १ हजार नजिक हालसम्म काठमाडौं उपत्यकाभित्र कोरोना संक्रमितको संख्या १ हजार नजिक

२०७७ श्रावण २४ गते शनिबार

०८ अगस्ट, २०२०काठमाडौं । पछिल्लो समयमा कोरोना संक्रमितको हिसावले...

Top